Kadın Girişimciden İştemanikür, Manikürü Ofislere Taşıdı

İştemanikür Manikürü Ofislere Taşıdı

Iştemanikür iş insanlarına zaman kazandırmak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için manikür servisini ofislere götürüyor. Kadın girişimci Müge Meydan tarafından hayata geçirilen istemanikur.com, yakında İstanbul dışına da çıkarak Türkiye genelinde hizmet vermeye başlayacak.

İş hayatında ellerimiz ön planda. Bilgisayarda çalışırken, notlar alırken, telefonla konuşurken, sunum yaparken… İş insanları ise zamanla yarışıyor. Toplantıdan, toplantıya, seyahatten seyahate koşarken ve kariyer basamaklarını tırmanırken tepeden tırnağa bakımlı ve güzel olmak iş hayatının getirdiği şartlardan biri.

Bir manikür salonuna gitmek için trafik, park sorunu, uyulmayan randevular derken en az bir saat harcanıyor.

İştemanikür bu zaman kaybını ortadan kaldırmayı hedefleyen girişimlerden biri.

Iştemanikür, iş insanlarına zaman kazandırmak ve onların hayatlarını kolaylaştırmak için manikür servisini ofislere götürüyor. Şirket kültürüne uygun gün ve saatler, şirketinizin insan kaynakları veya sosyal birimleriyle beraber belirleniyor. Çalışanlar bu günler için, istemanikur.com sitesinden randevu alıyor ve kredi kartı ile ödemesini yapıyor.

Profesyonel yaşamdan grişimciliğe Bu girişimi başlatan ise Müge Meydan adında bir kadın girişimci. Avusturya Lisesi’ni bitirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Ekonomi bölümünden mezun olan Meydan, Almanya’da Hamburg Üniversitesi’nde Uluslararası İşletme mastırı yaptı. Hamburg’da Europcar’da, online pazarlama departmanında yaptığı stajın ardından 2006 yılında Türkiye’ye döndü ve iş yaşamına Eczacıbaşı intema’da Yapı Marketler Sorumlusu olarak başladı.

Intema’da Villeroy SBoch markasından sorumlu kategori uzmanlığı da yapan Meydan, hep hayalini kurduğu güzellik sektörüne Eczacıbaşı Schwarzkopfa transfer olarak adım attı. Burada 3,5 yıl marka yöneticiliği yaptı. Bu iş fikrini ise kurumsal hayatın tam ortasında, toplantıdan toplantıya koştururken oluşturdu Meydan. Tüm pla-za insanları gibi zamanla yarışan Meydan için bakımlı olmak, güzellik sektörünün içinde olduğu için çok kritik bir konuydu. Şirket Kavacık’a taşınınca denklem iyice karmaşıklaştı O’nun için.

24’ten sekiz saate indirdi

Manikür yaptırmak için ya iş çıkışında ya da hafta sonu zaman ayırması gereken Meydan, ‘Trafikte geçirilen zaman, park yeri bulmak, gidilen yerin yoğunluğu, beklemek, derken işlem bir saati geçiyor. Bir maniküre bir saat, ayda iki defa manikür yaptırıldığını düşünürsek ayda iki saat yılda 24 saati kaybı demek’ diye düşünerek, girişiminin ilk adımını atmış oldu.

Bu konuda araştırmalara başlayan ve yurtdışı örneklerini gözlemleyen Meydan, çalışanların iş yerlerine giderek onlara manikür ve pedikür hizmeti sunan bir sistem geliştirdi ve İştemanikür’ü hayata geçirdi.20 dakikalık seanslar olarak verilen randevularla manikürde geçirilen saati yılda 24’ten sekiz saate indirmeyi hedefleyen Meydan, bu yılın ağustos ayında istemanikur.com’u aktif hale getirdi.

İnsan kaynaklarıyla belirleniyor

Iştemanikür’ün sisteminin Türkiye için bir ilk olduğunu söyleyen Müge Meydan, öncelikle şirket kültürüne uygun gün ve saatlerin, şirketin insan kaynaklan veya sosyal birimleriyle beraber belirlendiğini belirtiyor. Bundan sonrası için ise üç adım izleniyor. Çalışanlar istemanikur.com sitesinden, belirlenen günler için randevularını alıyor. Kredi kartı ile site üzerinden ödemelerini yapıyorlar. Sonrasında ise randevu numarası ile birlikte randevu saatinde ofiste belirtilen yerde olmaları yeterli oluyor.

Meydan, “Bizden servis alanların İştemaniküru iki toplantı arasına sıkıştırdıklarını veya bir görüşme öncesine planladıklarını biliyoruz. Bu nedenle her servisi tam zamanında başlatıp, tam zamanında bitirmek konusunda çok titizleniyoruz” diyor.

Manikür sırasında iPad veriyor

Manikür sırasında çalışanların isterlerse hazır bulundurdukları iPad’lerden maillerini kontrol edebildiğine de dikkat çeken Meydan, her müşteri için ‘kullan-at’“ havlu ve galoşların kullanıldığını ifade ediyor. Hijyen açısından ortak kullanılan aletler ise sterilizasyon cihazlarında dezenfekte edildikten sonra her müşteri için tek tek paketleniyor.

Meydan, “Servisimizi verdikten sonra eşyalarımızı toplayıp, ofisten ayrılıyoruz. Bizi bir pop up manikür salonu gibi düşünebilirsiniz” diyor. Bu hizmetten sık seyahat edenler, maniküre vakit ayı-ramayanlar, kariyer sahibi anneler, ellerinin bakımına özen gösteren erkek çalışanlar, pratik çalışanlar ve zaman yönetimine önem verenlerin yararlandığını kaydeden Meydan, tüm iş insanlarının hayatını kolaylaştırmayı hedeflediklerini sözlerine ekliyor.

Eğitimli maniküristler

Sistem henüz çok yeni olmasına rağmen, Schwarzkopf Professional, Eczacıbaşı Girişim, ipekkağıt, Eczacıbaşı Profesyonel gibi şirketlere, işyeri kültürünün gelişimi felsefesini benimseyen ve bu yönde işletmelere hizmetler sunan kuruluşlara servis vermeye başlamış bile Meydan, “Yapılan iş bir kahve molasında manikür yaptırmak. Çalışanlar masalarına döndüklerinde yapılacaklar listesinden bir işi daha eksiltmiş olmanın rahatını yaşıyorlar. Bir ihtiyaca cevap verdiğimiz için biz de mutlu oluyoruz” diyor.

Profesyonel ve yoğun çalışanlara servis verecek maniküristlerin işe alımı için çok titiz bir eleme yapıldığını söyleyen Meydan, bu işin eğitimini almış, profesyonel servis verebilecek, pozitif enerjiye sahip ve pratik düşünüp, hareket edebilen çalışma arkadaşlarını seçtiklerine dikkat çekiyor.

İstanbul dışına açılacak

Sistemimiz Türkiye’de ilk olduğu için öncelikle şirketleri bu fikre alıştırmaya ve sistemin faydalarını anlatmaya çalıştıklarını belirten Meydan, hedeflerini şöyle anlatıyor:

“2013 sonuna kadar bu süreç devam edecek gibi görünüyor. Orta vadede ise çalışan bağlılığına katkıda bulunduğumuz şirket sayısını en az 50’ye çıkarmayı hedefliyoruz, iştemanikür’ü en kısa zamanda diğer şehirlere yaymak için çalışmalar tamamlanmak üzere. Şimdiden talepler almaya başladık bile. Bu da bu işe olan ihtiyacı aslında açıkça ortaya koyuyor.”

Gelir muhtaç çocuklara

Iştemarnkür’üıı servis menüsü 20’şer dakikalık dört ana servisten oluşuyor. Manikür hizmetleri 29 TL ile 39 TL arasında yapılan bakıma göre değişiyor. Bunun yanında verilen her servisin TL’si Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı’na bağış olarak aktarılıyor. Bundan sonraki en büyük hedeflerinin Iştemanlkür’ü mümkün olduğunca çok çalışan iş insanına ulaştırmak olduğunu söyleyen Müge Meydan, “İştemanikür markasını şirketlerin güzellik ve bakım servisleri denince a>ia gelen ilk markası haJine getirmek için çalışıyoruz” diyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir