Krea Gayrimenkul, yurtdışına açılıyor

İstanbul’un tarihi bölgelerinden Tophane’de Tomtom Gardens projesini hayata geçiren Krea Gayrimenkul, yurtdışına açılıyor. Lizbon’da Prima Collection markasıyla yenileme projelerine başlayan şirket, önümüzdeki iki ydda yurtiçinde ve yurtdışmdaki projelere yaklaşık 300 milyon liralık yatırım yapacak.

İstanbul’un en eski bölgelerinden Tomtom Mahallesi, son birkaç yıldır ciddi bir dönüşüm sürecinde. Bu dönüşüm arkasında ise gayrimenkul dünyasının yakından tanıdığı bir isim olan Krea Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Kodal var. “Tomtom Gardens” projesiyle bölgeyi bir tasarım merkezi haline getirmeyi hedefleyen Kodal, şimdi de projesini yurtdışma açıyor. Yurtdışı ilk projesini Portekiz’in başkenti Lizbon’da Prima Collection markasıyla hayata geçiren Krea Gayrimenkul, önümüzdeki iki yılda ülkede 40 milyon Euro’luk yatırım planlıyor.

HEDEF GÜNEY AVRUPA

Tomtom Gardens’ın yurtdışı alternatifi olarak Lizbon’da yine tarihi ve çok merkezi bir lokasyonda yenileme projeleri geliştirdiklerini söyleyen Kodal, “Lizbon’daki ortaklarımızla iki bina satın alarak başladık ve çok başarılı bir lansman ile neredeyse tamamını sattık, şimdi yeni binalar da almak üzereyiz, önümüzdeki dönemde Lizbon’da yeni yatırımlar da gelecek” diyor. Lizbon’un tarihi ve turistik merkezi Baixa’da 1800 yılı başlarında yapılmış Santa Justa ve Sao Nicolau binalarını kapsayan bir yenileme projesi hayata geçiren Krea, şu anda 20 daireye ulaşmış durumda. Kodal, Prima Collection’ın bir rezidans projesi olarak tanımlıyor. Şirketin hedefi Prima Collection’ı Lizbon’dan başlayarak Güney Avrupa’da turistik merkezlerde yerleşik bir marka yapabilmek.Alternatif ülkeleri de araştırdıklarını söyleyen Kodal, “Güney Avrupa’da en cazip fırsatlar su anda Portekiz’de mevcut. Lizbon’un son dönemde yaşadığı turizm patlaması ile birlikte turist sayısı yılda 6 milyonu geçti. Önümüzdeki dönemde yatırım açısından risk taşımayan, likidite potansiyeli mevcut, gelişmekte olan başka ülkelerde bulabilmeyi arzu ediyoruz” diyor.

400 MİLYON TL

Krea’nın Tomtom Gardens projesindeki çalışmaları da devam ediyor. ilk gruptaki yedi binadan beşi tamamlandı, 70 civarında dairede yaşam başladı. Tarihi yanmada manzaralı iki binada da inşaat hazırlıkları tamamlanmak üzere. Önümüzdeki aylarda ikinci grup binalarda inşaata başlanması planlanıyor. Bu tarihi binalarda mağazalar, galeriler, restoranlar, etkinlik alanı ve ofis birimleri yer alacak. Tomtom Mahallesi’ndeki bir diğer yenileme alanı da projelerini Han Tümertekin ile birlikte çalışılan Tomtom Garage binaları. Kodal, bu son etabın tarih ile moderni birleştirdiğini söylüyor. Toplam büyüklüğü yaklaşık 20 bin metrekareyi bulan proje bittiğinde 400 milyon TL’lik yatırımı bulacak. Proje tamamlandığında 125 daire ve 35 civarı mağaza, galeri, yeme içme ve ofisleri içeren ticari birimler yer alacak.

Krea Gayrimenkul, yurtiçinde Tomtom Mahaltesi’nin yanı sıra Kemerburgaz’a odaklanıyor. Bölgenin üçüncü köprü, metro ve havalimanı bağlantıları ile gelişme potansiyeline sahip olduğunu söyleyen Hakan Kodal, projenin detaylarının önümüzdeki günlerde netleşeceğini belirtiyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir