Kadınlara online koleksiyon yaptıracak

25 yıldır tekstil sektöründe çeşitli kademelerde yöneticilik yapan Sedef Dündar, ‘webshoptr.com’ ile online butik mağazacılığa adım attı. Çalışan ve anne olan kadınların kıyafet sorununu en kaliteli ve uygun fiyatlarda çözmek istediklerini vurgulayan Dündar, “Biz bir fırsat markası değil, kendi koleksiyonunu sunan online bir butiğiz. Bu açıdan Türkiye’de bir ilkiz. Amacım 5 yılda 50 kente mal satabilecek hale gelmek” diyor.

Türkiye’de sayıları giderek artan online mağazacılık konseptine bir yenisi daha eklendi. Uzun yıllar tekstil sektöründe çalışan Sedef Dündar, kurduğu online butik kadın markası ‘Webshop’ ile sektöre iddialı bir giriş yaptı. Dündar, “Türkiye’de online mağazacılıkta büyük fırsatlar var. Girişimciliğe adım atacaklar, mutlaka en iyi bildiği işten başlamalı” diyor.

webshoptr.com kurucusu Sedef Dündar, 1970 Ankara doğumlu. İstanbul Teknik Üniversitesi Tekstil Mühendisliği nden mezun olduktan sonra Türkmen Holding bünyesindeki Moda Kumaş’ta iş hayatına atılan Dündar, bir arkadaşı ile birlikte 1998 yılının başlarında Trend Tekstil Mümessillik firmasını kurdu. Son dokuz yıldır yoluna tek başına devam eden Sedef Dündar, 2014’ten itibaren ise online butik markası Webs-hop’u kurdu. Bünyesinde yalnızca kendi ürettiği giyim koleksiyonlarına yer veren webshoptr.com, yüksek kalite-düşük fiyat ilkesini benimseyerek online butik konseptini ulaşılabilir lüks kavramıyla buluşturmayı amaçlıyor.25 yıldır Avrupa’daki üst segment kadın giyim markalarının Türkiye’deki tüm koleksiyon ve üretim organizasyonlarını üstlendiğini belirten Sedef Dündar, “iki sene önce, koleksiyon ve üretimlerini yaptığım bir Hollanda markası çok büyük bir ücret karşılığında başka bir Avrupa tekstil firmasına satıldı. Bu markanın gelişim sürecinde aktif rol alan birisi olarak kendi markamı kurmamın gerekliliğine karar verdim ve Webshop’ı hayata geçirdim” diyor.

“iade oranımız yüzde 1 bile değil”

Türkiye’de şu anda online ticaretin yalnızca ucuzluk, fırsat ve indirim olarak algılandığına işaret eden Dündar, “Büyük markaların oluşturduğu online pazarlar bir süre sonra çok fazla sayıda iade almaya başladı. Bu nedenle şirketler bütün gücünü bu yapıları ayakta tutmaya harcar hale geldi. Bu yanlış bir strateji oldu” diye konuşuyor.

Online mağazacılıkta birinci hedefinin iadeleri sıfıra indirmek olduğunu vurgulayan Dündar, “Biz webshop’ta yüzde 1 bile olmayan bir iade oranı ile çalışıyoruz” diyor. Butik mağazacılığı online olarak hayata geçirmekteki hedefinin özellikle çalışan ve anne olan kadınlar olduğunu anlatan Dündar, çalışan kadınların giyimlerinde hem kalite hem de hesaplılığı bulabilecekleri bir mecra yaratmanın en büyük öncelikleri olduğunun altını çiziyor. Dündar, 5 yıl içinde Türkiye’nin 50 kentine mal satabilecek noktaya gelmeyi amaçladıklarını kaydediyor.

Bir yandan mevcut tekstil şirketinin faaliyetleri devam ederken bir yandan online butik mağaza konseptine yatırım yaparak geleceğe adım attıklarını vurgulayan Dündar, girişimciliğe adım atmak isteyen tüm kadınlara “En iyi bildiğiniz işi yapın” diyor.

Türkiye’de ‘Butch Tailors’ı temsil ediyor

Sedef Dündar, tekstil sektöründeki faaliyetlerinin yanı sıra dünyada ‘Butch Tailors’ olarak bilinen bir erkek giyim ve aksesuar markasının da Türkiye’deki sorumlusu konumunda 1956 yılında Belçika’da Daman Ailesi tarafından kurulan Butch Tailors, gezgin terzileri kullananlar arasında istisnai bir örnek. Çünkü şirketin terzileri neredeyse kuruldukları ilk günden beri dünyayı dolaşıyor. ‘TraveUing Tailors’ adı altında özel bir servisi de var. ABD, AB ve Hindistan’da faaliyet gösteren marka, Türkiye’de ise Sedef Dündar tarafından temsil ediliyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir