KOBİ’lere Networking İmkanı Sunuyor

Üyelerinin birbirleri ile iş ve güç birliği yaparak kendi içlerinde veya yakın çevrelerindeki iş potansiyellerini, ticari faaliyetlerini ve network ağlarını artırmaya yönelik olarak bir yıl önce kurulan Patronlar Platformu, 120 üyeye ulaştı. Bu yıl 200 üyeye ulaşmayı hedefleyen platform, KOBİ’lere iş çevrelerini büyütme ve kendilerini geliştirme imkanı sunuyor.

Networking İmkanı

Bir yıl önce kurulan Patronlar Platformu, dünyaca kabul edilen referans pazarlamasının bir versiyonu. Üyelik sistemi ile hareket eden platform; farklı iş kollarında, Türkiye içerisinde 81 ilde ve 25’in üzerinde ülkede üyelik ve bağlantıları bulunan, spekülasyondan uzak iş yönlendirme ve etkili pazarlama organizasyonu olarak tanımlanıyor. Platformda üyelerin patron düzeyinde olması zorunlu.

Patronlar Platformu

Büyük Şirketlerin patronlarının da yer aldığı platformun ağırlıklı üyelerini ise KOBİ’ler oluşturuyor. ‘Patronlar Platformu’ üyelerinin birbirleri ile iş ve güç birliği yaparak kendi içlerinde veya yakın çevrelerindeki iş potansiyellerini, ticari faaliyetlerini ve netvvork ağlarını artırmaya yönelik bir organizasyon olarak kurulduğunu belirten Patronlar Platformu Yönetim Kurulu Başkanı Abdullah Küçükoğlu, “2017 yılı şubat ayından itibaren 500’ün üzerinde yönlendirmeden yaklaşık 50 milyon TL ciroluk iş bağlantısına imza attı” diyor.KOBİ’lere fayda sağlıyor

Patronlar Platformu’nun uluslararası yapısı sayesinde üyeler, dünyadaki Patronlar Platformu bağlantıları ile her konuda iş birliği ve danışmanlık konularında bir araya geliyorlar. Platforma, bazen ‘STK ya da dernek mi?’ diye sorular geldiğini belirten Abdullah Küçükoğlu, şunları anlatıyor: “İş dünyasında düzenli toplantılar, yurt dışı gezileri nedeniyle patronları bir araya getirdiğimiz için; toplantılarımızda özel konuklar ağırladığımız ve eğitimler verdiğimiz için bizi bir dernek olarak algılayabiliyorlar. Oysaki Patronlar Platformu A.Ş. İstanbul Ticaret Odası’na kayıtlı ve üyelerine netvvorking hizmeti veren ticari bir kuruluştur. Platform üyeleri bir araya geldiğinde sadece ticaret yapıyor. Platform, özellikle KOBİ’lere fayda sağlıyor. Müşterileri dışında hayatı boyunca işini başka bir topluluğa anlatma imkanı bulamayan KOBİ’ler, burada hem iş çevrelerini büyütüyor, hem de kendilerini geliştiriyorlar.”

Hedef 2 bin üye

Bir yılda 120 üye ulaşan ve 750’ye yakın misafir ağırlayan platform, sayesinde üyeler arasında yaklaşık 50 milyon TL’ye yakın iş hacmi gerçekleşti. 2’nci yıl için 200 üye ve 2 bin misafire ulaşılarak 500 milyon TL’lik iş hacmi hedefleniyor. Abdullah Küçükoğlu, platformun hayata geçirilmesi ile ilgili şunları anlatıyor:

“Bizler her gün gün içerisinde farkında olmadan birçok kez iş yönlendirmesi yaptığımızı fark ettik. Böyle durumlarda ticaret geliştiğini fark ettik ve bu işi nasıl sistemli hale sokabileceğimizi araştırdık. Karşımıza yurt dışında da uygulanan bir sistem olan referans pazarlaması çıktı. Genel istatistikler, birkaç yıldır iş dünyasında olan birinin yaklaşık 1000 kişiyi tanıdığını gösteriyor. 100 kişi bir araya gelse, bu 100 kişinin de her biri bin kişiyi tamsa ortaya çıkan rakam oldukça cezbedici. Fakat insanlar bu netvvorking olayını yeterince iyi değerlendiremiyorlar. Bazen sadece tokalaşıp havadan sudan konuşuyorlar bazen de sadece kartvizit alışverişi yaparak bir daha iletişime geçmiyorlar. Business netvvorking bundan çok daha fazlasını gerektiriyor. Biz bunu sağlıyoruz.”

Platform nasıl işliyor

■ Platforma üye olmak için referans gerekiyor. Bunun yanı sıra iş yapış ciddiyeti, piyasadaki durumu ve insanların hakkında ne söylediği oldukça önemli.

■ Üyelerin mutlaka her hafta sabah 6.30’daki toplantıya katılmak zorunda. Katılamadığı durumlarda ise vekil göndermek zorunda.

■ Üyeler her hafta üyeleri ziyaret etmekle yükümlü. Ayrıca nitelikli iş yönlendirmesi yaparak, toplantılara misafir getirmeli.

■ Sorumluluklarım yerme getirmeyen üye sistemde kalamıyor.

Özlem Bay Yılmaz

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir