Ne kadar zenginsiniz?

Zenginlik güzel şey ama şaşırtıcı bir şekilde zengin olmak her zaman mutlu olmak anlamına gelmiyor. Buna züğürt tesellisi de diyebilirsiniz. Ama çoğunluk muhtemelen Nasrettin Hoca gibi, “Ver biraz da biz ölelim!” diyecektir.

ZENGİN olmak, geleceğini garanti altma almak, herkesin en doğal hedefi. Fakat zenginliğin ölçüsü ne? Çinli filozof Lao Tzu, ‘‘Her şeye yeteri kadar sahip olduğunu düşünen kişi zengindir” der. Amerikalı işadamı ve yatırımcı Stephen Swid, “Zenginlerin parası olur, varlıklılarm zamanı” şeklinde bir tanımlama yaparken Amerikalı mucit, bilim adamı, siyasetçi, diplomat, yazar, yayımcı ve filozof Benja-min Franklin, “Madem ki zenginlik sizin, neden onu öbür dünyaya götüremiyorsunuz?” sözleriyle alaycı bir tavır içinde olur.

Yıllık altı haneli gelirlere sahip olabilirsiniz. En az bir ev ve otomobiliniz vardır. Bankadaki hesabınız ya da menkul kıymetleriniz bir milyon doları aşabilir. Kendinize rahat bir hayat kurmuşsunuz-dur. Ama küresel standartlara göre zengin misiniz? Hayır…

Merkezi İsviçre’nin Zürih ve Basel kentlerinde olan finansal hizmetler şirketi UBS, yaptığı bir piyasa araştırmasında, bu kriterlere uyan insanların yüzde 70’inin kendisini zengin hissetmediğini açıkladı. Araştırmada söz konusu insanların, geleceklerini güvence altında görmek için en az 5 milyon dolara sahip olmaları gerektiği ortaya çıktı. En küçük bir finansal hatada yaşam biçimlerinin ciddi bir şekilde bozulacağını düşünenlerin oranı da hayli yüksek.

ZENGİNLİK PARADOKSU

Milyonerler, kendilerini zengin hissetmiyorsa, dünyanın geri kalan düşük gelirli toplumları ne yapacak? Yıllardır sürdürülen psikolojik araştırmalarda paranın uzun dönemli mutluluğu satm alamadığı defalarca vurgulanmıştı. Yapılan anketlerde, piyangodan yüksek miktarlarda para kazanan insanların bile bu durumdan yeteri kadar tatmin olmadığı ortaya çıkıyor. The New York Times, birkaç ay önce, psikolojik tedavi gören milyoner ve milyarder sayısında patlama görüldüğünü yazmıştı.

İngiliz yayın kuruluşu BBC’ye göre Avustralya’nın Queensland Üniversitesinden sosyal psikoloji profesörü Jolanda Jetten, “İnsanlar zenginleşmeye başladıkça bir tatmin duygusu yaşarlar. Daha çok kazanmak isterler. Fakat bir noktadan sonra daha fazla kazanmak, onlara ek bir tatmin duygusu vermez.” diyor. Buna “zenginlik paradoksu” adını veriyor. Zaten bu ad altında bir kitabı da var. Zenginlik ve para kazanmak ile ilgili iş fikirleri makalelerinin yer aldığı www.myfikirler.org adresine de mutlaka bir göz atın.

YOKSUL OLMANIN İYİ YAN!

Yine Profesör Jetten’e dönelim: “Ne kadar para kazanırsanız, o kadar daha çok kazanma sarmalı içine girersiniz. Bu bir bağımlılıktır.” Jolanda Jetten’in görüşü şöyle: “Yoksulluk içinde yaşayan insanlar, hayattan zevk almanın yollarını bulmayı iyi bilirler. Onlar için paranın ve mal-mülk sahipliğinin ötesinde bir tatmin duygusu söz konusu olur. Ailelerine daha çok zaman harcarlar, toplum için yapılacak etkinliklerde gönüllü olmaya daha istekli olurlar. Oysa zenginler, sürekli para kazanma peşinde koştuklarından eşlerim, çocuklarını ihmal ederler. Bu tutum, aile bireylerinde psikolojik bozukluğa neden olur. Zengin kişi, kendini diğer zenginlerle kıyaslar ve onlardan daha zengin olmaya odaklanır. Yoksul kişiler umurlarında olmaz.”ABD’de Maryland Üniversitesi’nden Profesör Carol Graham, bu paradoksu şu sözlerle tanımlıyor: “Mutlu köylüler, sefil milyonerler problemi.” Afganistan halkının, Latin Amerika’daki insanlar kadar mutlu bir yaşam sürdüğünü söyleyen Graham, “Özgürlük ve demokrasi insanı mutlu eder. Fakat bu kavramların güçlü olmadığı ülkelerde insanlar bunu fazla dert etmezler. Örneğin Nepal, 2015’te çok şiddetli bir deprem yaşadı. Sekiz bin kişi hayatım kaybetti, binlerce kişi evsiz kaldı. Ama hayatta kalanlar, aile üyelerinden birini kaybetmemişse, yine de mutluydular. Çünkü hayattaydılar. Günlük yaşamlarını bir şekilde yeniden oluşturmayı başardılar. Bu yıl hazırlanan Mutluluk Endeksi’nde Nepal, 150 ülke arasında dokuz basamak atlayarak 99’uncu sıraya kadar çıktı. Üstelik Hindistan, Güney Afrika ve Mısır’ı geçerek, dünyanın en hızlı gelişen ekonomilerinden biri oldu, insanın en büyük özelliği, her zorluğa adapte olabilmesidir. Elbette bundan, yoksulluk çizgisine yakın yaşamamız gerektiği anlamı çıkarılmamalıdır. Birleşmiş Milletler’in Dünya Mutluluk Raporu’na göre ilk sıraları hala zengin ülkelerin aldığı görülmektedir.”

BİN TL KAZANIYORSANIZ…

Graham’i dinlemeye devam ediyoruz: “Büyük kentlerde eğitimli ve belli bir refah düzeyine erişmiş kişiler, gelecekleri konusunda daha endişeliler. Zenginlerin, yakın gelecekte bekledikleri sosyal felaketler için kendilerine ne büyük, ne sağlam barınaklar yaptırdığını, ne kadar çok tüketim maddesi depoladığını hepimiz medyadan öğreniyoruz.”

“Bordro mahkumu” olarak bilinen ve her ay maaşıyla geçinen kesim acaba ne durumda? Şimdi vereceğimiz istatistikler, bakalım sizin kendinizi iyi hissetmenizi sağlayacak mı? Eğer ayda, vergi ve kesintilerden sonra bin TL kazanıyorsanız, hane halkı iki yetişkin ve bir çocuktan oluşuyorsa, dünya nüfusunun yüzde 96.4’ü arasmdasımz demektir. Bir başka deyişle, dünyanın yüzde 3.6’smdan daha zenginsiniz. Geliriniz iki bin TL ise yüzde 19.4’ünden, beş bin TL ise yüzde 49.5’in-den daha zenginsiniz.

Zenginlerin dedikodusu yapılır

■ Zengin denince akla milyarderler geliyor. En çok milyarder Avrupa’da var: 774 kişi. Kuzey Amerika’da 609, Güney Amerika’da 153, Asya’da 714, Afrika’da 40, Avustralya/Pasifik bölgesinde ise 34 milyarder mevcut.

■ Milyarderlerin çoğu mirasçı. Fakat sıfırdan milyarder olanlar da var: Amerikalı işadamı VVarren Buffett, Amerikalı televizyoncu Oprah Winfrey, Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, İngiliz iş adamı Richard Branson, ünlü modacı Ralph Lauren, yatırımcı George Soros, Polonya asıllı Amerikalı iş kadını Martha Stevvart, Oracle Corporation’ın sahibi Larry Ellison gibi. Ellison, 20 yılda servetini yüzde 8 bin 456 oranında artırarak en başarılı milyarder oldu.

■ İsviçre’de her birey 513 bin dolar değerinde. Buna gayrimenkul ve menkul kıymetler sahipliği, yatırımlar, borsa gelirleri ve hisseler dahil. İkinci sırada Avusturya var: 403 bin dolar. ABD, 250 bin-300 bin dolar aralığında.

■ İtalyanlar, İsviçreliler, AvusturyalIlar, Belçikalılar ve Japonlar, Amerikalılardan daha zengin.

■ Harry Potter’ın yazarı İngiliz romancı Joanne Rowling, kalemiyle milyarder olan tek kişi. Fakat servetinin büyük bölümünü hayır kurumlarına bağışladığı için artık milyarder değil.

■ Milyarderler, genelde para bağışlarıyla tanınıyor. Dünyanın en az bağış yapan milyarderi, ABD Başkanı Donald Trump. 20 yılda sadece 3 milyon 700 bin dolarlık bağış yapmış. O da kendi kurumlarına. Trump, bir yazar hakkında da beş milyar dolarlık hakaret davası açmıştı. Sebep, yazarın kendisine “milyarder” değil “milyoner” demiş olmasıydı.

■ ABD’nin ünlü üniversitelerinden Stanford’da bir profesörün, öğrencilerinin fikirlerinden yola çıkarak yaptığı yatırımlarla milyarder olduğu ileri sürülüyor.

■ Bir Kuveytli, alan adları satın alarak milyarder oldu. İnternet yaygınlaşmadan önce birkaç bin dolara bu adları satın alan Kuveytli, bugün milyarder ama siteleri hala satmıyor. Sahibi olduğu alan adlarından bazıları şöyle: park, com, research.com [araştırma.com), jackass.com (eşekherif.com)

■ ABD’li petrolcü ve sanayici milyarder Jean Paul Getty (1892-1976), kaçırılan torunu için 17 milyon dolar fidye ödemeyi reddetmişti. Torununun kesik kulağı bir zarfla postadan gelince 2.2 milyon dolar ödemeyi kabul etti. Bu miktar, vergiden düşebileceği sınır rakamdı. Daha önce de oğluna 800 bin dolar borç vermiş, parayı yüzde 4 faizle geri almıştı.

■ Eski milyarder İrlanda asıllı Amerikalı Chuck Feeney, 6.3 milyar dolarlık servetinin yüzde 99’unu çocukların okuması için bağışladı. Basının, “meteliğe kurşun atmaya çabalayan adam” olarak adlandırdığı 86 yaşındaki Feeney’nin bugün sadece iki milyon doları var.

■ Dünyanın gelmiş geçmiş en zengin adamı Mali İmparatoru I. Mansa Musa idi. 1280-1337 yılları arasında yaşayan imparatorun, günümüze uyarlanan serveti 400 milyar dolardı. Mali, bugün kişi başına düşen geliri 740 dolar olan bir Batı Afrika ülkesi.

ALEV RİGEL

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir