Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / Neye Yatırım Yapmalı?

Neye Yatırım Yapmalı?

Kıyıda köşede parası olan insanlar bunları mutlaka bir alanda değerlendirmek istiyorlar. Şu sıralar kenardaki parayı değerlendirmenin güzel bir zamanı. Enerji kaynaklarının fiyatlarındaki düşüş piyasaları oldukça etkiledi. Özellikle altın ve dövizdeki artış durdurulamıyor. Bunun yanında gayrimenkule yapılan yatırım da çok fazla. Son dönemde özellikle altın fiyatları çok yükseldi. Birkaç ay öncesine göre iki veya üç kat daha pahalı fiyattan satılıyor. Altındaki bu önlenemez yükseliş tabii ki diğer yatırım araçlarını da etkilemiş durumda. Yatırımcılar şu an için neye yatırım yapacağına karar veremiyor. Haksız da sayılmazlar. Neyin yükselip neyin alçalacağını takip etmek oldukça zorlaştı.

Euro fiyatları Türk Lirası’nı neredeyse üçe katlayacak. İşte böyle bir ortam üzerinde neye yatırım yapılacağına karar vermek çok zor. Tek yapmanız gereken ise kendi kalbinizin sesini dinlemek olmalı. Yani size mantıklı gelen neyse ona yatırım yapmanız. Ancak unutmamalısınız ki kenardaki paranız bir gayrimenkul almaya yetecek kadarsa hiç düşünmeden bu alana yatırım yapabilirsiniz. Çünkü gayrimenkul sektöründe kayıp yaşanması oldukça zordur. Eğer gayrimenkul alamıyorsanız ve paranız üç beş bini geçmiyorsa neye yatırım yapacağınız çok da fark etmez. Çünkü bu miktardaki bir para için yaşanılacak olan dalgalanma sizi en fazla yüzde on oranında etkiler. Başka bir deyişle ne çok kaybedersiniz ne de çok kazanırsınız.

İşte tüm bu ortam içinde düşünecek olursak neye yatırım yapılacağına kendiniz karar vermeniz en mantıklı olanıdır. Dolar fiyatları son on yılın en yüksek seviyelerindedir. Bu kadar yükseklikte fiyatlar başka bir alana yatırım yapmayı da zorlaştırıyor. Çünkü birçok alanda fiyatlar dolar üzerinden belirleniyor. İthalat yoluyla elde edilen ürünlerde bu dalgalanma sık sık yaşanıyor. Dışardan giren ürünler dolar kuruyla bağlantılı olduğu için bu ürünlere zam yapılması diğer alanlara da yansıyor. Yine de yatırım yapmaktan korkmamalısınız. Zaten yatırım yapmak bir risk işidir. Eğer risk almak istemiyorsanız yine paranızı kenarda veya bankada tutabilirsiniz. Ancak döviz fiyatları bu seviyeye kadar gelmişken şu sıra başka bir alana yönelmek en mantıklı olanıdır.

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.