Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Okuduğu okulu Türkiye’ye getirip turizm okulu açan girişimci

Okuduğu okulu Türkiye’ye getirip turizm okulu açan girişimci

Okuduğu okulu Türkiye’ye getirdi

Ali Doğan Çamak, Fransa’da eğitim aldığı Vatel Uluslararası Otelcilik ve Turizm Yöneticiliği Okulu’nu Türkiye’ye getiren bir girişimci. Çamak’m hedefi, Vatel ile dünyanın her yerinde çalışabilecek düzeyde kalifiye eleman yetiştirmek.

turizm okulu

Türkiye’deki turizm potansiyeli beraberinde nitelikli eleman ihtiyacını da getiriyor. Sektörün her alanında kalifiye eleman ihtiyacı var. Ali Doğan Çamak da bu açığı kapatmak adına bir girişim yaptı ve tüm Avrupa’nın en iyi turizm ve otelcilik okulu olarak kabul edilen Vatel Uluslararası Otelcilik ve Turizm Yöneticiliği Okulu’nu Türkiye’ye getirdi.

Çamak’ın hikayesi ilginç. İzmir Saint Joseph Lisesi’nden mezun olan Ali Doğan Çamak, üniversite eğitimi için Fransa’ya gitti. Burada iletişim ve görsel sanatlar eğitimi aldı. Ancak Çamak’ın isteği turizm sektöründe bir şeyler yapmaktı. Vatel Uluslararası Otelcilik ve Turizm Yöneticiliği Okulu’nda eğitim almaya karar verdi. Bu karar, geleceğinin şekillenmesinde önemli bir başlangıç oldu. Yıllar sonra eğitim aldığı bu okulu Türkiye’ye getirdi.

Çamak, Akdeniz çanağının önemli turizm merkezlerinden biri olan Türkiye’de profesyonel turizm yöneticisi ve nitelikli çalışan konusunda sıkıntı yaşandığını düşündü. Böylesi bir sorun yaşanırken Türkiye’deki genç nüfus ve turizm potansiyeli Çamak’ın olaya farklı bakmasını sağladı. Böylece Vatel Uluslararası Otelcilik ve Turizm Yöneticiliği Okulu’nu Türkiye’ye getirmeye karar verdi.İNGİLİZCE BİLMEK ŞART

32 yıl önce Paris’te ilk turizm okulunu açan Vatel’in, Singapur’dan Suudi Arabistan’a, Amerika’dan İsviçre’ye kadar 20 ülkede toplam 25 okulu bulunuyor. Bugün 7 bin öğrencisi bulunan Vatel, kasım ayında Türkiye’de eğitime başlayacak. Vatel’in Türkiye bölge müdürü Çamak, okula kabulün ilk şartının çok iyi derecede İngilizce bilmek olduğunu vurguluyor.

Okula kabul edilen gençler uluslararası otelcilik, turistik kültür ve seyahat, turizm ve otelcilik endüstrisi, hukuk, insan kaynakları, pazarlama, yabancı diller, turizm ve rnultimedya, turizm ve çevrecilik başta olmak üzere pek çok başlıkta eğitim alıyor.

Sofistike bir eğitim verdiklerine dikkat çeken Çamak, “Teorik eğitimle birlikte uygulama yapılmasına önem veriyoruz. Bizim farkımız, öğrencilerimizin okurken iş yapmayı öğrenmesi. Türkiye’de öğrencilerimizin staj yapabileceği 5 yıldız ve üstü otellerden ikisi ile anlaşma imzaladık bile” diyor.

Yurtdışında staj olanağı

Vatel öğrencileri, eğitimlerinin ilk yılında Türkiye’de, ikinci yılında ise yurtdışında staj yapmak zorunda. Üçüncü yıl stajını ise yönetim eğitimi için kendi bulduğu bir yerde yapabiliyor. Bu son staj en az altı ay sürüyor ve öğrenciler daha mezun olurken, 4 veya 5 yıldızlı bir otelde tam zamanlı çalışarak, kariyerlerine ilk adımı atıyor.

Bütün dünyada çalışabilecek düzeyde otel ve turizm yöneticisi yetiştirdiklerini anlatan Çamak, “Mezun olanlar Dubai’de ya da Amerika’da hatta Avrupa’da, neresi olursa olsun çok kolay iş bulabiliyor. Vatel mezunları doğru kariyer planlamasıyla beş yıl içinde yönetici olabiliyor” diyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir