Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Haberler - Duyurular / Klimada değişim rüzgarı

Klimada değişim rüzgarı

Bulundukları ortamın havasını temizleyen, düşük enerji tüketen yenilikçi klimalar çok ilgi görüyor. ÖTV’nin sıfırlanması satışları adeta uçurdu. 2016’da 800 bin adet olan klima satışlarının bu yıl 1 milyona ulaşması bekleniyor…

BİR dönem lüks olarak görülen klimalar, artık yaz kış hayatımızın birer parçası haline geldi. Kışın sıcak, yazınsa serinletici etkisiyle bulunduğumuz ortamı daha konforlu hale getiriyorlar. Yeni tip klimalar eskiye göre düşen fiyatları ve enerji tasarrufu özellikleri ile giderek daha fazla ilgi görüyorlar. Artan satışlar ve sürekli yenilenen modelleri sayesinde klima, Türkiye’nin en dinamik pazarlarından biri haline geldi.

2016’da 800 bin adet klimanın satıldığı pazarın hacmi 4.1 milyar TL’ye ulaştı. 2017’de klimada ÖTV oranının sıfırlanması satışfarı olumlu etkiledi. Ayrıca konut projeleri, büyük şehirlerde başlayan ve özelikle İstanbul’da uygulanan kentsel dönüşüm projeleri nedeniyle oluşan talep pazarı büyüttü.

Klima pazarında sadece satışlar artmıyor. Konutlar için klima tercihleri de çeşitleniyor. Geçmiş dönemlerde evlerde yüzde 90 seviyesinde duvar tipi klimaların ağırlığı vardı. Bu pay son yıllarda multicihazlara kaymaya başladı. Özellikle tasarruflu ve enerji verimliliği sağlayan modeller ön plana çıkıyor. Öte yandan iklimlendirmenin insan sağlığı ve performansı üzerindeki olumlu etkisine dair farkmdalığm artması da pazarın büyümesinde etkili.

TERCİHLER DEĞİŞTİ

Evet, Türkiye klima pazarının büyüme potansiyeli yüksek. Klima satışlarının bir ülkedeki gelir seviyesiyle de doğru orantılı olduğunu söyleyebiliriz. Avrupa’yla kıyasladığımızda Türkiye iklim olarak en fazla İtalya, Yunanistan ve İspanya’ya benziyor. O nedenle tıpkı o ülkelerde olduğu gibi GSMH 15 bin doları geçtiği zaman klima satışlarında muazzam bir patlama gerçekleşiyor.

Farklı satış kanallar aracılığıyla tüketi-ciye ulaşılan pazara, yerli üreticilerin ha-/Tiim olduğunu görüyoruz. Klima satışları çoğunlukla bayi kanalı aracılığıyla gerçekleştiriliyor. Bu nedenle klima üreticileri mağazalarına yeni yatırımlar yaparak bayi kanallarının güçlendiriyorlar.

Bilinçlenen kullanıcı ile birlikte pazarda akıllı klima denilen yeni nesil cihazlara doğru bir yönelme var. Ömrünü tamamlayan verimi düşük klimaların yerini, yüksek enerji ve verimlilik değerlerine sahip akıllı klimalar alıyor. Eskiden fiyata duyarlı olan kullanıcılar artık, klimasının ne kadar enerji tüketeceğine, bunun karşılığında ne kadar verim alacağına, bunun elektrik faturasına nasıl yansıyacağına önem veriyor. Bunun yanı sıra sessiz çalışma ve tasarım gibi faktörler de öne çıkıyor. İşte pazarın öncü markalarının büyüme planlan…

DAIKIN
Yeni nesil cihazlarıyla iddialı

Daikin yeni nesil ürünleri ile ihracat hamlesini ve büyümesini sürdürüyor. İk-limlendirme sektörünün önemli oyuncularından Japon Daikin, 2011’den bu yana Türkiye’de çok hızlı bir büyüme performansı gösteriyor. Firmanın Türkiye CEO’su Haşan Önder, önceki yıllarda olduğu gibi 2016 yılında da sektör ortalamasının üzerine çıkarak yüzde 34 büyüdüklerini söylüyor. Türkiye’yi bölgenin ik-limlendirme üssü yapma hedefine doğru emin adımlarla ilerlediklerini belirten Önder, “Daikin’in hızlı büyü-1 meşinde geniş ürün gamı ile tüke^ tici ve çevre dostu olarak bilinen yeni nesil cihazların önemli bir payı var 2017 ve sonrasında da yeni ürünlerimiz ve ihracat hamlemiz ile çift haneli büyümemizi sürdüreceğiz” diyor.

Uzmanlık alanı iklimlendirme olan, pek çok ilk ve yenilikte imzası bulunan 94 yıllık Daikin, bugün 80 milyar dolarlık iklimlendirme sektörünün yüzde 20’sini tek başına domine eden global bir marka. Firma, halen dünyanın 145 ülkesinde faaliyet gösteriyor. Daikin bu alanda ısıtma, soğutma ve havalandırma sektörlerinde bireyselden ticariye kadar çok geniş bir seg-mentte hizmet veriyor. Hem konutta, hem ticaride hem de endüstriyel iklimlendirme uygulamalarında her zaman değişen ihtiyaçlara göre hareket ediyor.

Daikin Türkiye, kısa sürede önemli başarılara imza atarken, kurumsal açıdan da çok başarılı bir örnek teşkil eden Türk-Ja-pon karması bir yapıya kavuştu. Yeniden yapılanmasını hızla tamamlayarak yurtiçin-de ve yurtdışmda atağa geçen Daikin Türkiye, Daikin markasının gücü ve insan kaynaklarının kalitesi ile sektör performansının çok üzerinde bir ivme yakaladı. Sakarya Hendek’teki 95 bin metrekare alan üzerine 42 bin metrekare kapalı alan üzerine kurulu üretim tesislerinde bugün Avrupa’dan Çin’e kadar birçok ülkeye ihracat yapıyor. Beş yıl gibi bir sürede çalışan sayısı 420 kişiden 1000 kişiye ulaşan Daikin Türkiye, Daikin’in faaliyet gösterdiği 145 ülke arasında en hızlı büyüyen şirket. Şirketin geçtiğimiz altı yılda cirosu 340 milyon TL’den 1 milyar TL’ye yükseldi.Daikin, kombiden klima ünitelerine, panel radyatörden klima santrallerine kadar müşterilerimizin farklı ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor. Bireysel alanlardan bifta, işyeri ve otellere kadar tüm ısıtma, soğutma ve havalandırma ihtiyaçlarının yanı sıra inşaat sektöründeki bütün yapı projeleri için de çözüm üretiyor. Üstün teknolojik özelliklere sahip olan cihazlar düşük enerji-yüksek verimlilik özellikleri ile öne çıkıyor. Daikin ürünlerinde tasarruf, verimlilik, tasarım, kullanım kolaylığı ve konfora önem vermenin yanı sıra ayva zamanda çevreci üretim anlayışı ile hareket ediyor.

Merkez ofisi İstanbul’da bulunan Daikin Türkiye, yedi bölge müdürlüğü, 181 bayi, 22 kadm girişimci Sakura bayi, dokuz showroom, 500 satış noktası ve 500’ün üzerindeki yetkili servisiyle Türkiye’nin geniş bir coğrafyasına hizmet veriyor. Türkiye’nin yanı sıra Doğu Avrupa, Türk Cumhuriyetleri, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’nın da Ar-Ge, üretim ve lojistik üssü olarak konumlanan Daikin Türkiye, CIS ülkelerinin (Türkmenistan, Kazakistan, Kırgızistan, Gürcistan, Özbekistan, Azerbaycan) ve Kuzey Irak pazarlarının sorumluluğunu da üstlenmiş durumda.

BAYMAK
Satışlar? dört kat arttı

2016’da klima pazarı yaklaşık yüzde 9 civarında büyürken Baymak’m satışları bunun tam dört katı artmış. Baymak, son yıllarda gerçekleştirdiği büyüme ile klima pazarının en önemli oyuncularından biri haline geldi. Şirketin klima satışlarından elde ettiği ciro, 2015’te bir önceki yıla göre yüzde 93,2016’da ise bir önceki yıla göre yüzde 64 artış göstermiş. 2017’de de klimada ÖTV oranının sıfırlanma-1 sıyla şirketin klima satışları adet bazında ilk üç ayda yüzde 44 artmış.

Yılın ikinci yarısında da bu rakamın artacağı öngörülüyor. Özetle Baymak ısıtma sektörü yanında artık soğutmada da önemli bir oyuncu oldu.

Baymak’ta tüketicilerin ihtiyacına göre hem duvar tipi hem de salon tipi ürünler bulunuyor. Duvar tipi klimaların tamamı yüksek verimli ve inverter teknolojiye sahip. Firmanın geçtiğimiz yıl piyasaya sunduğu Elegant Plus serisi klimalar soğutmada A+ +, ısıtmada A+ enerji verimlilik değerleri, ECO Mod, hassas sıcaklık kontrolü ve Silence Mod özellikleri ile tüketiciler tarafından en beğenilen ürünler olduğu belirtiliyor.

Baymak, ısıtma-soğutma sektöründe 47 yılı aşkın bir deneyime sahip. Şirket, 2013 yılında Avrupa’nın ısıtma sektöründe üçüncü büyük grubu olan BDR Thermea’nın grup şirketi oldu. Baymak bu büyük grup içerisinde olmanın avantajı ile her mevsim, her tip konut ve mekanda, ısıtma ve soğutmada ihtiyaç duyulan tüm alanlarda, kullanıcıların hayatlarında kolaylık sağlayan çözümler geliştiriyor. Şirketin avantajları sadece ürün sayısı artırmakla sınırlı değil. Şirket yetkilileri teknolojiyi tüketicilerin beklentilerine yönelik ve ulaşılabilir fiyatlarla sunabildikleri ürünler geliştirmek için kullandıklarını belirtiyorlar.

İKLİMSA
Yeni mağazalar açıyor

Sabancı Flolding şirketlerinden Tek-noSA çatısı altmda faaliyet gösteren İklimSA, iklimlendirme sektöründe yeni mağazalar açarak büyümesini sürdürüyor. Şirket, Türkiye’nin dört bir yanında 400’den fazla satış ve servis ağı ve beş bölge müdürlüğü ile hizmet veriyor. İklimSA klima sektöründe kendini ispatlamış dünya markalarının yanı sıra kendi markası Sigma ile ev tipi ürünlere sahip. Ayrıca ticari ve çoklu sistem klimaları, değişken debili sistem klimaları ile proje çözümleri sunuyor. Tüm bu ürün gamıyla müşterilerinin ihtiyacına yönelik katma değerli hizmetler sağlayan şirket, bankalar, hastaneler, okullar ve zincir mağazalar gibi kurumsal yapılara da özel çözümler üretiyor.

İklimSA, keşif ücreti olmadan, ekibindeki mühendislerin katılımıyla, fizibilite ve projelendirme yapıyor. Müşterilerin ihtiyacına göre duvar tipi split, multi split, yer tavan split, salon tipi split, kaset tipi split, kanallı split ve daha geniş ticari projeler için VRF tipi klimalarıyla hizmet veriyor. Firmanın tüm marka ve modelleri göz önüne alındığında toplam 100’den fazla model seçeneği var.

Firma, yeni şubeler açarak büyümesini sürdürmeyi hedefliyor. Bu doğrultuda 2017’de şubesinin olmadığı lokasyonlarda yeni mağaza açmayı hedefliyor. Firmanın mağazaların tamamı bayilik sistemiyle açılmış. Yeni açılacak mağazalarda da bayilik sistemi uygulanacak. Özellikle kurumsal alanda payım artırmayı hedefleyen . şirket, özellikle bir adetten fazla iç ünitesi yi bir dış üniteye bağlama kolaylığı sunan multi ve VRF klimalarda satış payıürve çeşitliliği artırıyor.

Dr. Elif GÜRKAN / Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Uzmanı
Bilinçsiz klima kullanımına dikkat

Direkt olarak soğuk havaya maruz kalmak boyun, bel ve sırtta tutulma ve kulunç olarak bilinen ağrılara neden olabilir. Bu ağrılar ve spazmlar halihazırda bir omurga hastalığı olan kişilerde daha şiddetli olarak hissedilebilirken sağlıklı bireylerde daha kısa süreli bir rahatsızlık oluşturur. Ne yazık ki, bilinçsiz klima kullanımının sonuçlan basit tutulmalarla da sınırlı kalmayabilir. Bu yüzden mekanın eşit ve rüzgarsız bir şekilde serin tutulması önemli.

Hasan ÖNDER / Daikin Türkiye CEO’su
Büyüme potansiyeli çok yüksek

Türkiye’de klima sahipliği oranı çok düşük. Hala yüzde 10’larda. Bu oran Japonya’da yüzde 100, Avrupa’da ise yüzde 90’larda. Klimanın artık bir lüks değil, ihtiyaç olduğu düşünülürse sahiplik oranın Türkiye’de de artacağı ortada. Mevcut haliyle Türkiye’de pazar, özellikle bizim çok iddialı olduğumuz merkezi sistemlerde yani otel, AVM, hastane, büyük gayrimenkul projeleri gibi bir alanda hızla büyüyor. Ayrıca bireysel alanda da ciddi bir büyüme söz konusu.

Ender ÇOLAK / Baymak CEO’su
Eski teknoloji piyasadan kalktı

2013 yılında Avrupa’da 2014 yılında da Türkiye’de geçerli hale gelen yeni enerji regülasyonu sayesinde klima pazarı yenilenmeye başladı. Eski “on/off” denilen klimaların Türkiye’de üretimi ve ithalatı yasaklandı. Yeni nesil teknolojili klimalarımız ile yıllık klima satış adetlerimiz yüzdesel anlamda çok ciddi artış gösterdi. Son verilere baktığımızda 2016 yılında duvar ve salon tipi split klima satışında, 2015’e göre adetsel olarak yüzde 36 büyüme gerçekleştirdiğimizi söyleyebiliriz.

Ersan Çıplak
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Vatandaşını rahat ettiren kentler

Trafikleri rahat, toplu taşıma araçları yeterli, yeşil alanları bol, vatandaşlarının finansal statüleri güçlü, fizik ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir