Kırıkkale’de açtığı tesisle kaynak suyundan tuz üretimine girişti

Baba mesleği akaryakıt işini sürdürürken bir yandan da üretime başlama, istihdam sağlama isteğiyle yeni bir girişime imza atan Mayi Tuz Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Gözüyukarı, 2017’de memleketi Kırıkkale’de açtığı tesisle kaynak suyundan tuz üretimine girişti. 2 milyon TL yatırımla kurduğu bu işi büyütmek için çalışan Gözüyukarı, iç pazardan sonra Amerika’ya da ürün satmaya başladı.

Türkiye’de yılda 3.6 milyon ton tuz üretiliyor. Bunun 2.5 milyon tonu sanayide geri kalanı ise sofralarda kullanılıyor. Türkiye’de günlük kişi başı tuz tüketimi ise 17 gram. Göl, deniz, kaya ve kaynak tuzu üretimi yapılıyor Türkiye’de. Bunlar içinde en az bilineni ise kaynak tuzu. Hareket halindeki yer altı sularının kaya tuzu yataklarından geçmesi sırasında bir miktar tuzu eritip, iyon halinde bünyesine alarak farklı formasyonlarda yeryüzüne çıkmasıyla tuzlu su kaynakları oluşuyor. Kaynak tuzu hariç diğer tuzların üretimi makine ve ekipmanla yapılıyor. Kaynak tuzu ise tamamen insan gücü ile çıkartılıyor. Kaynak tuzunda önemli illerden biri ise Kırıkkale. Bu ilde tesis açarak kaynak tuzunu markalaş-tırmak üzere yola çıkan girişimcilerden biri ise Oktay Gözüyukarı.

Babasından devraldığı akaryakıt istasyonlarının işletmesini yapan Gözüyukarı, 2017 yılında üretim yapma sevdasıyla girmiş doğal kaynak suyundan tuz üretimine. Mayi Tuz markasını yaratan Gözüyukarı ürünlerini kısa süre geçmesine rağmen ihraç etmeye bile başladı.

Mayi Tuz

Nasıl başladı?

Gözüyukarı, doğduğu yer olan Kırıkkale’de kendiliğinden doğal şekilde kaynayan bir kaynağı, devletten kiralayarak bu işe ilk adımını atmış. “Doğal kaynak su-yuftlın çıktığı yere yakın tuz üretimi yapmak için Kırıkkale’de istihdam yaratmak amacıyla tesisi Kırıkkale Delice’de kurmaya karar verdim” diye konuşan Gözüyukarı, 2017’de tesisi kuruyor. 2018 yılının Şubat ayında ise sektöre bambaşka bir bakış açısı getirerek ekibiyle birlikte Mayi Tuz’u ekonomi pazarına sunmaya başlıyor. 2 milyon dolarlık bir yatırım ile üretim tesisini hayata geçirdiğinin üzerinde duran Gözüyu-karı, bugün 12 kişilik ekibiyle günlük 10 ton üretim yaptıklarının altını çiziyor.

Şirket hikayesini ve marka ismi olarak neden Mayi’yi seçtiklerini ise şu sözlerle anlatıyor Gözüyukarı:

“Liretim yapma sevdasıyla başladığım doğal kaynak suyundan tuz üretme işimi, Ar-Ge aşamasında araştırıp doğanın bize verdiği ödül olan kaynaktan elden edilen tuzun değerini öğrenince, Türkiye’de çıkan böyle bir cevheri tüm dünya bilmeli diyerek devam ettim. Mimar kızım Sibel Gözüyukan’nın desteği, araştırmaya olan katkısı ile öğrendikçe markama olan tutkum ve inancım arttı. O kadar saf, berrak, şeffaf ve doğal ki hiçbir açığı yok. Mayi; likit demek, sıvı tuz. Bu yüzden “Mayi” ismini kullandık.”

Arsenalli futbolcular kullanıyor

İlk olarak gurme marketlerde ürünler konumlandırılıyor. Daha sonra web sitesi perakende satışa açılıyor. Satışlar arttıkça CarrefourSa Gurme ve Macrocenter market ile çalışmaya başladıklarından bahseden Gözüyukarı, piyasaya çıktıkları ay Amerika ile görüşmeler sonucunda ülkeye iki konteynır tuz göndererek ihracata da başladıklarını belirtiyor. Türkiye’nin tek markalaşan kaynak tuzu markasının Mayi Tuz olduğunun altını çizen Oktay Gözüyu-karı, üretim kapasiteleriyle ilgili ise şu bilgileri paylaşıyor:

“Günde 200 ton su kaynıyor, Bunun yüzde 28,4 oranı tuz olunca da 60 tona yakın bir günlük rezerv oluşuyor. Biz ise günlük 10 ton kapasiteyle çalışıyoruz. Şimdilik yıllık 3 bin tonluk bir kapasite belirledik. Fakat bu oranı yeni yatırımlarla daha da yükselterek 20 bin ton üretim kapasitesine ulaşmayı hedefliyoruz. İhracatta ise başladığımız gün itibari ile Amerika, Avustralya, Danimarka, İngiltere, Hollanda, Belçika, Almanya, Rusya, Kore olmak üzere 9 ülkeye 9 konteynır tuz gönderdik. Japonya, Çin ve Körfez ülkeleriyle de görüşmelerimiz devam ediyor.

İlginç müşterileri var şirketin. Tuzun magnezyum değeri yüksek olduğundan kramp ağrılarına iyi geldiğini hatırlatan Gö-züyukarı, “Arsenal futbol kulübüne tuz gönderimi yapıyoruz. Bunun yanı sıra; Amerika’da lüks restoranlar ve Tesco süpermarket zincirleri, Türkiye’de BigChefs restoranlar ve 5 yıldızlı oteller tuzumuzu kullanıyor” diyor.

Hedefi hızlı büyümek

Şirket, 2018 yılını yaklaşık 2 milyon dolarlık bir ciro ile kapattı. 2018 yılında kazançlarıyla beraber yatırımlara devam ettiklerini, talebi karşılamak için üretim kapasitesini sürekli arttırmaya yönelik çalışmalar yaptıklarını aktaran Gözüyukarı, 2019’da neler yapmayı planladıklarını ise şu sözlerle ifade ediyor:

“2019 yılında daha fazla bir üretim kapasitesi ve tuz gönderimi yapabileceğimiz yeni pazarlara girme hedefimiz var. Önümüzdeki yıl çalışan sayımızı 50 kişiye çıkararak 10 milyon dolar ciroluk bir kazanç sağlamayı planlıyoruz.”

Eskiden birçok hastalığın tuzla tedavi edildiğini, kendilerinin de bunu tekrar gündeme getirmek istediklerini söyleyen Gö-züyukarı, Kazakistan’da olan tuzlu su kaplıcasının benzerini Türkiye’de hayata geçirmenin de bir başka hedefleri olduğunun altını çiziyor.

Doğal kaynak tuzu nedir?

Oktay Gözüyukarı, doğal kaynak tuzunun içeriğiyle ilgili de bilgi veriyor. Yüzde 28,4 tuz oranı olan bir kaynak suyunun, güneş ışınlarıyla kristalleşmesi sonucu oluşan sağlıklı bir tuz olduğunu ifade eden Gözüyukarı konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Bu bir çeşit sıvı tuz.Tuzluluğunu, çıkış noktasına dolaşarak geldiğinden dolayı kaya tuzlarının arasından geçerek alıyor. Sodyum klorürle beraber toprağın tüm minerallerini de alıyor, bunlardan en’ önemlileri gümüş, altın, iyot magnezyum ve vanadyum minerali. Dünyada en çok 0,8 mg/kg oranında deniz tuzlarında iyot bulunurken, bu oran bizde 1,23 mg/kg. Doğal kaynak tuzu, sofra tuzu ve salamura tuzu olarak kullanıldığı gibi sole ve banyo tuzu olarak da kullanılabiliyor.”

Fatoş Bozkuş

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir