Katalogtan Satış Yapmak

Türk insanının girişimci ruhu ve bağımsızlığına düşkün yeni nesil, esnek çalışma imkanı sunan doğrudan satış sektörünü büyütmeye devam ediyor. 2010 yılından bu yana yüzde 110’un üzerinde büyüyen doğrudan satış sektöründe 1,5 milyon girişimciye ulaşıldı. 2017 yılında sisteme 200 binin üzerinde yeni girişimci katılması bekleniyor. Sektörün yıllık iş hacmi de 1,2 milyar TL’yi buluyor.

Doğrudan satışçılar 200 bin kişi arıyor

Ürün ve hizmetlerin sabit bir perakende noktası olmadan tüketiciye satılması anlamına gelen doğrudan satış yöntemi, kozmetikten kişisel bakıma, zinde yaşam ve beslenme destek ürünlerinden ev bakım ve teknolojilerine kadar farklı ürünlerin ve hizmetlerin satıldığı dev bir sektöre dönüştü. Özellikle Türkiye doğrudan satış sektörünün en hızlı büyüdüğü ülkelerden biri. Türkiye’deki doğrudan satıcı sayısı 2010 yılından bu yana yüzde 110’un üzerinde artarak 1,5 milyonu aştı. 2017’debu rakamın 1,7 milyona çıkması bekleniyor. Türkiye’de doğrudan satış sektöründe faaliyet gösteren global şirketler, 2017’de bünyelerindeki girişimci sayısını artırmak için kıyasıya rekabet ediyor.
Dünya Doğrudan Satış Dernekleri Federasyonu’nun verilerine göre, doğrudan satış sektörü dünyada 183,7 milyar dolar büyüklüğe sahip. Bu pastanın yüzde 46’sını Asya Pasifik ülkeleri, yüzde 34’ünü Amerika alıyor. Türkiye’nin de bulunduğu Avrupa ülkelerinin payı yüzde 19 düzeyinde. Türkiye’de ise net satışlar 1,2 milyar TL seviyesinde bulunuyor.

SATIŞ HACMİ 500 DOLAR

Türkiye’de doğrudan satış sektörü son yıllarda hızlı bir büyüme eğiliminde. Özellikle bağımsızlığına düşkün yeni nesil, doğrudan satış sektörünün yarattığı esnek çalışma saatleri nedeniyle sektöre ilgi duyuyor. Sektörün ülke ekonomisine katkı sağlarken işsizlik sorununa da çözüm olabileceğini söyleyen Huncalife Pazarlama Direktörü Ahmet Koçak, “Dünya ortalamasında temsilci başına satış hacmi bin 800 dolar civarında iken, Türkiye’de ise daha henüz 500 dolar seviyesinde. Gidilecek çok yol var” diyor.
Türkiye’yi stratejik pazarları arasına koyan global oyuncular 2017’de hızlı büyüme hedefliyor. Bunlardan biri olan Amway, yaklaşık 23 yıldır Türkiye pazarında faaliyet gösteriyor. Amway Türkiye, son dokuz yıldır sergilediği istikrarlı büyüme grafiği ile tüm Amway’in Avrupa’daki 30 şirketi arasında en önemli odak pazarlanndan biri haline geldi. Şirket, 2017 yılını yüzde 12 büyüme ve 202 milyon TL ciroyla kapatmayı hedefliyor. Bünyelerinde yaklaşık 335 bin serbest girişimci olduğunu söyleyen Amway Türkiye Genel Müdürü Tayfun Ergün, 2017 yılında yüzde 10 artışla bu rakamı 368 bine çıkarmayı hedeflediklerini belirtiyor. TC vatandaşı ve 18 yaşını doldurmuş kişiler bir ücret ödemeden ve iş tecrübesi, deneyim ve eğitim koşuluna bakılmaksızın Amway serbest girişimcisi olabiliyor.

POTANSİYEL YÜKSEK

Alman doğrudan satış markası LR Health & Beauty, Türkiye pazarına 2003 yılında girdi. Ürün gamında kozmetik ürünlerinden gıda takviyesine pek çok ürün bulunan LR, son dönemde Türkiye’de çok hızlı büyüyor. 2016’da yüzde 100’ün üzerinde büyüyen şirketin 2017 hedefi ise yüzde 50 büyüme. Türkiye’de 161 bin 738 girişimci sayısına ulaşan şirket, 2017’de 70 bin yeni girişimciyi bünyesine katmayı hedefliyor. LR Health & Beauty Türkiye Genel Müdürü Ömer Barış Turan, Türkiye’nin doğrudan satış açısından değerlendirildiğinde henüz gelişme ve büyüme döneminde olan genç bir pazar olduğunu söylüyor. Turan, “Özellikle Türk insanının girişimci kişiliği ve sosyal bağlarını günlük yaşamı içerisinde kuvvetlice kullanıyor olması bu potansiyeli daha da artırıyor” diyor.
Partylite, bugün dünyanın 23 ülkesinde 100 binin üzerinde danışmanıyla faaliyet gösteriyor. Diğer doğrudan satış şirketlerinden farklı bir ürün gamına sahip olan Partyli-te’ın ürün gamında dekorasyon ürünleri, ev kokuları, parfüm, mum ve organik kozmetik ürünleri yer alıyor. 350 milyon dolarlık cirosu olan şirket, yaklaşık üç yıl önce Türkiye pazarına girdi. Kısa sürede bünyesindeki girişimci sayısı 5 bini aştı. Şirkete üyelik ücretsiz. 2016 yılında yüzde 150 büyüyen şirket, 2017 yılında ise yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefliyor. Sektörün ciddi bir potansiyeli olduğunu söyleyen Partylite Genel Müdürü Mitat Haydar, “Türkiye’de sektörün potansiyeli çok yüksek ve 2020 yılına kadar yüzde 50’nin üzerinde büyümesini öngörüyorum” diyor.

100 BİN DANIŞMAN HEDEFİ

1996 yılında Türkiye pazarına giren Tuppenvare’ın Türkiye’de yaklaşık 40 bine yakın danışmam bulunuyor. Mutfak ürünleri alanında uzmanlaşan şirket, 2017’de danışman artışı konusunda ciddi bir ivme kazanmayı hedefliyor. Şirketin bünyesine 2017 yılında 100 bin yeni danışman eklenmesi hedefleniyor. Son yıllarda doğrudan satış sektörünün tüm dünyada büyüdüğüne dikkat çeken Tupperware Türkiye Genel Müdürü Yaprak Erdavran, “Esnek çalışma saatleri, eğitim durumuna bakılmaksızın sunulan kariyer ve kazanç imkanları da göz önünde bulundurulduğunda her geçen gün önemi artan ve artacak olan bir sektör” diyor. Tupperware danışmanı olmak için 18 yaşını doldurmak, kadın olmak ve 300 lira değerinde ilk siparişi vermek yeterli.
ABD kökenli Herbalife, kilo kontrolü, takviye edici gıdalar ve kişisel bakım ürünleri alanında uzmanlaşan bir şirket. Türkiye’de 1998’den bu yana faaliyet gösteren şirketin bünyesinde 55 bin girişimci bulunuyor.
2017 yılında bu rakamın 60 bine çıkarılması hedefleniyor. 18 yaş üstü herkesi girişimci olarak kabul eden şirket, minimum sipariş koşulu talep etmiyor. Herbalife, üye paketi bedeli için 90 günlük para iade garantisi veriyor.

AVON’UN STRATEJİK PAZARI

Dünyada 130 yılı aşkın süredir faaliyette bulunan Avon, 1993’ten bu yana Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. Türkiye, Avon’un stratejik pazarlarından biri. Ülke genelinde 300 binin üzerinde temsilcisi bulunuyor. Türkiye’nin Avon dünyasında ilk 10 pazar arasında yer aldığını söyleyen Avon Türkiye Genel Müdürü Orkun Gül, “Türkiye’de hem güzellik hem de doğrudan satış pazarının çok güçlü bir potansiyeli olduğuna inanıyoruz. Bu doğrultuda yatırımlarımızı sürdürüyor ve sonuçlarını da başarıyla alıyoruz” diyor.

PİAFF NETWORKING ( Networking sistemi ile ek gelir imkanı sağlıyor web sitesi için tıklayınız)
Adres : Cihangir Mah. Dolum Tesisleri Yolu Semah Sok. No:22
Ambarlı Avcılar / İstanbul / Türkiye
TEL: 08503024312
Whatsapp Sipariş Hattı : (0543)4360560
Müşteri Hizmetleri: bilgi@piaffnetworking.com
Çalışma saatlerimiz
Hafta İçi: 08.00-18.30
Cumartesi: 08.00-13.00
Öğle Tatili: 12.45-13.30

FABERLİC

Faberlic – parfümeri ve kozmetik ürünlerinde en büyük uluslararası doğrudan satiş firmasıdır. Derinin derin tabakalarına oksijen taşıyan eşsiz patentli oksijen kozmetik üreticisidir. Aynı zamanda Faberlic bir çok ürün kategorisine sahiptir – cilt ve saç bakımı, benzersiz fransız parfümleri, kozmetik, ev ve sağlık ürünleri, giyim ve çorap.
Firmamız 2003 senesinde uluslararası pazar’a adımını attı. Dünyanın 24 ülkesinde Faberlic resmi temsilciliği bulunmaktadır. 42 ülkeye teslimat yapıla bilmektedir. 1.800.000’den fazla danışman Avrupa ve Asyada bizimle çalışmaktadırlar. Asya’da 5 milyondan fazla kişi keyifle ve zevkle faberlic ürünlerini kullanmaktadır.
Firmamız 30 patente sahiptir ve «Top-100 dünyanın en büyük kozmetik firmaları» reytingine giriyor
Kendi araştirma merkezlerimizin bulunması bizim gurur kaynağımızdır.Faberlic,kozmetik ürünleri üzerine sürekli araştırmalar yapmakta olup cildimize sağlık ve gençlik kazandıracak yenilikçi olusumlar içerisindedir. Ürünlerimiz uluslararası standartlarına uygun olarak üretilip,devletin en temiz ve güvenilir üretici sirketleri arasindadır. Potansiyel kapasite ve üretim alanı ölçek açsından Faberlik en büyük Rus kozmetik şirketlerinden biridir.
Faberlic kozmetik ürünlerin imalatı ve geliştirilmesi kalite standartlarının gereksinimlerini karşılamaktadır.

Faberlic kataloğunu incelemek ve ücretsiz kayıt olmak için tıklayınız.

Yerli oyuncular da var

Türkiye’de doğrudan satış sektöründe ağırlıklı olarak global oyuncular öne çıksa da başarılı yerli oyuncular da var. Bunlardan biri Hunca Kozmetik. Şirket 2011 yılında Huncalife markasıyla doğrudan satış sektörüne adım attı. Makyajdan parfüme, kişisel bakım ürünlerinden cilt bakım ürünlerine kadar farklı ürün gruplarını bünyesinde bulunduran marka 2016 yılında temsilci sayısını yüzde 50 artırdı. 2017 yılında ise yüzde 45’lik artış hedefliyor.
Hunca Kozmetik’in Tekirdağ Çerkezköy’de 24 dönüm arazi üzerine kurulu bir fabrikası bulunuyor. 2017’nin son çeyreğinde yapacakları yeni bir yatırımla kapasiteyi artıracaklarını söyleyen Huncalife Pazarlama Direktörü Ahmet Koçak, “Diğer taraftan yurtdışı açılım projeleri ile doğrudan satış sektöründe uluslararası marka olma yolunda adımlarımızı atacağız” diyor. Huncalife temsilcisi olmak için 18 yaşını doldurmak yeterli. Herhangi bir ücret veya aidat talep edilmiyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir