Online mağazacılıktan fiziksel mağazacılığa geçiş

Online alışverişin mağazacılığı öldürüp öldürmeyeceği hala tartışma konusuyken, internetteki önde gelen alışveriş siteleri fiziksel dünyaya geçiş yapmaya başladı. Buldumbuldum ve E-bebek’in ardından potansiyeli gören Altıncıcadde, Daybuyday, Trendyol ve Lelaq da fiziksel mağazalar açmak için düğmeye bastı.

Önümüzdeki dönemde online-offline entegrasyonunun giderek artması bekleniyor.

Elektronik ticaretin ortaya çıkmaya başladığı dönemlerde fiziksel mağazaların yok olacağına dair senaryolar gündemi meşgul ediyordu. E-ticarette devam eden hızlı büyüme de bu senaryoyu destekleyen bir unsur gibi görünüyordu. Fakat bugün beklenenin tam tersi bir gelişme söz konusu. Moda perakende markalan arka arkaya internet sitelerini kurarken, şimdi de online siteler fiziksel mağazalar açmaya başladı. E-bebek, buldumbul-dum.com, onlinemahzen.com gibi bu işin ilk öncülerinin ardından, altincicadde.com, daybuyday, trendyol ve lelaq siteleri de fiziksel mağazalarını kurmak için hareketi geçti.

Online mağazacılıktan fiziksel mağazacılığa geçiş, e-ticaret sektöründe son dönemde yaygınlaşan bir sistem. Bu sistem “click to brick” olarak adlandırılıyor. Online sitelerin dijital altyapılarıyla mağazacılığın dokunma, prova etme imkanlarını birlikte kullanmayı sağlayan bu hibrid yapılar, aynı zamanda markaların tanıtımı ve güvenilirliği sağlamaları açısından da önemli bir adım. İnternet stratejisti Atıf Ünaldı, yeni anlayışı geleceğin modern mağazacılığı olarak görmek gerektiğini söylüyor.

TÜM DÜNYAYI ETKİLİYOR

Dünyada da bu trendin etkileri görülüyor. Mesela Amerika’nın en büyük özel alışveriş kulübü Gilt, geçen aylarda mağazasını açtı. Dünyanın en büyük tasarım ürünleri sitesi Fab da Almanya’da kendi mağazasını açıyor. Türkiye’de bu trendin öncülerinden olan Buldumbuldum.com’un kurucusu Güçlü Gökozan, fiziksel mağazaların müşterilere çok kolay şekilde yakınlaşmak anlamına geldiğini söylüyor. Gökozan, birçok internet şirketinin önümüzdeki günlerde online mağazaları yanında offline mağazalar da açacaklarını ifade ediyor.

Önümüzdeki dönemde online-offline entegrasyonunun artacağını söyleyen Doğuş Planet İcra’dan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi İzi Adato, “Mevcut ortamda offline şirketler teknolojiyi, online şirketler ise lojistik/tedariği geliştirdikçe kaçınılmaz olarak birbirlerine yaklaşacaklar ve sektörde yeni kulvarların açılmasına neden olacaklar” diyor.

E-BEBEK’TEN 25 MAĞAZA

Bu trendin öncülerinin yakaladık-lan başarı da aslında sistemi şirketler açısından cazip hale getiriyor. Örneğin 2001 yılında internet üzerinden satışa başlayan e-bebek.com, 2005’te ilk fiziksel mağazasını açtı. Şu anda şirketin 25 fiziksel mağazası var. E-be-bek Genel Müdürü Halil Erdoğmuş, 2013 sonuna kadar mağaza sayısını 32’ye çıkarmayı hedeflediklerini ve 50 mağazaya ulaşana kadar her ay bir mağaza açarak yatırımlara devam edeceklerini söylüyor.

Fiziksel mağazalar marka bilinirliğine katkı sağlarken, e-ticaret sitesi de mağazaları destekliyor. Her ikisinin de birbirine kattığı avantajlar söz konusu. Halil Erdoğmuş, bir AVM içindeki mağazayı ziyaret eden bir anne adayının, almak istediği ürünün özelliklerini ve kullanımı hakkındaki bilgileri öğrenebileceğini, sonrasında ise taşıma problemi olmaması için siparişini internetten verebileceğini söylüyor. Veya internette incelediği bir ürünü daha yakından tanımak için mağazayı ziyarete gelebiliyor. Bu, ROBO (resarch online, buy offline: internette araştır, mağazadan satın al) etkisi olarak adlandı rılıyor.FİZİKSEL MAĞAZACILIK BÜYÜYECEK

Tüketicinin çok büyük bir kısmının internette araştırma yapmadan ürün almadığına dikkat çeken Erdoğmuş, şöyle devam ediyor: “Bu bizim için önemli bir avantaj haline geliyor. Zira internette araştırma yaparken ürün hakkında bilgi topladığı sayfada aynı zamanda bunu mağazadan da alabileceğini görüyor ve öncelikle sizi tercih ediyor. Bu yüzden internete daha çok yatırım yapmaya gayret ediyoruz. İnternete yatırım yaptıkça fiziksel mağazacılıkta da daha hızlı büyüme potansiyeli yakalayacağımıza inanıyoruz.”

3,5 yıldır online ve offline mağazalarını entegre ederek büyüyen buldumbuldum.com’un beş şubesi bulunuyor. Buldumbuldum’un kurucusu Güçlü Gökozan, yıl sonuna kadar bu sayıyı 12-15 arasına çıkarmayı planladıklarını belirtiyor ve şöyle devam ediyor: “Müşterilerimizin bize her zaman kolayca ulaşabilecekleri, istedikleri ürünü görüp deneyip beğenecekleri, gerektiğinde istedikleri zaman kolayca iade edebilecekleri, en merkezi yerlerde fiziksel mağazalar açarak onlara çok yakın olmak istiyoruz.”

YENİ PAZARLAMA ARACI

Doğan Online’a bağlı hepsiburada.com da fiziksel mağazacılığı denemek için harekete geçen şirketlerden biri. Hepsiburada.com’a bağlı özel tasarım mobilya ve ev dekorasyon ürünleri satan Altıncıcadde ve markalı moda ürünleri satışı yapan Daybuy-day internet sitelerinin mağazalarının açılması için hazırlıklar sürüyor.

Artık e-ticaret ve mağazacılık arasındaki keskin çizgilerin giderek azaldığını söyleyen Hepsiburada.com Ticari Genel Müdürü İlker Baydar, offline’da satış dinamiklerini görmek ve online satışlara etkisini ölçmek istediklerini vurguluyor. Her geçen gün internet alışverişi yapan kişi sayısının arttığına dikkat çeken Baydar, şöyle devam ediyor: “Büyüme büyük şehirlerde daha fazla. Ancak hala ürünü görmek ve dokunmak isteyen bir kitle var. Bizim için offline, bu kitleye onların alışkın olduklan metod ile ulaşabildiğimiz yeni bir pazarlama aracı.”

Aynı zamanda daybuyday.com, alisverissaati.com, altincicadde.com, evmanya.com’u bünyesinde bulunduran hepsiburada.com’un toplam aylık 24 milyon ziyaretçisi bulunuyor. Sitelerden yıllık 2 milyonun üzerinde müşteri alışveriş yapıyor. 2013 yılında iştiraklerinde yüzde 80’in üzerinde büyüme yakaladıklarını belirten Baydar, Hepsiburada ve iştiraklerinin bu yılki ciro hedefinin 1 milyar TL olduğunu söylüyor.

TRENDYOL HAZIRLIK YAPIYOR

Trendyol da offline mağaza açma hazırlığında olan şirketlerden biri. Araştırmalarının sürdüğünü söyleyen Trendyol’un kurucusu Demet Mutlu, üyeleriyle birebir iletişim kurabilecekleri, üyelerin ürünlere dokunup deneyerek satın alabilecekleri yeni bir kanal yaratma amacıyla bu alana giriş yapmak istediklerini vurguluyor.

Şubat başında kurulan takı sitesi Lelaq da gelen talep nedeniyle offline operasyona başlama kararı aldı. Eylül ayına kadar günlük 2 bin 500 olan ziyaretçi trafiğini 10 bine çıkarmayı hedefleyen şirket, ardından mağazalaşma konusunda adım atacak. Lelaq’ın kurucusu Ali Gürlek, katlı mağazaların içinde standlar açarak marka bilinirliğini artırmayı hedeflediklerini söylüyor.

OFFLINE’A GEÇİŞİN DÖRT NEDENİ

1-  Siteler, markayı henüz online alşverişle tanşmamş müşteriyle biraraya getirerek, marka bilinirliğini artırmayı hedefliyor.

2-  Doğru lokasyonda açılan mağazalar, henüz online alışverişi denememiş olan müşterileri markayla tanıştırırken, markaya olan güvenin pekişmesini sağlıyor.

3-  Özellikle moda sektöründeki internet siteleri, kumaşa dokunmak ve denemek isteyen müşterileri kaçırmamak için yeni bir platform yaratmaya çalışıyor.

4-  Online ve fiziksel mağaza birbirini pozitif destekliyor. Tüketici bazen internetten araştırma yapıp mağazadan alırken, bazen mağazada beğenip internetten sipariş veriyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir