Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Kadın girişimcilere dış pazar desteği

Kadın girişimcilere dış pazar desteği

Garanti Bankası, Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) ve Kadın Girişimciler Derneği’nin (KAGİDER) işbirliğiyle 1-2 Eylül tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek’Kadın Tedarikçiler Forumu’na destek veriyor. Kadın girişimcilere uluslararası pazarlarda yeni iş fırsatları yaratmak amacıyla düzenlenecek etkinliği tanıtmak için, 8 Mart’ta Kadın Girişimcilerin Yeni Pazarlara Açılımı başlıklı toplantı gerçekleştirildi.

Birleşmiş Milletler Uluslararası Ticaret Merkezi (ITC) 2010 yılından bu yana yılda bir kez kadın girişimcileri uluslararası pazarlara açma hedefiyle ‘Kadın Tedarikçiler Forumu’ düzenliyor. Daha önce Çin, Meksika, Ruanda ve Brezilya’da düzenlenen ve kadın girişimciler için 50 milyon dolarlık iş anlaşmalarının imzalandığı forum, eylül ayında ITC ve KAGİDER işbirliği ile Garanti Ban-kası’nın desteğiyle İstanbul’da düzenlenecek. Bu etkinlik öncesi 8 Mart’ta Garanti Bankası Genel Müdürlüğü’nde Kadın Girişimcilerin Yeni Pazarlara Açılımı başlıklı bir toplantı gerçekleştirildi. Toplantıya, Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, KAGİDER Başkanı Sanem Oktar ve ITC işve Kurumsal Destek Birim Müdürü Aicha Pouye katıldı.

Kadın Tedarikçiler Forumu

Toplantıda söz alan TİM Genel Sekreter Yardımcısı Medine Atay Ergin, kadın girişimcilere uluslararası pazarlar ve trendler hakkında bilgi verdi. ‘Yeni Pazarlara Açılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler’ panelinin katılımcıları Galatasaray Üniversitesi Muhasebe – Finansman Anabilim Dalı Öğretim Üyesi / işletme Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Doç. Dr. Volkan Demir, Garanti Bankası Dış Ticaret Danışman Yahya Kü-tükçü ve VVeConnect International Türkiye Temsilcisi Nilay Çelik kadın girişimcilerle dış ticaret konusunda faydalı bilgiler paylaşırken 2015 Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması Birincisi Mevlüde Uygun kadın deneyimlerini aktardı.Tekstil, turizm ve bilişim

Açılış konuşmasını yapan Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, kadın girişimciliğini ayrı bir segment olarak ele aldıkları 2006 yılından bu yana, çalışmalarını, finansman yönetimi, cesaretlendirme ve eğitim olmak üzere üç temel alanda yoğunlaştırdıklarını söyledi. Bugün gelinen noktada kendilerine 4’üncü bir temel belirleyerek, kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılması ve uluslararası ağlara katılması için çalışmalara başladıklarını ifade eden Karadere, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Geçtiğimiz Mayıs ayında, kadın girişimcilerin tedarik zincirine katılması için kurulan global oluşum VVeConnect International’a Türkiye’den üye ilk banka olarak, bu yöndeki çalışmalarımıza başladık. Bu yıl ise kadın girişimcilerimizin işleriyle dünya pazarlarına açılması veya etkinliğini artırması amacıyla Kadın Tedarikçiler Forumu’na destek veriyoruz. Toplantının bu yıl Türkiye’de yapılmasının, girişimci kadınlarımız açısından büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Özellikle tekstil, turizm ve bilişim teknolojisi alanlarında faaliyet gösteren şirketlerin, ulusal ve uluslararası satın alma yetkilileriyle bir araya gelmesinin, çok büyük fırsatlara kapı açacağını düşünüyoruz.”

“Tüm kadın girişimcileri davet ediyoruz”

KAGİDER Başkam Sanem Oktar ise turizm, tekstil ve bilişim alanında sahibi kadın olan 350 şirketin katılarak ürün ve hizmetlerini yurtdışına satmalarım ve bunun sonunda en az 10 milyon dolarlık iş hacmi yaratma hedefiyle yola çıktıklarını belirtti. Hedeflerini kadın girişimcilerin işlerini büyüterek dünya pazarlarına açılmasına destek olmak, ülke ekonomisine de katkı sağlamak olarak açıklayan Oktar, şöyle devam etti: “Foruma başvurular açıldı. Bu hedefe ve dalıa fazla kadına ulaşmak, kadın girişimcileri foruma dalıa iyi hazırlamak üzere bugün bir araya geldik. Tüm kadın girişimcileri www.intracen.org/wvef/turkish-version/ adresinden ya da www.kagider.org adresinden formu doldurmaya davet ediyorum.”
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir