Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Özel Güvenlik Görevlileri Aranıyor

Özel Güvenlik Görevlileri Aranıyor

Son dönemde yaşanan terör olayları, özel güvenlik sektörüne çevirdi. Savunma, hizmet ve perakende başta olmak üzere hemen her sektörde özel güvenlik görevlilerine olan ihtiyaç arttı.

BOMBALAR patlıyor, masum insanlar hayatını kaybediyor. Terör daha önce hiç bu kadar hayatımızın içinde olmamıştı. Yaşanan olaylar güvenlik kaygısını had safhaya çıkarırken, hemen her sektörde özel güvenliğe dönük talep artıyor. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde yaşanan güvenlik sıkıntılarının yanı sıra büyük şehirlerde saldırı ya da canlı bomba tehdidi, plazaları, alışveriş merkezlerini, konser tipi kalabalık etkinlikleri ve hatta bazen özel okulları bile ekstra tedbirler almaya zorluyor. Bu noktada sektörde özel güvenlik elemanı arayışı önceki yıllara göre arttı, artmaya da devam ediyor.

Özel Güvenlik

7 MİLYAR TL’LİK PAZAR

Artan özel güvenlik görevlisi ihtiyacına geçmeden önce sektörün büyüme rakamlarına göz atmakta fayda var. Yaklaşık 7 milyar TL büyüklüğe sahip olan özel güvenlik sektöründe belgeli şirket sayısı son bir yılda bin 500’lerden yaklaşık 2 bine çıktı. İstihdam ve ciroda ise büyüme daha sınırlı kaldı. Bunun nedeni, artan talebe karşın asgari ücretteki artış nedeniyle güvenlik görevlisi başına maliyetin artması ve kişi ya da şirket bütçelerinin bu maliyet artışı karşısında zaman zaman kısıntıya gitmesi. Sektörün bu yılı 7.5 milyar TL’yi aşkın bir büyüklükle kapatması bekleniyor.

İnsan kaynakları sitelerinden gelen verilere göre, bu yıl özellikle özel güvenlik elemanlarına ihtiyaç arttı. Eleman.net üzerinden yayınlanan iş ilanlarına baktığımızda, mavi yaka pozisyonlara yönelik en çok “Özel Güvenlik Görevlisi” ihtiyacının yaşandığını görüyoruz. Yaşanan terör olayları bu ihtiyacı artıran en önemli unsur. Şu an Eleman.net veritabanında güvenlik sektöründe faaliyet gösteren 1.944 üye firma bulunuyor. 2015 Nisan ayında 1.812 olan bu rakam, geçtiğimiz yıla göre yüzde 7.3 oranında artış göstermiş. Yani güvenlikçi arayan özel güvenlik şirketleri artıyor. Bunların yüzde 44’ü İstanbul’da konumlanırken yüzde 16’sı Ankara’da, yüzde 8’i İzmir’de, yüzde 4’ü Antalya’da özel güvenlik görevlisi arıyor.

“240 BİN KİŞİ İSTİHDAM EDİLİYOR”

“Eleman.net’te mavi yaka pozisyonlara yönelik en çok ‘Özel Güvenlik Görevlisi” ihtiyacının yaşandığını görüyoruz. Özellikle son aylarda yaşanan terör olayları bu ihtiyacı artıran en önemli unsur olarak karşımıza çıkıyor” diyen Eleman.net Murahhas Üyesi Savaş Ünsal şunları söylüyor:“Son yıllarda perakende sektöründeki hızlı yükselişe bağlı olarak, her geçen gün sayısı fazlalaşan mağaza ve AVM’ler istihdama bir o kadar katkı sağlarken, güvenlik görevlisi ihtiyacını da beraberinde getiriyor. Bunun yanında bankacılık sektörü ve toplu konutlarla birlikte yaygınlaşan site yaşamı özel güvenlik ihtiyacının en çok yaşandığı alanlar. Yaklaşık 240 bin kişilik istihdam yaratan özel güvenlik sektöründe hem yayınlanan ilanlarda hem de ilanlara olan başvurularda önemli bir artış yaşandığım söylemek mümkün.”

BAŞVURU PATLAMASI VAR

2016 Şubat ayında güvenlik sektörüne yönelik Eleman.net’te binden fazla ilan yayınlandı. Firmadan aldığımız bilgilere göre, sektörde geçtiğimiz yıla göre yüzde 10.2 oranında ilan artışı yaşanıyor. Yani özel güvenlik görevlisine olan ihtiyaç artıyor. 2016 Şubat ayında Eleman.net’te güvenlik sektörüne yönelik yayınlanan iş ilanlarına nerdeyse 70 bin başvuru yapıldı. Bu rakam tüm iş başvuruları içerisinde yüzde 6.94’lük paya sahip. Savaş Ünsal’dan aldığımız bilgilere göre, 2015 Şubat ayında güvenlik sektöründeki iş ilanlarına 50 bin 336 başvuru yapılmıştı. Bu rakama bakarak sektörde geçtiğimiz yıla göre yüzde 37.8 oranında başvuru artışı yaşandığını söylemek mümkün.

ÇOĞU EĞİTİMLİ

Yine Eleman.net’in verilerine göre, güvenlik sektöründe iş tecrübesi bulunan aday sayısı 58 bin 241. Bunların yüzde 82’si erkek, kalanı kadınlardan oluşuyor. Adayların yüzde 31’ini 26-30 yaş arasındaki genç kesim, yüzde 26’sını 31-35 yaş arasındaki kesim oluşturuyor. Adayların yüzde 58’i lise, yüzde 15’i ise lisans mezunu. “Bu sonuç, bu sektördeki istihdamın Türkiye için artı değer yaratan potansiyele sahip olduğunu gösteriyor. Sektörde tecrübede ön plana çıkmakta” diyen Ünsal, bu tablo karşısında sektör çalışanlarının ortaya koyduğu nitelikli iş gücüyle Türkiye’nin çok önemli bir değeri olduğunu düşündüklerini aktarıyor. Ünsal’a göre, sektörün bu nitelikleriyle diğer sektörlere örnek olarak gösterilmesi gerekiyor ve ekliyor, “Bu nedenle gerçekleştirdiğimiz araştırma çalışmasını çok değerli buluyoruz.” 2016 Şubat ayında güvenlik sektöründe 1.099 kişiye Ele-man.net aracılığıyla istihdam sağlanırken geçtiğimiz yılın rakamlarına göre bu istihdam oranında bu yıl yüzde 24 oranında artış yaşandı.

TALEP EN ÇOK İSTANBUL’DA

Şu anda Secret.cv’de özel güvenlik görevlisi arayışında yayınlanan ilan sayısı 912. Geçen yılın Şubat ayına göre ilanların yüzde 12 oranında arttığını öğreniyoruz. Yüzde 14 oranıyla en çok İstanbul’da güvenlik görevlisi aranırken, bu ili Kocaeli, İzmir ve Ankara takip ediyor. Yine yüzde 13.50 oranıyla en çok İstanbul’dan başvuru yapılırken Kahramanmaraş’tan yüzde 12.50, Samsun’dan yüzde 12 oranında başvuru yapılması dikkat edici.

Bu alanda en çok ilanın verildiği sektörler ise yüzde 16 ile savunma ve güvenlik, yüzde 11 ile hizmet, yüzde 10 ile mağazacılık ve perakendecilik, yüzde 9.5 ile tekstil olarak sıralanıyor.

Secretcv.com Genel Müdürü OkanTütüncü, güvenlik alanındaki istihdam artışını şöyle yorum- m luyor: “Kuramların ihtiyaç duyduğu güvenlik elemanlarını yetiştirmek için sertifikalı güvenlik eğitimi veren birçok eğitim firması bulunuyor. Özellikle metropollerde AVM ve nitelikli konut sayısının artmasıyla beraber güvenlik elemanlarına talep de arttı. Emniyet Genel Müdürlüğü ve Türk Silahlı Kuvvetleri çalışanları ve emekli personelleri arasından her biri konusunda uzman ve profesyonel kişilerden oluşan eğitim kadrolarıyla hizmet veren eğitim kuramları silahlı ve silahsız olmak üzere farklı kategorilerde eğitimler veriyorlar. Tüm bu faaliyetler güvenlik alanındaki istihdamı artırıyor.”
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir