Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Öğretmenlikten Patronluğa Uzanan Kariyer Öyküleri

Öğretmenlikten Patronluğa Uzanan Kariyer Öyküleri

Bugün ayakkabıdan tekstile, taşımacılıktan akaryakıta kadar pek çok farklı alanda milyar dolarlık şirketlere sahip olan ve binlerce kişiye istihdam sağlayan pek çok iş insanının ilk mesleklerinin öğretmenlik olduğunu bitiyor muydunuz?

Hayatlarının bir döneminde öğretmenlik yapan bu isimler, iş hayatlarına ticaret ile devam etmeyi tercih eltiler. Bu alanda da zirveye çıkmayı bildiler.

Öğretmen masasından iş dünyasına geçtiler

Öğretmen, içinde bulunduğu toplumun kültürünü, değerlerini gelecek nesillere aktarır. Aynı zamanda toplumun gelişmesinin, çağdaşlaşmasının itici gücüdür. Onun içindir ki Atatürk, “Milletleri kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenler, gelecek nesil sizlerin eseriniz olacaktır” demiştir. Çocukları aklın ve bilimin ışığında yetiştiren, onları hayata hazırlayan ve topluma faydalı bireyler olmaları gayretinde olan öğretmenler, kuşkusuz en kutsal mesleği icra ediyor.

Bir dönem bu saygın mesleği yapan ama zaman içinde iş dünyasına geçiş yapan birçok isim var. Bugün farklı iş kollarında faaliyet gösterip milyar dolarlık cirolar yapan ve binlerce kişiye istihdam sağlayan öğretmen kökenli iş insanlarını, 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle sizler için toparladık.

ogretmenlik

ALMANYA’DA ÖĞRETMENLİK YAPTI

Türkiye’nin en büyük 10 tekstil ihracatçısı arasında yer alan Akkanat Holding’in patronu Ali Akkanat’ın öyküsü, öğretmenlikten 300 milyon dolarlık tekstil ve turizm devliğine kadar uzanıyor. 1952 yılında ‘Öğretmen Köyü’ olarak anılan Beyşehir’in Durak köyünde doğan Akkanat, ilkokulu burada bitirdikten sonra eğitimine Konya Ereğli’deki İvriz Yatılı Öğretmen Okulu’nda devam etti. Ardından Trabzon Erkek Öğretmen Okulu’nu tamamladı.

Ali Akkanat, farklı köylerde dört yıl öğretmenlik yaptıktan sonra Almanya’ya yerleşmeye karar verdi. Almanya’da da okullarda Türkçe öğretmeni olarak görev aldı.

Oradaki Türk çocuklannın iyi eğitilmesi için gayret eden Akkanat, mesleğinden arta kalan zamanlarını küçük çapta ticaret ile uğraşarak değerlendirdi.

Böylece, gelecekteki Akkanat Holding’in temelleri atılmaya başlandı. 1985 yılında, 14 yıl süren öğretmenlik hayatından ayrılarak, Almanya’da ilk girişimci Türkler arasına giren Akkanat, Almanya’da Ay-teks, İstanbul’da ise Bey-teks konfeksiyon şirketlerini kurdu.

ADI YAŞATILIYOR

Geçen yılı yüzde 17’lik büyüme ve 750 milyon lira ciro ile kapatan Aras Kargo, bu yıl ise yüzde 15 büyümeyi hedefliyor. Bugün 13 bölge müdürlüğü, 28 transfer merkezi, 825 şubesi ve 12 bin çalışanı olan şirketin kurucusu Celal Aras da eğitimci kökenli iş insanlarından. Celal Aras, ilk, orta ve lise öğrenimini ailesinin memuriyeti nedeniyle değişik yerlerde tamamladı. 1975 yılında Gazi Üniversitesi Eğitim Bölümü’ne devam ederek eğitimini tamamlayan Aras, kısa süre matematik öğretmenliği yaptı. 1979 yılında ise ticarete atıldı. 1999 yılına gelindiğinde büyüyen işlerini Aras Şirketler Grubu çatısı altında topladı. 10 bini aşkın çalışanıyla ülke ekonomisine katkıda bulunmaya çalışan Aras, 2008 yılında vefat etti.

Hayatta olduğu süre boyunca eğitime katkıları olan Celal Aras’ın, bu yöndeki girişimlerini ailesi onun ardından da sürdürdü. Adına açılan iki okul ile Celal Aras ismi yaşatılmaya çalışılıyor. Babasının öğretmenlik mesleğini çok sevdiğini dile getiren Aras Kargo Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Evrim Aras, “Hatta öğretmenliği sırasında en sevdiği öğrencilerinin isimlerini koymuş bana ve erkek kardeşime. Tam o sıralarda şirket kurma planlarına başladığı ve şirketi kurduğu için öğretmenliğe uzun süre devam edememiş. Aynı zamanda annem Meral Aras da öğretmen ve o babama göre daha uzun süre öğretmenlik yaptı” diyor.

img159

TEKSTİLİ SEÇTİ

Temelleri 1988 yılında Kuzguncuk’ta 25 metrekarelik bir mağazada atılan Koton, Türkiye’nin en dinamik yerli markalarından biri. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda subay olan Yılmaz Yılmaz ve anaokulu öğretmenliği yapan Gülden Yılmaz çiftinin yaz tatillerini değerlendirmek için ihraç fazlası giysileri sattıkları mağazaları, kısa sürede büyük ilgi gördü. Kendi mesleklerinden ayrılan ve kariyerlerini tekstil sektöründe devam ettiren Yılmaz çifti, 2000 yılından sonra markalaşma sürecini başlattı.Hızlı bir büyüme gösteren markalan, yatırımcıların da odağı oldu. 2012 yılında da özel sermaye fonu Turkven, Koton’a ortak geldi. Ortaklığın ardından yurtiçi ve yurtdışmda yatırım atağına kalkan şirketin bugün 25 ülkede 800 civarında satış noktası var. Geçen yıl 1,6 milyar TL ciroya ulaşan şirket, 30’un-cu kuruluş yılı olan 2018’de 6 milyar TL ciro hedefliyor.

OKUL AÇIYORLAR

Öğretmenlik başlayan iş yaşamlarım ‘girişimci’ kimliğiyle farklı bir döneme taşıyan ünlülerden biri de Öz-türk Ailesi. Opet’in kuruculan Fikret ve Nurten Öztürk çifti, İstanbul Çapa Yüksek Öğretmen Okulu’ndan mezun. Fizik öğretmeni olan Fikret Öztürk sekiz yıl, biyoloji öğretmeni olan Nurten Öztürk ise 13 yıl öğretmenlik yaptı. Opet’in kuruluşu, şirketin yönetim kurulu başkanı olan Fikret Öz-türk’ün 1982 yılında öğretmenlik mesleğinden ayrılıp ticaret hayatına geçişiyle başladı. Mersin’de madeni yağ ve akaryakıt konularında faaliyet gösteren Öztürkler Limited Şirketi’ni kuran Fikret Öztürk, 1984 yılında öğretmenlikten ayrılan eşi Nurten Öztürk ile birlikte şirketlerini kısa sürede büyüttü. Pek çok madeni yağ ve akaryakıt markasının bayiliğini alan çift, 1992 yılından sonra faaliyetlerini İstanbul’da sürdürdü. Öztürkler Petrol adını Opet olarak değiştiren Öztürk çifti, 2002 yılında Koç Holding ile yüzde 50 ortaklığa gitti. Bu sinerji ile şirket hızla büyüdü. Bugün Türkiye’nin ikinci büyük akaryakıt dağıtım şirketi olan Opet’in, Sunpet markası ile birlikte bin 400’ün üzerinde istasyonu var. Eğitimci kimliklerini iş hayatlarında da kaybetmeyen çift, okullar açıp öğrencilere burslar veriyor.

Tüm konularda tümevarım, tümdengelim prensibini çok iyi kullandıklarını belirten Nurten Öztürk, zamanı kullanma konusundaki hassasiyetlerini, olayları anlatırken en basite indirgeyerek anlaşılır hale getirişlerini, yüksek görev ve sorumluluk anlayışlannı, ülkelerine ve ülke insanına sevdalarını, öğretmenlik geçmişlerine bağlıyor.

TİCARETE KATKISINI GÖRDÜ

2001 yılında kurulan Penta, Sultanbeyli’deki fabrikasında 2 bin 500 çeşit armatür, musluk, duş sistemleri ve banyo aksesuarları üretiyor. İç piyasanın yanı sıra 30’u aşkın ülkeye ihracat da yapan şirketin yönetim kurulu başkanı Salih Aydın da öğretmenlik yapmış iş insanlarından. Marmara Üniversitesi Teknik Eğitim Fakültesi Makine Öğretmenliği’nden mezun olan Aydın, mesleğe branş öğretmeni olarak 1989 yılında Karabük’te başladı.

1992 yılına kadar öğretmenlik yaptığını belirten Salih Aydın, öğretmenliğin ticaret hayatına büyük katkısı olduğunu söylüyor. Hala öğretmenlikten kalan alışkanlıkları olduğunu ifade eden Aydın, “Bunca yıl olmasına rağmen varsa bir konuşmamın provasını ayna karşısında yaparım. Hala önemli bir karar vermem gerekirse adeta öğrencilerimin aralarında geziniyorum misali ayakta dolaşarak düşünür ve karar veririm” diyor.

AYAKKABICILIĞI SEÇTİ

Cabani Ayakkabı’nın patronu Mehmet Kaban da öğretmenlikten ticarete atılan iş adamlarından. Sektörde 32 yılı geride bırakan Kaban, Güneydoğu Anadolu’nun köylerinde 13 yıl ilkokul öğretmenliği yaptı. Fakat öğretmenlikten ayrılması kendi tercihi ile değil, mecburiyetten oldu. Birçok meslektaşı gibi o da 12 Eylül darbesinden sonra öğretmenlikten atıldı. Adıyaman Besnili Mehmet Öğretmen, bir süre işsiz kaldı. Memleketinde küçük bir ticarethane açmayı düşündü ancak yörenin ileri gelenlerinin tavsiyesine uyarak İstanbul’un yolunu tuttu. Hemşerilerinin ayakkabı ticaretiyle uğraştığı Beyazıt Gedikpaşa’ya gelen Kaban, burada 50 metrekarelik bir dükkan kiraladı. Sonrasında iki yeğenini ve bu piyasanın en ünlü ustasını yanma alarak erkek ayakkabısı üretmeye başladı.

Öğretmenlikten kalma alışkanlıkla her gün boynunda kravatıyla işe gidip gelen Mehmet Kaban, elinde dikilen ayakkabılan taşıdığı ayakkabıcı sepetiyle Beyazıt’taki dükkanlan dolaşıp ayakkabı sattı. Aldığı toplu siparişlerle işlerini büyüttü ve zaman içinde üretimini İkitelli OSB’ye taşıydı. Kaban, bugün yılda 200 bin çift ayakkabı üretiyor. 22 milyon TL cirolu şirketi üretiminin yüzde 60’ını ihraç ediyor. En büyük pazan ise Rusya.

DERSANECİLİKLE BAŞLADI

Yozgat’ta okulu olmayan bir köyde doğduğu için ilkokula 9 yaşında gidebilen İbrahim Arıkan’ın da ilk mesleği öğretmenlik. Mimar Sinan Öğretmen Okulu’ndan sonra Ankara Yüksek Öğretmen Okulu ve Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Fizik Matematik Bölümü’nü bitiren Arıkan, 1968-1971 arasında Yıldız Teknik Üniversitesi Fizik Bölümü’nde asistanlık yaptı. Maddi sorunlar nedeniyle çalıştığı dershanenin sahibi ABD’ye yerleşmek isteyince 1972’de dersaneyi borçla devraldı. Yıllar sonra da 1996’da MEF Okullan’nı kurdu. 1998’de şirketlerini, Arıkanlı Holding şemsiyesi altında topladı. Eğitim, taşımacılık, sigortacılık, inşaat-mermercilik, enerji, med-ya-yayıncılık, turizm-sağlık, organik tarım ve şarapçılık gibi dokuz farklı sektörde 29 şirketi bulunuyor. Arıkan, bugün 1 milyar dolar cirolu ve 17 bin 500 çalışanı olan Arıkanlı Hol-ding’in patronu.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir