Kadınlara özel ayrıcalıklar neler?

Toplumumuzdaki kadın, cumhuriyetle çağ atlamış, ekonomik anlamda da haklara kavuşmuştur. Kadın ve çocuklara günümüzde devletimiz tarafından tanınmış ayrıcalıklar olup, bu yardımların yetersizliği ve azlığından hiç bahsetmeden, bu ayrıcalıklara kısaca değinmek istiyorum.

İş Göremezlik Ödeneği: Doğum öncesi ve sonrası 8’er hafta izinli sayılan kadınlar işten ayrı kaldıkları dönemler için ayrıca iş göremezlik ödeneği de alıyorlar, bu ödenek brüt maaşlarının 2/3 ü ile sınırlı oluyor, ancak bu tutarın brüt ücret üzerinden hesaplandığını düşünürsek, net maaşa yakın bir ücretin SGK’dan alınabileceği gerçeği ortaya çıkıyor, tabi bu imkandan yararlanabilmek için, rapor öncesi son bir yıl içinde 90 günlük sigortalılık şartı aranıyor.

Emzirme Ödeneği: Emzirme ödeneği, doğum yapması halinde sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması halinde sigortalı erkeğe verilir. Ayrıca hizmet akdine tabi ya da kendi adına ve hesabına yaptıkları çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine emzirme ödeneği ödenir, burada sağlanan fayda bir sefere mahsus 149 TL olarak ödeniyor.

Doğum yardımı: Çocuğun Canlı olarak doğması ve Türk Vatandaşı olması şartıyla Devlet burada bebek adına bir hoş geldin ödemesi yapıyor. Birinci çocuk için 300 TL, 2 inci, çocuk için 400 TL, 3 üncü çocuk için 600 TL olarak ödeniyor. Doğum Yardımı kapsamında yapılan ödeme haczedilemez, üzerinden hiçbir vergi ve kesinti yapılmaksızın ödenir.6111 İşveren Prim Desteği: Kadın ve genç istihdamına ilişkin işveren Prim teşvikinin, bahsi geçen teşvikler içinden en üst düzey de işverenlere katkı sağladığını söyleyebiliriz. Çünkü; 6111 sayılı prim teşvikinden ücret alt ve üst sınırı olmaksızın 18-29 yaş arasındaki erkekler ile 18 yaş üstü kadınları(yaş sınırlaması getirilmemiştir) istihdam eden işyerleri yararlanabilecek olup, kriterlerin uyması durumunda işveren prim tutarlarının tamamı işsizlik fonundan karşılanacak. Ayrıca mesleki yeterlilik ve İŞKUR kaydının bulunması durumunda bu teşvik 54 aya kadar uygulanabilecek. Çok işçi çalışan işyerlerinde uygulaması ve takibi kolay olmadığından bu konuda işverenlerce profesyonel destek alma ihtiyacı doğmakta.

+1 İstihdam Seferberliği: Asgari ücret baz alınarak verilen ve 2017 Sonu itibariyle sona eren bu teşvik yeni yılda farklı kriterlerle yeniden karşımızda olacak bu konuda taslak kanun metninin meclisten geçeceğine kesin gözüyle bakılmakta ve yine kadınlar işe alımda daha avantajlı pozisyonda olacaklar, işverene artı kadın istihdamında prim ve vergi indirim teşviki verilecek olup bu tutarlar kriterlerin yerine getirilmesi durumunda işsizlik fonundan karşılanacak.

Asgari geçim indirimi: Çalışmayan kadın çalışan kocası aracılığı ile vergi indirimi almak suretiyle, aynı şekilde çocuklarda doğduktan sonra sigortalı anne ve babası aracılığıyla yardım alabilmekteler. (AGİ) 4 çocuğa kadar verilebilmekte ve aileye küçük de olsa bir destek olmakta.

Kadın girişimcinin kredi avantajı: Kendi işini kurmak isteyen ev hanımlarına kredi olanakları da sunulmaktadır,kadınlar var olan desteklerini yüzde 20 oranında daha avantajlı olarak kullanmaktalar.

Kosgeb kadınlara yönelik uygulamalı Girişimcilik Sertifika programı düzenlemekte, buradan sertifika alan kadın girişimciye ise hayallerindeki işi kurmaları için, işyeri planı ve projelerinin kabul edilme durumuna göre girişimcilik destek kredileri verilebilmekte.

MAHİR NAZLIER
SMMM (serbest muhasebeci mali müşavir

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir