Kadınlara özel kariyer sitesi kurdu

Sadece kadınlara kariyer fırsatı sunan internet sitesi açıldı, pembekariyer.com evden çalışmak isteyenlere fırsatlar sunuyor. Sitenin kurucusu Figen Geri, yetenekleri, bilgileri, eğitimleri, deneyimleri doğrultusunda evden çalışmak isteyen kadınların, siteye üye olarak kendilerine uygun işlere bakabileceklerini anlatıyor.

Belli nedenlerle uzun yıllar süren çalışma hayatınıza son verdiniz. Severek çalışmak istediğiniz işi bir türlü bulamadınız. Standart veya uzun süren mesai saatleri hiç bir zaman size göre olmadı. Ev ortamında da kahvenizi yudumlarken nasıl çalışabilirim diye düşünüp durdunuz. Veya bunlardan hiçbiri değil; çocuğunuzla vakit geçirerek de çalışabilmeyi düşlüyorsunuz.

Tüm bunlar ve benzeri bir yaklaşımı taşıyorsanız ve kadın iseniz, pembekariyer.com sitesini incelemenizde yarar var.

Tam da yukarıda saydığımız sebeplerle yola çıkan site, kadınlara özel kariyer hizmeti sunmak için faaliyete geçirildi. Figen Geri tarafından kurulan site, evden çalışmak isteyen veya girişicim olmak isteyen kadınlara yön verecek bir platform olmayı hedefliyor.

Sitede sadece evden çalışmak isteyen ev hanımlarına, girişimci kadınlara, annelere yer verileceğini söyleyen Figen Geri, yetenekleri, bilgileri, eğitimleri, deneyimleri doğrultusunda evden çalışmak isteyen kadınların, siteye üye olarak kendilerine uygun işlere bakabileceklerini anlatıyor.

10 yıl hazırlandı

Siteyi nasıl kurduğunu anlatan Figen Geri, özel sektörde 12 yıl çalıştıktan sonra evlendiğini ve zorlu bir hamilelik süreci yaşadığını ve bu nedenle işi bırakmak durumunda kaldığını belirtiyor. Geri “Kızımızın hayatımıza katılacağını öğrendikten sonra zorlu geçen hamilelik dönemimden dolayı işimden ayrıldım. Ama çalışamamaya iki sene dayanabildim, kızımla da ilgilenmek istediğimden evden yapabileceğim işler aradım. Kendime ve şartlarıma uygun iş bulabilmek adına çok zorlandım. Bu arada benim gibi evden çalışmak isteyenlerin de ne kadar çok olduğunu ve onların da zorlandığını düşünerek bir şeyler yapma isteği gelişti” diyor.Figen Geri, planlarını ertelediği tam bu aşamada annelikle ilgili bir web sitesinde reklam yöneticisi olarak çalışmaya başlar. Kendisini devamlı geliştirdiğini ve aynı sitenin içerik yöneticiliğini de üstlendiğini belirten Geri, az değil 10 yıl boyunca çeşitli annelik web sitelerinde ve annelikle ilgili atölyelerde çalışır. Geçen uzun zamanın ardından artık kendi markası olması gerektiğine karar veren Figen Geri, ilk adımda www.annecee.com’u kurar. 2,5 yıl sosyal medyada atölye satışı, içerik ve reklam yöneticiliği yaparak çalışırken, bir yıldır da anne rehberi olarak yayında olan www.annecee.com sitesinin ardından hep aklında olan kariyer sitesini kurma zamanın geldiğini de düşünür. Geçen süreçte ilk projesini hiç aklından çıkarmadığını söyleyen Figen Geri, “annecee.com’da nabız yokladım, ilgi çok büyüktü. Zamanı gelmişti bu senenin başında www.pembekariyer.com olarak hayata geçtik. iki projede de tek başımaydım, evden çalışan, kendi çabaları ile bir şeyler yapan biri olarak elimden geldiğince en iyisini yapmak istedim” diye anlatıyor.

Az sermaye ile siteyi kurdu

Evden çalışmak isteyen, girişimci olan, ekonomik özgürlüklerini kazanmak isteyen kadınlara ulaşabilmeyi amaçlayan site Ekonomist ve Capital dergilerinin düzenlediği Metro Sosyal Girişimci Ödülleri yarışmasında finale kalma başarısını da gösterdi. Siteyi kurarken sermayesinin ise yok denecek kadar az olduğunu dile getiren Figen Geri, başlangıç olarak önce bir web sitesinin yapılması ve bunun tanıtılmasına yetecek kadar bir sermayenin yeterli olduğunu belirtiyor.

Geri, baştan beri bu işe inandığını ve ilgiyi görünce doğru yolda olduğuna inancının daha da arttığını iletiyor. Geri şunları söylüyor: “Herkesin yapabileceği bir şey vardır diye düşünüyorum, özellikle de kadınlarımızın… Ne kadar üretken olduklarını bu süreç içinde çok iyi görüyorum. O kadar güzel bir çevre edindim ki, başarının çok da uzak olmadığını gösterdiler bana, insanın toplumsal ihtiyaçlar karşısında çözüm araması herkes tarafından destek görmelidir. Ben bu yolda ilerlerken elimden geldiğince herkese destek olmaya çalıştım, hala da devam ediyorum. Bana da çok destek olanlar var. Yapılan her emek mutlaka meyvesini verir. Kadınlar cesaretlerini hiçbir zaman kaybetmemeli.”

Pembe Kariyer, evden çalışan, çalışmak isteyen kadınların ilan bırakabileceği bir platform olmanın ötesinde ayrıca girişimci kadınların da işlerini tanıtabileceği bir site olarak düşünülmüş. Kadınların iş hayatlarına yön verecek, başarı hikayelerine açık olan site aynca konuyla ilgili malıaleler ve eğitim kurumlanılın tamtamlarına da yer veriyor. Türkiye genelinde bu şekilde çalışmak isteyen, üreten, girişimci olan, ekonomik özgürlüklerini kazanmak isteyen kadınlara ulaşabilmeyi amaçlayan site onlara iş imkanları sağlamak isteyen kişi ve kuruluşlarla buluşturmak; üzere faaliyetlerim sürdürüyor.

Figen Geri, siteyi kurarken sosyal sorumluluk duygusunu ön planda olduğunu anlatarak “Ben bu siteyi kurarken kazanmanın yanı sıra çok önemli bir sosyal sorumluluk projesi olduğuna inandım, o yüzden önceliği yardımcı olmaya verdim. Hedefim, Türkiye genelindeki kadınlarımıza ulaşabilmek. Bunun için de ekip kuruyoruz. İllerden, bölgelerden temsilcimiz olmak isteyen kadınlarımız var. Pembe Kariyer Eğitimleri adı ile kadınlarımıza etkinlikler, atölyeler düzenleyeceğiz. Tek başıma çıktığım bu yolda bir ekiple devam edeceğiz. Öncelik, kadınlarımıza ulaşmak ve çalışabilmelerini sağlamak. Bunun için de firmaların desteklerine ihtiyacımız var” diyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir