Lüks bebek arabasında lideriz

Türkiye’de 40 milyon dolar büyüklüğe sahip bebek arabası pazarında üst gelir grubuna yönelik araba segmentinin aldığı pay yüzde 10 seviyesinde. Bu segmentte varlıkgösteren ve Inglesina ile Doona markalarının temsilciliğini yapan Medizane’nin sahibi Can imir, segmentte ciro ve satış adedinde üç yılda pazar lideri olduklarını söylüyor.

Türkiye’de her yıl 1 milyonun üzerinde bebek doğuyor. Bebek sahibi olan ebeveynlerin olmazsa olmaz ihtiyaçları var. Bunlardan biri de bebek arabası. Türkiye’de bebek arabası pazarının büyüklüğü bugün 40 milyon dolar civarında. Yılda yaklaşık 350 bin adet bebek arabası satılıyor. Pazarda pek çok yerli ve yabancı marka var. Ancak pazardaki ürünlerin yüzde 97’sinin ithal olduğunu bu noktada söylemek gerekiyor. Pazarda her gelir grubuna uygun ürün mevcut. Üst gelir grubuna yönelik arabaların toplam pazardan aldığı pay yüzde 10’lar düzeyinde. Türkiye’de sadece bu segmente fokuslanmış bir şirket var; Medizane.

2013 yılında bu şirketi kuran Can imir, bugün dünyaca ünlü bebek arabası markalarının Türkiye temsilciliğini yapıyor.

Bu segmentte ciro ve satış adedinde pazar lideri konumunda olduklarını söylüyor imir. Yaptığı pazarlama ve satış çalışmalarıyla markaların kısa sürede pazarda yer edinmesini sağlayan imir, ayrıca şirket bünyesinde besin destek ürünleri ve tıbbi cihaz ithalatı da gerçekleştiriyor.Ünlülerin tercihi

Şirketin Türkiye temsilciliğini ilk aldığı marka; Inglesina. Bu markayı temsil etmeye başladıkları ilk yıl satışlarını 6 kat artırdıklarına değinen Can imir, başarının sebebini ise konsantrasyon ve doğru satış noktası seçmek olarak özetliyor. Ardında ise Doona markasının temsilciliğini alıyor imir. Piyasada ilk ve tek oto koltuğuna dönüşen bebek arabası kategorisini Doona ile yarattıklarını ifade eden imir, konuşmasını şöyle sürdürüyor :

“Tüm dünyada büyük ilgi gören bir marka oldu. FC Barcelona’nın ilk ll’inin 7’si bebekleri için Doona’yı tercih etti. Aynı şekilde Eros Ramazzotti, Monako Prensesi Charlene, Blake Lively, Wayne Rooney, Frank Ribery ve daha birçok ünlü kişi. Biz buradaki lansmanı Mayıs ayında yaptık. Türkiye’ye getireli bir yıl olmadı ama satış grafikleri hızla yükseliyor.”

Satılan ürünlerin fiyatları ise bin 600- 5 bin TL arasında değişiyor. Bu ürünlerin anne babaların hayatını kolaylaştırdığını ifade eden imir, özellikle Inglesina’nın İngiliz Kraliyet Ailesi’nin de tercih ettiği bebek arabası modelinin Türkiye’de de alıcı bulduğunun altını çiziyor.

Yeni ürünler yolda

Bebek arabası dışında Dr. Flsher’m bebek bakım ürünlerini de Türkiye’ye getiren şirketin eczane kanalında 3 tane besin ve gıda takviyesi ürünü var. Bu ürünlerin formüllerinin kendilerine alt olduğunu üretimini ise Vefa İlaç’m yaptığım söyleyen Can İmir, ayrıca tıbbı cilıaz İthal da gerçekleştirdiklerinin üzerinde duruyor. Şirketin bugünkü toplam büyüklüğünün 6,5 milyon TL olduğunu ifade eden İmir, yeni ürün ithalatı için de görüşmeleri sürdürdüklerinin belirtiyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir