Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / L’Oreal’den bilim kadınlarına destek

L’Oreal’den bilim kadınlarına destek

L’Oreal’in 18 yıldır sürdürdüğü ‘Bilim Kadınları İçin’ programına başvurular ekimde başlayacak. Inovatif yaklaşımı, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği olan tüm projelerin katılabileceği programda kazananlara 15 bin dolar değerinde burs verilecek.

L’Oreal’in Bilim Kadınları İçin’ (ForWomen In Science) programı ile kadınların bilime olan katkısına farkındalık yaratmak ve bilim kadınlarına dikkat çekerek toplumları bilinçlendirmek hedefleniyor. UNESCO işbirliğiyle ilerleyen programla kadın araştırmacılar tespit edilerek genç nesiller ile rol modellerin buluş- mr ması sağlanıyor. Programın ( uluslararası kısmında her kıtadan bir üstün bilim kadını ü olmak üzere toplam altı bilim kadını ödüllendiriliyor. Bilim kadınları biyo-çeşitliliğin korunmasından genlerin sırlarını çözmeye, hastalıklar için çare bulmaktan evreni keşfetmeye kadar çeşitli konulardaki araştırma ve projeleri için burs kazanıyor.

genc-bilim-kadini

Program 18 yılda, 112 ülkede 2 bin 500’ün üzerinde kadına ulaştı. Türkiye’de ise 14 yıldır sürüyor. Türkiye, her yıl altı bilim kadınını destekleyerek, en fazla kadın destekleyen ilk beş ülke içerisinde yer alıyor. L’Oreal Türkiye, kazanan her bursiyere 15 bin dolar değerinde burs veriyor.

REKOR BAŞVURU

2016 yılında Türkiye’de yüzde 33 artarak rekor başvuruya ulaştıklarını söyleyen L’Oreal Türkiye Kurumsal iletişim ve Perakende Mükemmellik Direktörü Filiz Ecet, ODTÜ, Harran, Acıbadem, Gebze Teknik ve Mersin üniversitelerinde görev yapan altı bilim kadınının başarılı araştırmalarının ödüle layık görüldüğünü belirtiyor.Program değerlendirilirken ‘Yaşam Bilimleri’ ve ‘Malzeme Bilimleri’ kategorilerinde UNESCO Türkiye Milli Komisyonu’nun oluşturduğu bağımsız jüri tarafından seçilen araştırmalarda projenin ino-vatif yaklaşımı, niteliği, uygulanabilirliği, sürdürülebilirliği, bilime ve insanlığa/ekosisteme yapacağı katkı ölçüt alınıyor.

Program, doktora derecesini almış, T.C. vatandaşı, bilimsel yeterliliğini kanıtlamış, proje süresi üzerinden bir yıl geçmemiş ve projesini Türkiye’de gerçekleştirmiş, 31 Aralık günü itibariyle 40 yaşından gün almamış tüm bilim kadınlarına açık. Başvuruların ekim ayı içerisinde açılacağını ifade eden Filiz Ecet, başvuru için kurumun resmi sayfalannın takip edilebileceğini belirtiyor.

Altı maddelik manifesto

L’Oreal, bilim kadınlarının tüm disiplinlerde bilime katılımını artırmak amacıyla bu yıl bir inisiyatif geliştirerek küresel düzeyde bir imza kampanyası başlattı. Herkese açık olan imza kampanyası ile kamuoyunda farkındalık oluşturmak, bilimde cinsiyet eşitsizliğine dikkat çekmek ve bilim kadınlarını desteklemek hedefleniyor. Altı maddeden oluşan imza kampanyasının sonuçları 12 Eylül’de Avrupa Birliği Yüksek Öğrenim ve Araştırmada Cinsiyet Eşitliği Konferansfnda paylaşılacak. Manifesto, şu altı maddeden oluşuyor:

  1. Bilimde kariyer yolundaki kızlarımızı yüreklendirmek,
  2. Bilim kadınlarının uzun araştırma kariyerleri boyunca karşılaştıkları engelleri ortadan kaldırmak,
  3. Bilimde üst ve lider pozisyonlara ulaşmaları için bilim kadınlarına öncelik vermek,
  4. Bilim kadınlarının bilimin ilerlemesine ve toplumun gelişimine olan katkılarının kamuoyu düzeyinde bilinirliğini artırmak,
  5. Bilim kadınlarının konferans, sempozyum, bilim komisyonu gibi toplantılara etkin katılımlarını sağlayarak cinsiyet eşitliğini güçlendirmek,
  6. Genç bilim kadınlarını, beklentilerine uygun kariyer planlaması ve kariyer gelişimi için mentorluk, iletişim ağı ile desteklemek.İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir