Kombi kiti ile melek yatırım aldı

2013’te iki girişimcinin kurduğu Nuvia, 2014’te ürettiği Cosa Akıllı Kombi Kiti ile kombi ayarlarına, akıllı telefonlarla istenilen yerden ve istenilen zamanda müdahale olanağı veriyor. Kombi kullanımında yapılan hatalardan kaynaklı enerji kaybının önüne geçmeyi hedefleyen şirket, Cosa ile doğalgaz faturalarında ayda yüzde 30’a varan tasarruf öngörüyor. TÜBİTAK desteğinin yanı sıra ilk melek yatırımını da alan şirket, yurtiçi pazar payını artıracak ve yurtdışına da açılarak ihracata başlayacak.

Günlük yaşamın vazgeçilmez unsurlarından biri olan enerji kaynakları, sanayileşmenin altyapısını oluşturması nedeniyle ülke ekonomileri için oldukça stratejik bir öneme sahip. Enerji tüketiminin giderek arttığı dünyada, üretilen enerjinin yüksek verimle kullanılması ve hem mevcut hem de alternatif enerji kaynaklarının potansiyelinin değerlendirilmesi de büyük önem taşıyor. Gün geçtikçe artan enerji talebini karşılamanın yöntemlerinden biri de bilinçli hareket ederek tasarruf yapmak. Günümüzde bu amaçla yeni teknolojiler geliştiren şirketlerin sayısında da artış yaşanıyor. 2013 yılında iki girişimci tarafından kurulan ve 2014 yılında akıllı kablosuz oda termostatı Cosa Akıllı Kombi Kiti’ni piyasaya süren Nuvia da, bu şirketler biri.

Nuvia’nın öyküsü Cem Gül ile Emre Erkinin enerjinin verimli tüketimini sağlayan, maliyeti azaltan ve hayatı kolaylaştıran ürün ve servisler geliştirmek ve sürdürülebilir bir yaşama katkı sağlayabilmek amacıyla 2013 yılında bir araya gelmeleriyle başlıyor. Makinelerarası iletişim konusunda uzun yıllar çalışmış şirket ortağı Cem Gül’ün evinde yaşadığı konforsuz ısınma ve yüksek doğalgaz faturası, girişimcilere yoğunlaşacakları konuyu da işaret etmiş oluyor, iki ortak, İTÜ Teknokent’te TÜBİTAK’ın da desteğini aldıkları uzun bir AR-GE süreci sonunda, ilk melek yatırımlarını satış ve pazarlama konusunda şu an Ülker Pazarlama Başkanı olan Lale Saral Develi-oğlu’ndan alıyorlar ve Cosa Akıllı Kombi Kiti ürününü 2014 yılında piyasaya sürüyorlar. Ürünün piyasaya çıkmasının hemen ardından da Revo Capital, risk sermayesi yatırımcısı olarak Nuvia’ya yatırım yapıyor. Cosa ile 2015 yılında yedi haneli ciro rakamlarına ulaşan Nuvia’nin 2016 hedefi ise en az yüzde 250 büyümek, ispanya, İtalya, Almanya, Kazakistan, İran ve Azerbaycan gibi bazı ülkelerde pilot çalışmalarına da başlayan şirket, ürünsel test ve çözüm ortaklıkları çalışmalarını tamamladıktan sonra ihracata da yönelecek.

Telefondan, isteğe uygun ısı

Cem Gül, Cosa Akıllı Kombi Kiti’nin kullanımı ve sağladığı hizmetler konusunda şu bilgileri aktarıyor: “Cosa, kablosuz iletişim ve akıllı kurulum özelliği sayesinde kablo çekmeden kurulabiliyor. Cosa’nın internet bağlantısını sağlayan Cosa istasyon, salon ya da oturma odasında pencereden ya da ısı kaynaklarından uzak, sıcaklığı doğru ölçebilecek bir yere yerleştiriliyor ve cihaz prize takılıyor.Kontrol edilebilmesi için Cosa Kombi Ünitesi adında küçük bir cihazın eklendiği kombiye, bu sayede akıllı telefondan ulaşılabiliyor. Cosa, evi ‘Ev’, ‘Uyku’ ve ‘Dışarı’ modlarıyla gerektiği zaman gerektiği kadar ısıtıyor ve böylece doğalgaz tüketimini azaltıyor. Bunu yaparken dış hava koşullarını da dikkate alıyor. Ürün, haftalık rutin önceden programlandığında evin istenilen gün, istenilen saat, istenilen sıcaklıkta olmasını da sağlıyor. Tatile giderken kombinin kapatılıp peteklerdeki suyun donmayacak şekilde korunmasını da mümkün kılıyor.”

Yüzde 30 tasarruf

Cosa Akıllı Kombi Kiti’nin faturalarda ayda yüzde 30’a kadar tasarruf imkânı sağlaması ve böylece ürün olarak bir yılda kendini amorti etmesi de hedefleniyor. Şirket, yakın zamanda Co-sa’nın özelliklerini daha da geliştirmek amacıyla kombi kullanım alışkanlıklarıyla ilgili 10 bin kişiyle bir anket de gerçekleştirdi. Anketten; tüketicilerin yüzde 49’unun tüm gün kombilerini sabit sıcaklıkta tuttuğu, yüzde 32’sinin yatarken ve evden çıkarken, yüzde 19’unun ise sadece evden çıkarken kombilerini kıstığı sonucuna ulaştıklarını belirten ortak Emre Erkin, bu yöntemlerin hiçbirinin tasarruf için doğru çözüm olmadığını söylüyor. Erkin yapılması gerekenin, yurtdışında neredeyse her evde bulunan, fakat Türkiye’de yaygın kullanım durumu olmayan oda termostatlarını kullanmak olduğu kanaatinde.

Rotada yurtdışı var

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) verilerine göre, Türkiye doğalgazın tamamına yakınını ithal eden bir ülke. EPDK’nin 2015 yılı aralık ayına ilişkin son Doğalgaz Piyasası Sektör Raporu’na göre de, Türkiye’nin doğalgaz ithalatı aralık ayında bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 6,74 artarak 5,3 milyar metreküpe yükselmiş durumda. Aynı şekilde doğalgaz tüketimi de yüzde 1,66 yükselişle 5 milyar 324 milyon metreküp olarak gerçekleşmiş. Veriler, Türkiye’nin doğalgazda ciddi bir dışa bağımlılık ile karşı karşıya olduğunu gösteriyor. Emre Erkin de yurt dışına olan bu doğalgaz bağımlılığını en aza indirmek için her bireyin kendi evinde gerekli önlemleri alması gerektiğini ve Nuvia olarak Cosa Kombi Kiti’yle de insanlara bu imkânı sunduklarını söylüyor ve şöyle devam ediyor: “Türkiye’de doğalgazın yaklaşık üçte biri binalarda ısınma amaçlı tüketiliyor. Şu an Türkiye’de 20 milyon hanenin doğalgaz kullandığı düşünüldüğünde, bu 20 milyon hanenin yarısının Cosa kullanması 3 milyar TL’lik tasarrufu da beraberinde getirecek. Bu da ülke ekonomimiz için çok önemli bir rakam.”

Girişimciler, Türkiye’de Cosa kullanabilecek yaklaşık 10 milyon adet konut olduğunu söyleyerek pazarın büyüklüğüne dikkat çekiyor. Ana hedefi pazar payını hızla artırarak Cosa Akıllı Kombi Kiti’nin yaygın olarak kullanılması olan şirket, bu hedef paralelinde, yurtdışı için yaptığı pilot çalışmaların sonucuna göre ülkeleri belirleyerek Cosa’yı yurtdışına da açacak.

Kombiden sonra klima kiti

Yeni girişimler için de kolları sıvamış durumda olan iki ortak, yeni ürünleri Cosa Akıllı Klima Kiti’nin yaz aylarında yapacakları lansmamna hazırlanıyor. Klimaların cep telefonundan yönetilmesini ve akıllı özellikleri üe hem klimalarm doğru işletilmesini hem de soğutma için özellikle yaz aylarında yoğun olarak harcanan elektrik enerjisinde tasarruf edilmesini sağlayan bu ürün dışında girişimcilerin yol haritasında, hayatı kolaylaştıran, konforlu ve güvenli yaşama yönelik yeni ürünler tasarlamak da bulunuyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir