Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Modacruz’u yurtdışına açmayı planlıyor

Modacruz’u yurtdışına açmayı planlıyor

İkinci el lüks markaların satışını yapan Modacruz, bugüne kadar 3 milyon dolar yatırım aldı. Şirketin kurucusu ve CEO’su Melis Güçtaş, ürün envanterini ve üye sayısını artırmak için çalışmalara devam ettiklerini söylüyor. Aldıkları bir aracı pop-up mağaza yapacaklarını belirten Güçtaş’ın hedefi bu platformu yurtdışına da taşımak. Öncelikli pazar olarak ise İran’ı ve Rusya’yı görüyor.

Dünyada ikinci el eşya satmak ya da kullanmak oldukça yaygın. Bu trend Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Kadınlar önceleri kullandıkları kıyafetleri, çantaları, ayakkabıları ve aksesuarları ‘ihtiyaç sahibi’ birilerine verirken şimdilerde bunları satışa çıkarıyor. Hele ki bunlar lüks markaların ürünleriyse… Çünkü her kadın Burberry, Louis Vuitton veya Prada çanta ya da Christi-an Louboutin ayakkabı kullanmak istiyor ancak lüks markaların fiyatları el yakıyor. Bu da özellikle lüks markaların ikinci eline talebi artırıyor.

Bunu gören genç bir kadın girişimci, 2014 yılında açtığı Modacruz sitesiyle ikinci el marka ürünleri satmak ve almak isteyen kadınları bir platformda buluşturuyor. Bugüne kadar yatırımcılardan toplamda 3 milyon dolarlık yatırım alan Modacruz’un kurucusu ve CEO’su Melis Güçtaş’ın hedefi platformdaki ürün ve üye sayısını artırmak. Bir başka hedefi ise Modac-ruz’u yurtdışına taşımak. Hedeflediği ülkeler ise İran ve Rusya. Bu iki ülkeyle ilgili pazar araştırması aşamasında olduklarını söyleyen Güçtaş, bu ülkelerde nasıl bir yapıyla gireceklerine henüz karar vermediklerini belirtiyor. Onli-ne’da büyüyen markaların daha sonra fiziksel mağaza açtıklarını görüyoruz. Böyle bir niyetlerinin olup olmadığın sorduğumuz Güçtaş, “Bir araç aldık. Bu aracı pop-up mağaza yapacağız ve Türkiye’nin farklı yerlerinde gezecek. Ama halihazırda yerleşik bir mağaza açma niyetimiz yok” diyor.

modacruz

Israrı başarı getirdi

Melis Güçtaş, iş hayatına girişimci olarak başlamadı. Lise yıllarında öğrenci değişim programıyla Amerika’ya giden Güçtaş, üniversite eğitimini de Boston’da tamamladı. Endüstriyel tasarım eğitimi gören Güçtaş, profesyonel iş hayatına bir start up’ta başladı. 2011 yılında Türkiye’ye dönmeye karar verdi. E-ticaretin Türkiye’de de yükselişte olduğu yıllarda Türkiye’ye dönünce bu alanda çalışmak istedi. İki yıl bu alandaki şirketlerde çalıştı. Ama aklında hep kendi işini yapma fikri vardı. Amerika’da yaşarken ikinci el moda satan bir pazar yerinin başarısına şahit olan Güçtaş, o şirkete operasyonlarını Türkiye’ye beraber taşımayı teklif etti ama bu teklifi kabul edilmedi. Sonra “Neden benzer bir modeli, kendi markamı yaratarak yapmayayım ki?” diye düşünmeye başladı.Önce marka adım buldu. Çapraz moda manasına gelen Modacruz’da karar kılıp 7 TL’ye doma-in name aldı. Sitenin tasarımım kendisi yaptı.

Kodlama için ise birkaç kişiyle çalıştı. Site bittiken sonra pazarlama aşamasında bankadan 6 bin TL kredi aldı ve tamamını reklama yatırdı. 2014’te siteyi açtığında reklamın da etkisiyle ilk etapta 28 bin TL ciro yaptı. Yükselen grafik bir yandan devam ederken yatırım ihtiyacı doğdu. Yatırımcıların kapısını çalmaya başlayan Melis Güçtaş, As-lanoba Capital’den üç kez red alsa da pes etmedi ve dördüncü kez başvurduğunda yatırımı almayı başardı.

3 milyon dolarlık yatırım

ilk etapta 300 bin TL yatırım aldığını söyleyen Melis Güçtaş, birkaç ay sonra ise ikinci yatırımını Serkan Borançalı, Burak Divanlıolğu ve Nevzat Aydın’dan alıyor. 1 milyon TL yatırımı 2015’in ilk aylarında alan ve o yılı 25 kişiyle kapatan Güçtaş, ciddi bir büyüme yakaladıklarını söylüyor. 2015 Aralık’ta ise şirket 2,5 milyon dolarlık yeni yatırım alıyor. Seri A olma özelliğindeki yatırım turuna, Modacruz’unvar olan yatırımcıları Burak Divanlıoğlu, Haşan Aslanoba, Nevzat Aydın, Serkan Borançılı ile birlikte Hummingbird Ventures yeni yatırımcı olarak katılıyor.

Bugün 50 kişilik bir ekip olduklarını belirten Melis Güçtaş, siteyi her gün 1 milyon kadının ziyaret ettiğini ve ayda 4,5 saatlerini bu platformda geçirdiklerini anlatıyor. Bugün site içerisindeki ürünlerin toplan değerinin 155 milyon TL’ye ulaştığını söyleyen Güçtaş, konuşmasını şöyle sürdürüyor: “Biz Türkiye’nin ilk sosyal altyapılı e ticaret platformuyuz, insanlar siteye sadece satmak ya da almak için gelmiyor, diyalog kuruyor, beğenilerini paylaşıyor. Şu anda 4 bin marka var. 25 TL altı bir şey satılmıyor.”

Gelecek hedefinin bu platformu gerek üye gerekse ürün envanteri açısından daha da büyütmek olduğunu söyleyen Melis Güçtaş, siteyi yurtdışına da taşımak istediğinden bahsediyor. İran ve Rusya’nın ise öncelikli pazarları olacağını söylüyor.

Ünlülerle işbirliği satışı artırıyor

Modacınız özellikle ünlülerle yaptığı işbirlikleriyle biliniyor. 2014’te ilk defa Özge Dlusoy ile çakıştıklarını ve onun gardrobunu açtığım söyleyen Melis Güçtaş, bugüne kadar pek çok ünlüyle çalıştıkları bilgisini veriyor. Halihazırda Demet Akalın ile bir kampanya yaptıklarına değmen Güçtaş, bu işbirliklerinin satışları ciddi şekilde artırdığım anlatıyor. Peki Modacruz’da ürün satmak veya almak isteyenler ne yapmalı? Melis Güçtaş, bu soruyu şöyle yanıtlıyor: “Bir şey satmak istiyorsanız üye olmanız gerekiyor. Ürünün fotosunu çekip altına bedenini ve fiyatım yazıyorsunuz. Onay sürecine giriyor ve sonra satışa çıkıyorsunuz. Siz almak istediğinizde ise sepete atıp ödemeyi yapıyorsunuz. Ödemeniz bizim havuz hesabına yapılıyor. Size ürün gelip beğendiğinizi yazana kadar da para hesapta duruyor. Kargo kimi zaman satıcı kimi zaman alıcı tarafından ödeniyor. Sahteliğinden şüphelenilen bir gönderi olduğunda biz incelemeye alıyoruz. Sahteyse alıcının parasım veriyor, satıcının ise bir daha platformda satış yapınasım engelliyoruz.”

En çok ne satılıyor?

Modacruz’da en çok büyük şehirlerden alım yapılıyor. Dış giyim, ayakkabı ve çanta en çok satılan ürünler. Zara ve H&M ise en çok satılan markalar. Yazın sitede en çok satılan ise abiye ve gelinlik oluyor. Her markanın en çok satan ürünlerinin farklılık gösterdiğini belirten Melis Güçtaş, “Örneğin Burberry’nin trençkotu, Michael Kors’un ise çantası daha çok satılıyor” diye konuşuyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir