Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Kadın Girişimci Leman Çetinden Çocuk Eğitim Okulu

Kadın Girişimci Leman Çetinden Çocuk Eğitim Okulu

Çocuklara keşfetme imkanı sunuyoruz

33 yıldır eğitim sektörünün içinde olan Leman Çetin’in kendi çocuklarının ihtiyaçları doğrultusunda kurduğu Ütopya Eğitim Kurumları, bugün İstanbul’daki dört okuluyla hizmet veriyor. Ütopya’nın Ingiltere’deki eğitim sisteminden ilham aldığını belirten Çetin, “Çocuklara, eğitim alırken de çocuk olma hakkı tanınıyor ve kendilerini tanıma, keşfetme imkânı sağlıyoruz” diyor.

utopya egitimLeman Çetin, 33 yıldır eğitim sektörünün içinde olan bir isim. İngilizce öğretmeni olan Çetin, ayın zamanda iki çocuk annesi. Eğitimci ve anne kimliği ile kendi çocuklarının ihtiyaçlarından yola çıkarak 1996 yılında 2 – 6 yaş arasındaki çocuklar için International Small Hands Academy’i kuran Çetin, zaman içinde bu akademiyi dört şubeye ulaştırdı. Yine kendi çocuklarının eğitiminde memnun olmadığı alanların çözümlerine yönelik olarak 2007 yılında 7 -14 yaş arası çocuklar için Özel Ütopya Okulları’nı kurdu.

Şu anda İstanbul Avrupa Yakası’nda iki, Anadolu Yakası’nda ise bir adet olmak üzere üç Small Hands ve Avrupa Yakası’nda bir Ütopya ilköğretim Okulu ile hizmet verdiklerini söyleyen Çetin, “Ütopya Okulları’nda 80 ilkokul ve ortaokul, 30 adet de okul öncesi öğrencimiz eğitim alıyor. Daha fazla okul açmak yerine, okulumuzda uyguladığımız pedagojiyi tüm Türkiye’deki okulların öğretmenlerine, eğitmenlerine tanıtmak ve onlar vasıtasıyla daha fazla çocuğun böyle bir sistemden yararlanmasını amaçlıyoruz” diyor.

İngiltere dönüşü kurdu

Çetin’in iş fikri ailesiyle birlikte bir süre yaşadığı İngiltere’de ortaya çıkıyor. Cambridge’de yaşadıkları süre zarfında kızını gönderdiği yuvada uygulanan eğitim sisteminden çok memnun kalıyor. Türkiye’ye geri döndüklerinde ise çocuğu için istediği gibi bir yuva, istediği tarzda bir eğitim platformu bulamadığını belirten Çetin, “Aslında kızım için istediğim her ailenin ihtiyacı olan, dolayısıyla da çocuğun gelişiminde önemli olan, uygulaması oldukça kolay bir şeydi. Çocuğumun eğitim dünyasında 1 numara olmasını değil, bir birey olmayı öğrenmesini istiyordum. Yeni bilgileri ve keşifleri zihnindeki merakı örselemeden yapabilmesini, mutlu, vizyoner bir şekilde gelişmesini istiyordum. Bu anlamda mevcut düzenle ilgili yaptığım gözlemler sonucu, kendim gibi anneleri, aileleri düşünerek okul açmaya karar verdim” diye anlatıyor.Dört dil öğreniyorlar

Eğitimin sadece standart müfredatla değil, çocuk yaşlardaki potansiyellerin, yeteneklerin keşfedilmesiyle de gerçekleştirilmesi gerektiğine inanıyor Çetin. Okullarında, çocukların entelektüel anlamda da gelişmeleri için platformlar oluşturuyor ve çalışmalar yapıyor. Çocuklara, çocuk gibi hissettikleri, mutlu oldukları, özgür iradelerini keşfederek geliştikleri bir sistem sunduklarını dile getiren Çetin, “Tüm eğitimciler ve ebeveynler olarak şunu unutmamalıyız; özgür iradesine kavuşan, özgüveni olan bireyler yaşamları boyunca kendilerini her anlamda geliştirebilir, hayattan beslenebilirler. Çocuk yaşta keşfedilen her yetenek, potansiyel, geliştirildiği takdirde kişinin mutlu olması ve aynı zamanda mutlu olduğu işi yaparak yaşayabilmesini sağlar” diyor.

Ütopya’nın, standart eğitim ve öğretim düzenine alternatif olarak kurulan ve uluslararası yaklaşımla eğitim vermeyi benimseyen bir okul olduğunu söyleyen Çetin şunları ekliyor: “Çocuklara, eğitim alırken de çocuk olma hakkı tanınıyor ve kendilerini tanıma, keşfetme imkânı sağlanıyor. Yabancı dili yaşayarak öğreniyorlar ve bu şekilde daha küçük yaşlarda ki bu yapılan bilimsel araştırmalara göre yabancı dil öğrenimi için en uygun zaman. İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Almanca olmak üzere dört dil öğreniyorlar. Elbette Türkiye’deki sınav sistemi gerçeğini de göz ardı etmiyoruz.”

Koçluk çalışmaları da var

Ütopya Okulları, farklı pedagojik bakış açısı, kendi özel eğitim programları, İskandinav tasarımı, doğayla iç içe, sıcak ve stressiz ortamı ile çocuklara başarabilme sorumluluğunu aşılayan, uluslararası yaklaşımla eğitim veriyor. Erken yaşta dil eğitiminin önemine inanan kurum, MEB programının yanı sıra çoklu dil eğitimi vererek, öğrencilerin dört dil öğrenerek mezun olmalarım sağlıyor. Öğrenilen dillerin pratiğinin yapılabilmesi için çocuklara dış dünyayla bağlantı kurma imkânı sunuluyor ve her yıl çeşitli ülkelere geziler düzenleniyor. Bu yıl orta öğrenimde ilk mezunlarım vereceklerini söyleyen Çetin, şöyle devam ediyor: “Dünyaca ünlü pedagogların yaklaşımlarmdan kendine özgü bir sistem geliştirdik. Öğretmenlere yönelik koçluk çalışmaları yapıyoruz. Bu çalışmalarla öğretmenlere ‘sınıf yönetimi’, ‘farklı yaş gruplarında çocuklara yaklaşım’, ‘her çocuğun öğrenebilmesi için çocuğa özel değişen metotlar’ gibi pek çok konuda eğitimler veriliyor. Ayrıca öğretmenler için Avrupa ülkelerine okul ziyaretleri yapılıyor, uluslararası kongreler düzenleniyor.”
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir