Oyuncu Olmak İstiyorum

KENAN İmirzalıoğlu, Kıvanç Tatlıtuğ, Beren Saat ve Tuba Büyüküstün gibi isimler günümüz sinema ve televizyon dünyasının bir nevi popstarları. Hayatları göz önünde. Yaşadıkları aşklar, evlilikleri, gittikleri restoranlar. .. Sokağa adım atmaları bile magazin sayfalarında kendilerine yer bulmaları için yeterli. Haftalık kazançlarının 40 bin -70 bin TL arasında olduğuna dair yayılan haberler de cabası…
Haliyle pek çok gencin rüyasını bir gün Kıvanç Tatlıtuğ ya da Beren Saat olabilmek süslüyor. Bu umutla cast ajanslarında soluğu alıyorlar. Yüzlerce cast ajansında sayıları yüzbinlerle ölçülen oyuncu adayı portföyü bulunuyor. Hepsi bir gün bir dizi ya da sinema filminde büyük ya da küçük bir rol almanın peşinde. Bir telefon sesi belki de bir mucize bekliyorlar. Bu nedenle bu alanda derin bir rekabet yaşanıyor. Kendini gösterebilme yarışı söz konusu olan. Güzelliğin tek başına yetmediği zamanlardayız. Yani kendini göstermek isteyenin güzel ya da yakışıklı olması yeterli değil. Oyunculuk yeteneği önemli ama işlenmemiş bir yetenek çoğu zaman bir şey ifade etmiyor. Tam da bu nedenle oyunculuk kurslarına giderek şansını artırmak isteyenlerin sayısı çoğalıyor.

KURSTAN DİZİ SETİNE

Türkiye’de irili ufaklı pek çok oyunculuk kursu var. Hatta talep o kadar fazla ki, her yıl bu kurslara yenileri ekleniyor. İnsanlar bir umut, bu kurslarda ekran şansı arıyor. Kursların nitelikleri ve ücretleri de farklı elbette. Bazıları cast ajanslarının kendi bünyesinde oluşturduğu yapılanmalar, bazıları da tiyatrocuların eğitim verdiği atölyeler. Tiyatrocuların oyunculuk kurslarında tiyatroya yönelik oyuncu yetiştirmeleri ön planda. Ancak oralarda da kamera önü oyunculuğu kursları bulmak mümkün.

HERKES KATILABİLİYOR

Aynı zamanda casting hizmeti veren Mandalina Ajans, düzenlediği kurslarla faaliyet alanına eğitimi de eklemiş. Mandalina Oyuncu Atölyesi olarak, son iki yıldır “Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi” düzenlendiğini anlatan Atölye Kurucusu Temmuz Karikutal kadrolarında eğitmen olarak, Defne Yalnız, Özdemir Çiftçioğlu, Murat Aydın, Süleyman Atanısev gibi oyuncuların bulunduğunu belirtiyor. Mandalina Oyuncu Atölyesi genelde 12 hafta sürüyor. 12 haftalık süreçte toplam 48-50 saat arası çalışma yapılıyor. 12 haftalık atölyenin ücreti ise 1.500 TL. Oyunculuğa merakı ve yeteneği olan 16-40 yaş herkesin atölyeye başvurabildiğini belirten Karikutal, “Her dönem maksimum 15 kişi aldığımız için, atölyemize şu ana kadar toplam 100-150 kişi arası katılım oldu” bilgisini veriyor.

“KİMSE İŞ GARANTİSİ VEREMEZ”

Oyuncu adaylarının üç aylık süreçte gösterdikleri performanslar sonucu lıcr atölye eğitmenlerin rapor sunduğunu kaydeden Karikutal, bu raporlara göre önerilen oyuncu adaylarını Mandalina Casting bünyesine aldıklarını belirtiyor. Ayrıca sektörde şans ve yeteneğin önemli olduğunun altını çizerek “Her şey kendi yeteneklerine bağlı, iş bulmak ise tamamen kişinin şansına bağlı. Bu sektörde kimse kimseye iş garantisi veremez” diye konuşuyor.

600’DEN FAZLA MEZUN VERDİUzman sahne sanatları eğitmenleri, akademisyenler, oyuncular, spikerler, konservatuar eğitmenleri, sanat yönetmenleri ile birlikte başarılı oyuncular yetiştirmek ve kariyer eğitimleri vermek için kurulan Sinema Akademi ise, oyunculuk kurslarını iki yıldır aktif olarak düzenliyor. Orhan Gürbüz tarafmdan kurulan akademi şimdiye kadar 600’den fazla mezun vermiş. Eğitmen kadrosunda Devlet ve Şehir Tiyatroları oyuncuları ve konservatuar mezunları yer alıyor. Ayrıca televizyon ve sinema sektörünün yakından tanıdığı isimler de akademinin kadrosunda.

ÜNLÜ OLMAK İÇİN…

Sinema Akademi’nin oyunculuk kurslarının yanında daha kapsamlı eğitim sunan Oyunculuk Akademisi de bulunuyor. Bu akademide eğitim süresi bir buçuk yıl. Ücretler dönemsel farklılıklar gösterse de 2016 yılında “Temel Oyunculuk” 600 TL, “OyunculukAkademisi” 450 TL, “Konservatuara Hazırlık” kursları 500 TL olarak ücretlendiriliyor. Orhan Gürbüz bu kurslara katılanlar arasında sektörde kendine yer bulmak isteyenler olduğu kadar kişisel gelişim için gelenler olduğunu da vurguluyor. “Farkmda-lığını arttırmak isteyen, bedensel ve duygusal anlamda yeterliliğini görmek ve geliştirmek isteyen, çocukluk hayalini gerçekleştirmeye yeni fırsat bulan ya da sektöre katılmak isteyen birçok öğrencimiz bulunuyor” diyen Gürbüz, ünlü olmak için kurslara kayıt yaptıranların sayısının da oldukça fazla olduğunu sözlerine ekliyor.

HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM

Birkaç saniye televizyonda görünmek için kurslara yazılıp, paralar dökülüyor, hazırlıklar yapılıyor. Ancak bunların birçoğu bir hayalin peşinde koşmaktan başka bir işe yaramıyor. Yine de bu durum insanların oyunculuk kurslarına olan ilgisini azaltmıyor. Televizyon ve tiyatro sahnesinin tanınan yüzü Ümit Çırak bu ilgiyi şöyle yorumluyor: “İnsanlar zaman içinde oyunculuk eğitimi olmadan kamera önüne geçmenin çok da anlamlı olmadığını anladı. Bunun yanı sıra her sezon hiç tanınmayan biri ünlü oluyor. Daha önce bir dizide ikinci ya da üçüncü rolde gördükleri biri birkaç yıl sonra başrol olarak karşımıza çıkıyor. Böyle olunca da sektörün cazibesi artıyor.”

Ümit Çırak 20 yıldır bu sektörün içinde. Bir dönemin fenomen dizisi Süper Baha’daki rolü ile ünlenen Çırak, Eşkiya, Masumiyet, Filler ve Çimen gibi pek çok filmde yer aldı. Deneyimlerini 2006 yılından bu yana eğitmen olarak öğrencilerine aktaran Çırak, Şişli, Osmanbey’de bulunan “3MO-TA” adlı atölyesinde kurslar düzenliyor. Hiç oyunculuk eğitimi olmayanlara yönelik “Temel Oyunculuk”, biraz eğitimli olanlara yönelik de “Kamera Önü Oyunculuğu” düzenlediklerini anlatıyor.

UZUN SOLUKLU BİR KURS

Atölyelerin 12-15 kişi ile sınırlı olduğunu belirten Çırak, temel oyunculuk atölyesinin 8 ay+8 ay şeklinde iki kademeli ve uzun soluklu bir kurs olduğunu söylüyor. Diğer kursun ise sekiz ay olduğunu belirtiyor. Temel oyunculuk atölyesi genelde hafta sonları ve bunun ücreti aylık 1.000 TL. Kamera Önü Oyunculuk Atölyesi ise aylık 750 TL.

Çırak, şimdiye kadar kurslara katılan kişi sayısının özel dersler ve koçluk eğitimi için gelenler hariç 300’ün üzerinde olduğunu belirtiyor. Oyunculuğun meşakkatli bir iş olduğunu hatırlatan Çırak, zaman içinde kurslarda bu işi gerçekten isteyenlerin kaldığını anlatıyor. “Artık cast ajansına yazılıp iş beklemek yetmiyor. Cast ajansı direktörü yetenekli olduğunu düşündüğü birini eğitim için bize gönderebiliyor.” 3MOTA’da kendi geliştirdiği oyunculuk metodu ile eğitim veren Çırak, bu metodun özellikle kamera önü oyunculuğu konusunda ciddi pratiklik kazandırdığım belirtiyor.

Oyunculuk kursları için adresler

  • Mandalina Oyunculuk / Atölyesi www.mandalinacasting.com
  • Sinema Akademi / www.sinemaakademi.com.tr
  • 3MOTA/ www.3mota.com
  • Sinematek / www.sinematek.org
  • Dialog / www.dialog.com.tr
  • Sinerama / www.sinemaraajans.com
  • 35 Buçuk Akademi / www.35bucuk.biz
  • Sadri Alışık Kültür Merkezi / www.sakm.net
  • Aksoy Yapım / www.aksoyyapim.com.tr
  • Roll Sahne / www.rollsahne.com
üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir