Kamu parası akıllı paraya çevrilmeli

Bugünün girişimcisinin, ‘paraya’ değil, \akıllı paraya’ihtiyacı var. Kamunun girişimcilere akıllı para sağlama konusunda çeşitli adımlar atması gerekiyor. Bu alanda melek yatırımcılarla kamu arasında işbirliği yapılmalı…

GEÇEN hafta Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakan Yardımcısı Çetin Ali Dönmezi ziyaret ettim. 2010 yılında o zamanki ABD Başkanı Obama ile yaptığım görüşme sırasında dile getirdiğim bir konuyu tekrar gündeme taşıyarak kamu parasının akıllı paraya çevrilmesinin önemini tartıştık. Sayın Dönmez’dcn şunu öğrenmek istedim: Kendisine göre girişimcileri doğrudan desteklemek mi, yoksa girişimcileri destekleyenleri desteklemek mi daha doğru bir kamu politikası? Bu sorunun cevabı çok önemli, çünkü önümüzdeki yıllarda hükümetin takip edeceği girişimcileri destekleme politikasının ana mantığını öncelikle anlamamız gerekiyor.

HİÇ KİMSENİN YAPMADIĞINI YAPIYORUZ

Girişimcilerimizin ve startup’larımızın işlerini kurarken kullanabilecekleri finansal enstrümanlar şunlar: Eş-dost-akraba finansmanı, crovvdfunding, melek yatırımcılar, hızlandırıcı merkezleri, bankalar, ortak yatırım fonları, VC’ler, özel yatırım fonları, aile ofisleri, varlık yönetim şirketleri, kamu destekleri, iş planı yarışmalarından kazanılan kaynak, şirket birleşmeleri/edinimleri ve halka açılmalar…

Sıraladığım tüm bu finansal kaynakları tek tek gözden geçirirseniz sadece bir tanesi girişimcilere finansman sağlamadan daha fazlasını ortaya koyuyor: Melek yatırımcılar…

Melek yatırımcılar, kamu dahil hiç bir finansman kaynağının yapamadığını yapıyor: Finansmanın yanı sıra girişimciye know-how, mentorluk ve networking de sağlıyor. Aslında, 21. Yüzyıl girişimcisinin de tam ihtiyacı olan bu. Bugünün girişimcilerinin, yerel, bölgesel, ülkesel ve küresel ölçekte rekabet edebilmelerinin temel unsuru, sahip oldukları finansal kaynakları nasıl kullanabileceklerini de bilmeleri.Yani, bugünün girişimcisinin, ‘paraya’ değil, ‘akıllı paraya’ ihtiyacı var. Öyleyse kamunun da girişimcilere akıllı para sağlama yolunda adım atması gerekiyor. Bu adım hem girişimci için çok değerli bir adım olacak, hem de kamu kaynakları ‘akıllı paraya’ çevrilerek çok daha verimli kullanışmış olacak. Bu da ancak melek yatırımcılarla kamu arasında bir işbirliği kurulmasıyla mümkün gözüküyor.

Ancak bu işbirliği için nasıl bir model geliştirilebilir? İşte, bütün mesele bu.

KALKINMA AJANSLARINA ÖNEMLİ ROL DÜŞÜYOR

Sanıyorum bu modelin geliştirilmesinde kalkınma ajansları önemli rol oynayabilirler. Kalkınma ajanslarının kendi bünyelerinde kuracakları melek yatırım ağlarında, yine kalkınma ajanslarının sağlayacağı finansal kaynak, bu ağa üye melek yatırımcıların finansman kaynağı ile birleştirilip küçük bir ortak yatırım fonu mantığı ile hareket edilerek girişimcilere ve startup’lara yatırımlar yapılabilir. Böylelikle, kamu kaynakları melek yatırımcılarla beraber yatırıma çevrildiği için kamu parası ‘akıllı paraya’ çevrilmiş olur; böylelikle kamu, melek yatırımcıların know-how, mentorluk ve networking desteğini girişimcilere ulaştırmış olur. Kurulan melek yatırım ağları sadece girişimcilere yatırım finansmanı bulma aşamasında değil, onların yatırımcının karşısına çıkma eğitimleri, şirket değerleme konuları, iş modeli oluşturma ve geliştirmeleri, yabancı yatırımcıyla bağlantılarının sağlanması ve exit/çıkış stratejisi oluşturma konularında da destek merkezi haline dönüşebilir.

önceki dönem Kalkınma Bakanı ve bugün AK Parti’nin Ekonomiden Sorumlu Başkan Yardımcısı Lütfi Elvan’ın da bu konuda çok önemli bir fikri var: Bu ağlar kurulduktan ve melek yatırımcılarla beraber startup’lara yatırımlar başladıktan sonra, yeniden yapılandırılan Türkiye Kalkınma Bankası da kendi içindeki Türkiye Kalkınma Fonu aracılığıyla tüm bu yatırımlara eş finansman sağlayarak Türkiye çapında ve dünyaya örnek olabilecek bir model geliştirilebilir.

Diyarbakır’da Karacadağ Kalkınma Ajansı tarafından bu modelin ilk adımları zaten atıldı. Aralık ayında Erzurum’da da Erzurum Borsası’nın önderliğinde bu adım atılacak. Böylelikle yerel borsalar da bu işin tarafı olacaklar. Hazine Müsteşarlığınca onaylı 500 civarında lisanslı melek yatırımcı artık daha fazla yatırım yapabilir hale gelecek. Bölgesel borsalar exit adresi haline gelecek. Türkiye ve startup’ları ve melek yatırımcıları bu modelden çok fazla şey kazanacak!

Haftaya görüşmek üzere…

BAYBARS ALTUNTAŞ

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir