Koton, Rusya’da pazar lideri olacak

Rusya’da 21 şehirde 44 mağazası ile faaliyet gösteren Koton bu pazarın geleceği konusunda çok iddialı. Firmanın hedefi beş yıl içinde 300 milyon dolar ciro ile pazar liderliği…

YAKLAŞIK 150 milyonluk nüfusu, 10 bin doların üzerindeki kişi başı geliri ve 17 milyon metrekareyi aşan yüzölçümü ile Rusya dünyanın en önemli ekonomilerinden biri. Uzaya çıkan ilk insan olan Yuri Gagarin’in ülkesi, sahip olduğu doğal kaynaklar kadar tüketici kitlesi ile de çok önemli bir güç. Bu nedenle Türkiye’nin ihracat pazarlan arasında başı çeken ülke pek çok Türkiyeli firmanın da dikkatini çekiyor. Bu firmalardan biri olan Koton, Rusya pazarı konusunda oldukça iddialı. Şu an Rusya’da 44 mağazası olan Koton’un ülkenin başkenti Moskova’daki mağaza sayısı 11. Burada 12’nci mağazasını açmak içinse gün sayıyor.

Firma son yıllarda yurtdışı pazarlara önemli yatırımlar yaptı ve bunun neticesinde yurtdışında yüzde 87 oranında büyüdü. Rusya pazarındaki iş hacmi, toplam iş hacminin yüzde 10’una ulaştı.

TÜM MAĞAZALARI AVM’LERDE

Rusya bu büyümede önemli pay sahibi. Bu nedenle Koton, bu pazara sürekli yatırım yapıyor. Hedefinde ülkedeki mağaza sayısmı 53’e çıkarmak var. Firmanın Rusya’daki mağazalarının hemen hepsi AVM’lerde yer alıyor. Moskova’daki mağazalarının hepsi de AVM’de. Zaten özellikle Moskova’da cadde mağazacılığı Tvers-kaya Caddesi gibi belli alanlar dışında pek yok. Çetin kış dönemlerinde halkın alışveriş ve eğlenceyi birlikte bulabileceği yegane adresler AVM’ler. Koton da Rusların bu tarzına uygun hareket ediyor.

Moskova’daki AVM’ler şehrin mimari yapısıyla uyumlu bir şekilde devasa yapılar. Bu AVM’lerden biri olan Columbus, Ko-ton’nun Moskova’daki en büyük mağazasına ev sahipliği yapıyor. Firmanın Rusya’daki amiral gemisi 4200 metrekarelik bir alanı kaplıyor. Koton, Rusya pazarında büyümek için kayda değer yatırımlar yapıyor. 2016 yılında 15 milyon dolar olan yatırım miktarı 2017’de 20 milyon dolara çıkarken, üç yıl içinde yatırım miktarının toplam 120 milyon dolara yükselmesi bekleniyor. Firma, Rusya’da beş yıl içinde cirosunu 300 milyon dolara çıkararak lider hazır giyim markası olmak istiyor.

“ÜRÜNLERİMİZ RAKİPSİZ GÖRÜLÜYOR”

Markanın yüzü Fahriye Evcen’in yer aldığı televizyon reklamları Rusya’da da gösteriliyor. Yönetim Kurulu Başkam Yılmaz Yılmaz konuyla ilgili şu bilgileri veriyor: “Ruslar televizyona oldukça düşkün. Bu nedenle televizyon reklamlarının etkisi yüksek. Yaptığımız araştırma Koton’dan alışveriş yapan tüketicilerin, yüzde 36’sınm ürünlerimizi rakipsiz bulduğunu ortaya koyuyor. Ayrıca buradaki tüketiciler Koton’un moda kabulleri açısmdan oldukça uygun. İklim koşulları, coğrafi farklılıklar, kültür ve eğilimler tüketici tercihlerini ciddi şekilde etkiliyor. Bu da özel bir planlama ve operasyonu gerekli kılıyor. Özellikle güney bölgelerinde çok yüksek bilinirliğimiz var. Rusya’da modaya, her yaştan ve her kesimden yoğun bir ilgi var. Hem trend hem de casual koleksiyonlarımız ilgi görüyor. Zamanlamaya ve özel ihtiyaçlara bağlı olarak iki ayrı koleksiyon hazırlıyor ve uygun fiyatlarla Rusya’daki müşterilerimizle buluşturuyoruz.”

Yılmaz Yılmaz önümüzdeki on yü içinde Rusya’nın en az Türkiye kadar potansiyeli olduğunu söyleyerek “Hatta belki daha fazla” diyerek sözlerinin altını çiziyor. Online kanalları da aktif kullanmaya hazırlanan Koton, Türkiye dışındaki ilk e-ticaret kanalını da Rusya’da hizmete sokacak.

50 milyon dolarlık yatırım yaptı

Rusya’da tam 11 farklı saat dilimi var. 147 milyon nüfuslu ülkenin başkenti Moskova’da 14 milyon kişi yaşıyor.

Rusya son yıllarda büyüme verilerinde eksi hanelere düşse de dünyanın en büyük ekonomilerinden biri olma vasfını koruyor. 2016’da 285.5 milyar dolarlık ihracat yapan Rusya’nın ithalatı ise 182.6 milyar dolar oldu.

Coğrafi yakınlığı nedeniyle Türkiye Rusya’nın en önemli dış ticaret ortaklarından.

Yılmaz Yılmaz Koton’un iki ülke arasında yaşanan gerginlikten etkilenmediğini kaydediyor. Rusya pazarının büyüklüğüne ve vaat ettiği potansiyele bağlı olarak planlar yapılıyor. 2017 için pazardan 110 milyon dolar ciro hedefleyen Koton, bugüne kadar Rusya’ya 50 milyon dolarlık yatırım yaptı.

Meral Candan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir