Kişiye özel iş modeli

Kişiye özel ayakkabı üretimi yapan Jag Club, franchising veriyor. Ortalama 120 bin dolar yatıran maliyetiyle açılabilen Jag Club mağazalarında yıllık 370 bin dolar ciro hedefleniyor. Kâr marjının ise yüzde 80-120 arasında değiştiği belirtiliyor.

Son yıllarda dünyada ve Türkiye’de kişiye özel konseptler oldukça revaçta. Çoraptan giyime, hediyeden ayakkabıya kadar her alanda farklı girişimlere rastlıyoruz. Kişiye özel deneyim yaşamak isteyenler, moda mağazalarının aksine bu markalardan alışverişlerini yapmayı tercih ediyor.

Temelleri 1935 yılında atılan Jag Club’ta üç kuşaktır el yapımı ayakkabı üretimi yapılıyor. Bugün Jag Club haftalık 700 çift kapasitesiyle el yapımı, kişiye özel, klasik erkek ayakkabısı ile yoluna devam ediyor. Dünyanın belli başlı moda devleri ile de çalışan Italyan tasarımcıların hazırladığı koleksiyonda, her sezon 300’ü aşkın yeni ayakkabı modeli, deri, kösele ve uluslararası standartlara uygun el işçiliği üretimi ürünler yer alıyor. Üretimin yüzde 80’i İngiltere, İsviçre, Fransa, İtalya, Hollanda, Danimarka, İran, Singapur, Çin, Hong Kong, Güney Kore, Güney Afrika Cumhuriyeti, ABD, Kanada, Japonya gibi 35 ülkeye ihraç ediliyor.

Franchise vererek büyüme hedefi olan Jag Club’ın üç adet franchise mağazası bulunuyor. Satış noktasının ortalama 40 ile 50 metrekare arasında olması gerekiyor. Lokasyonun yoğun olduğu alışveriş merkezleri ve caddelerin franchise mağazalar için uygun olduğunu ifade eden Jag Club Pazarlama Müdürü Seda Özkaratufan, franchi.se adaylarında ayakkabı sektöründe tecrübe aramadıklarını belirtiyor.GİRİŞ 10 BİN DOLAR

Yurtiçinde öncelikli hedeflerinin Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep ve İzmir olduğunu söyleyen Seda i Özkaratufan, yurtdışında da Azerbaycan, Kazakistan, Rusya, Ukrayna, Birleşik Arap Emirlikleri ve İran’a master franchising vermeyi planladıklarını sözlerine ekliyor. Özkaratufan, yurtdışında halihazırda dört mağaza ile faaliyet gösterdiklerini ifade ediyor.

Ortalama 40 ile 50 metrekare arasındaki bir Jag Club mağazası için başlangıç yatınm bedeli 120 bin dolar. Girişimciden 10 bin dolar giriş bedeli alınıyor. Mağazalar için yıllık ortalama 370 bin dolar ciro hedefleniyor. Royalty bedeli olarak cirodan yüzde 5 alınıyor. Kâr marjının yüzde 80 ile yüzde 120 arasında değiştiği ifade ediliyor. Yatırımın geri dönüş süresi ise 18 ile 24 ay arasında.

Seda Özkaratufan, frachise’lara tescilli hak ve sistemleri kullanma, know how ve eğitim verdiklerini kaydediyor. Özkaratufan, “A ve A plus müşteri portföyüne ve çevreye sahip, iletişim yeteneği yüksek, perakende sektöründe kariyer hedefleyen kişileri tercih ediyoruz” diyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Ankara, Bursa, Adana, Gaziantep ve İzmir’e öncelik, tanınıyor. Ortalama 40 ite 50 metrekare arasında değişen büyüklüğe sahip mağazalar bu iş modeli için uygun.

İlk sermaye: Girişimciden 10 bin dolar giriş bedeli alınıyor. Başlangıç yatırım bedeii ortalama 120 bin dolar.

Ciro hedefi: Yıllık 370 bin dolar.

Kâr marjı: Yüzde 80 ite yüzde 320 arasında değişiyor.

Bayilerde aranan özellikler: A ve A plus müşteri portföyüne ve çevreye sahip, iletişim yeteneği yüksek, perakende sektöründe kariyer hedefleyen kişiler.

Başvuru için: fraiXhfiirg@jagciub.com.tr ya da seda@jagduh.com.tr

 

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir