Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Kitlesel Fonlama Kanunu geliyor

Kitlesel Fonlama Kanunu geliyor

Tasarının yasalaşmasıyla Türkiye startup düzeyinden exit/çıkış aşamasına kadar bir girişimcinin ihtiyacı olan tüm finansman tekniklerinin resmen uygulandığı İngiltere’den sonra ikinci ülke olacak…

GİRİŞİMCİLERİN melek yatırımcıların karşısına çıkarak yatırım alabilmeleri için mutlaka demoyu geliştirmiş olmaları gerekiyor. Yani, en azından örnek bir ürünü yatırımcıya sunum sırasında göstermesi şart. Pek çok sunumda melek yatırımcı ile girişimci arasında şu şekilde bir diyalog geçtiğine çoğu kez şahit olmuşumdur…

• Melek yatırımcı: Bü anlattığın ürünün bir demosunu bugün getirseydin de neye yatırım yapacağımızı somut bir şekilde görseydik

• Girişimci: Demoyu üretebilmem için de paraya ihtiyacım var, ben de size zaten bu yüzden sunum yapıyorum.

Kitlesel Fonlama

İşte, bu yumurta mı tavuktan, tavuk mu yumurtadan bilmecesine benzeyen yatırımcı/girişimci ilişkisinde Türkiye’de devrim niteliğinde bir çözüm geliyor. Tüm dünyada “crowdfunding” olarak bilinen, Türkçe ise “kitlesel fonlama” olarak tercüme ettiğimiz yepyeni bir finansman tekniğinin kanun tasarısı taslağı Hazine Müsteşarlığınca hazırlanmış durumda ve meclise sevk edilmek üzere.

Tüm dünyada girişimciler iş fikirlerini ürettikten sonra belli başlı üç ana finansman tekniğinden birini kullanarak girişimcilik hayallerini gerçekleştirmek üzere ilk adımlarını atıyorlar: Eş-dost-akraba finansmanı; kişisel finansman (nakit birikim veya kredi kartı), crovvdfunding/ kitlesel fonlama… Bugünün girişimcisinin temel sorunu, eş-dost-akraba finansmanı ile kişisel finansman yöntemlerinin artık nerdeyse yok denecek kadar az bulunur olması. Bu sebeple, kitlesel fonlama yönteminin söz konusu demonun ortaya çıkması ve girişimciyi melek yatırımcının karşısına çıkar hale gelmesini sağlaması açısından müthiş bir önemi var.

HUKUKİ ALTYAPI TAMAMLANMIŞ OLACAKİngiltere’de resmi alt yapısı oluşmuş durumda, ancak İngiltere dışında ABD’de dahi henüz tam hukuki altyapısı oluşmamış bir sistem. Türkiye bu kanunun çıkması ile beraber bu sistemin kanuni altyapısını oluşturmuş dünyadaki birkaç ülkeden biri olacak. Böylelikle, tüm dünyada startup düzeyinden exit /çıkış aşamasına kadar bir girişimcinin ihtiyacı olan tüm finansman tekniklerinin resmen uygulandığı İngiltere’den sonra ikinci ülke Türkiye olacak. Bu konuda çok heyecanlıyım!..

Sistem şöyle işliyor: İş fikri olan girişimci iş fikrini uygulamaya koyup demoyu ortaya çıkarmak için ihtiyacı olan finansmanı, kitlesel fonlama web sitesinden halka duyuruyor. Sizler de iş fikrini beğenirseniz, ister i TL, ister 10 TL isterseniz 100 bin TL bu fikre yatırım yapıyorsunuz.

Kitlesel fonlama yöntemlerinde yaptığınız yatırımın çeşitli yöntemleri var: Bazen sadece paranızı bağışlıyorsunuz, bazen karşılığında size hediyeler veriliyor, bazen ürünlerden satın alarak destek veriyorsunuz, bazen de karşılığında hisse alıp gerçekten bir yatırım yapıyorsunuz.

SAYISIZ FAYDASI VAR

Türkiye’de çıkacak kanun Meclis’te komisyonlarda görüşüldükten sonra nasıl bir hal alır bilemiyorum, ancak bildiğim tek şey ister tüm yöntemleri isterse bir kısmını kapsasın tüm girişimciler için müthiş bir finansman yöntemi olduğu.

Aslında, kitlesel fonlama yöntemi melek yatırımcılar için de çok değerli bir enstrüman. Halkın söz konusu iş fikrini sevip sevmediğini, ürünün satıp satmayacağım anlamak için de gayet güvenilir, masrafsız ve pratik bir araştırma yöntemi. Girişimcinin iş fikrine kitlesel fonlama platformunda ne kadar fazla ilgi olursa o denli gelecek vadeden bir proje olarak melek yatırımcıların gündemine gelmiş olacak.

Çıkacak olan kanun, bu platformları işletmek isteyen girişimcilerin Hazine Müsteşarlığından nasıl izin alabileceğini; girişimciler, yatırım yapmak isteyenler ve platform işletmecisi arasındaki ilişkilerin nasıl düzenleneceğini; herhangi bir suiistimal durumundaki cezai şartları; yatırım yapma sisteminin Türkiye’deki yöntemlerinin nasıl işleyeceği; internet platformunun kurulacağı server’ın nitelikleri vs. gibi pek çok detayın kurallarını ortaya koyuyor.

Tüm dünyada 5 milyar dolar civarında ciroya ulaşmış olan kitlesel fonlama sisteminin Türkiye’de de devreye girmesiyle beraber, bu sistemin hukuki alt yapısının henüz oluşmadığı ülkelerden de Türkiye’ye server kurma talebi gelecektir. Şu anda İngiltere’de kurulan bu server’larm Türkiye’de kurulması durumunda ülke ekonomisine nasıl bir katkı sağlayabileceğini belirledikten sonra yabancı kitlesel fonlama şirketlerini İngiltere yerine Türkiye’yi merkez olarak belirlemelerinin sağlanması da ayrı bir konu.

Şimdiden hayırlısı olsun…

Baybars Altuntaş / Para
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir