Parlak genç fikirlere TÜSİAD’dan ödül yağmuru

Türkiye’nin dört bir yanından gelen bin 426 iş fikri başvurusu arasından finale kalan beş ekibin iş planı sunumlarını yaptığı TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’finalinde ödüller sahiplerini buldu. Ödül töreninde, birincilik ödülünü Physhome, ikincilik ödülü Bizim Ekip, üçüncülük ödülünü ise Buz Dökücüler ekibi kazandı. Türkiye genelinde 73 il ve 152 üniversiteden 3 bin 706 öğrencinin katılımı ile kendi rekorunu kıran TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’yarışmasında, başvuruların yüzde 33’ünü kadınlar oluşturdu.

TÜSİAD tarafından, Türkiye’nin büyümesi ve kalkınmasında aktif rol oynayacak, vizyoner genç girişimcileri ortaya çıkarmak ve inovatif fikirlerini büyük sermaye ile buluşturmak amacıyla düzenlenen “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” yarışmasında kazananlar 17 Mayıs’ta Sabancı Cen-ter’da yapılan ödül töreninde belli oldu. “TÜSİAD Bu Gençlikte iş Var!” Yarışması, üniversite gençliğinin girişimcilik farkındalığını artırmayı hedefleyen bir iş fikri yarışması. TÜSİAD yarışma kapsamında üyelerinin bilgi ve deneyimlerini gençlere sunarken, girişimciliğin aslında bir kariyer hedefi olduğunu da vurguluyor ve iş dünyasının geleceğini temsil eden gençler için çalışıyor. Tüm üniversite öğrencilerine açık “TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!” Yarışması’na gençlerin ekipleriyle katılması ve kendilerine yarışma kapsamında sunulan süreç deneyimi sayesinde iş fikirlerini geliştirmeleri ve başarılı iş planlarına dönüştürmeleri hedefleniyor.

Üniversite öğrencilerine iş fikirlerini, iş dünyasının önde gelen isimleriyle birlikte geliştirerek hayata geçirme imkanını sunan yarışma bu yıl, BASF Türkiye’nin ana sponsorluğunda gerçekleştirildi. Yarışmanın diğer destekçileri arasında Mazars Denge, Gittigidiyor, Özyeğin Üniversitesi, UBS AG, Allianz ve IBM yer aldı.

Kazanan ilk üç

Türkiye genelinde 73 i! ve 152 üniversiteden 3 bin 706 öğrencinin katılımı ile kendi rekorunu kıran ‘TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!’ yarışmasında, sırasıyla ön eleme, eğitim kampı, TÜSİAD rehberleriyle çalışma ve yarı final etaplarını geçen beş ekip arasından ilk üç şöyle sıralandı:

75 bin TL’lik birincilik ödülünü kazanan Physhome, fizik tedaviyi her zaman, her yerde, en doğru şekilde sunma mottosu ile yola çıkan ve fizik tedavi ve ortopedi hastalarının tedavi süreçlerini istedikleri yerden takip edebildikleri bir mobil sağlık çözümü sunuyor. Bu girişimin kurucuları, üç Boğaziçi üniversiteli Cihat Erbay, Ber-hudan Aslan, Mahmut Jiyan Aslan ve bir İstanbul üniversiteli Safa Andaç. Physhome, Aylin So-mersan-Coqui’nin rehberliğiyle ilerleri.

50 bin TL’lik ikincilik ödülü Bizim Ekip’in oldu. Sürdürülebilir bir gelecek için, mikrobiyal prosesler kullanarak, daha az kimyasal ve su ile çevreci ve ekonomik endüstriyel deri üretmeyi hedefleyen Marmara Üniversiteli Halil Önder Öz-başak ve Şeyma Öztürk’ün oluşturduğu Bizim Ekip, Ümit Boyner’in rehberliğinde ikinciliği elde etti.25 bin TL’lik üçüncülük ödülünü kazanan Buz Dökücüler ise enerji iletim hatlarında oluşan buz yükü sorununa uzun ömürlü, akılcı ve düşük maliyetli bir çözüm oluşturmayı amaçlıyor. Proje Amasya Üniversiteli Buz Dökücüler Serdar Atmaca ve Lütfullah Kıcık (Ebru Özdemir’in rehberliğinde) tarafından hazırlandı.

“Gençlerin yanında olacağız”

Ödül töreni, yarışmaya katılan öğrencilerin yanı sıra TÜSİAD Yönetim Kurulu Üyeleri, ekiplerin projelerine rehberlik yapan TÜSİAD üyeleri ve girişimcilik ekosisteminin önde gelen isimlerini buluşturdu. Törenin açılış konuşmasını yapan TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Erol Bilecik, yarışmanın, 2011 yılında pilot nitelikte bir proje olarak başladığında hedeflerinin, girişimcilik kültürünü gençler arasında yaygınlaştırılması, gençlerin tutkularıyla şekillendirdikleri iş fikirlerine, TÜSİAD bünyesindeki deneyimle rehberlik etmek olduğunu söyledi. “Evet, adı yarışmaydı ama yarışanlar asla gençlerimizin hayalleri değildi” diyen Bilecik, sözlerine şöyle devam etti:

“Yarışan ve kazanan hep Türkiye olacak, projemize katılan gençlerimizden her biri çok önemli değerler elde edecekti. Gelinen noktada, tüm bu temennilerimizin beklentilerimizin de ötesinde gerçekleştiğini görmekten mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu yıl kendi katılım rekorunu kıran TÜSİAD Bu Gençlikte İŞ Var!, tam da arzu ettiğimiz gibi bir yarışmanın çok ötesinde, Türkiye’de girişimciliğin genç beyinler nezdinde gelişim platformu haline geldi. Bu gurur ve bu başarı gençlerimize ait. Gençlerimiz, birbirinden güzel, birbirinden yaratıcı, birbirinden değerli fikirleriyle hepimize ilham verdiler. TÜSİAD olarak, bugün olduğu gibi, bundan sonraki dönemlerde de gençlerimizin yanında olacağız. Girişimciliğin desteklenmesinden genç istihdamına kadar, küresel rekabette daha güçlü bir Türkiye’ye destek verecek tüm adımlarda en kıymetli ortağımız gençler olacak.”

“Yüzde 33 yeterli değil”

Bu Gençlikte İŞ Var! Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapan ve finalin jüri üyelerinden Sabancı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Güler Sabancı konuşmasında kadınların girişimcilik ekosisteminde daha fazla yer alması gerektiğine vurgu yaparak bugün, Türkiye’de kadınların iş gücüne katılım oranının yüzde 30’larda olduğunu ve bu sayının hiç yeterli olmadığına dikkat çekti. ‘Bu Gençlikte İŞ Var!’ yarışmasında yüzde 33 kadın girişimci katılımının iyi bir başlangıç olduğunu ifade eden Sabancı, “Fakat her konuda olduğu gibi burada da eşitlik diyoruz ve bu rakamı yukarı çekmeliyiz. Girişimcilik alanında kadınları cesaretlendirmemiz lazım. Yüzde 33’ü asla yeterli bulmamalıyız. Bu sene başvuran, finale kalan, kazananların bir görevi daha olsun. Bu görev; çevresindekileri, özellikle kadınları teşvik etmek olsun. Kadın girişimci oranını hep birlikte daha yukarı çekmeliyiz ve bu konu devamlı gündemimizde olmalı” dedi.

Projeler hangi aşamalardan geçti?

Yarışmaya başvuran bin 426 proje, en az iki yatırımı olan ve/veya Bireysel Katılım Sermayesi lisansına salıip melek yatırımcılar ve girişimcilik ekosisteminin lider isimlerinin oluşturduğu bağımsız bir ön jüri tarafından değerlendirildi. Ön elemeyi geçen ekipler yarışmanın Eğitim Kampı etabında, aralarında akademisyen, girişimci ve uzmanların bulunduğu eğitmenlerden ihtiyaç doğrulamadan pazara çıkış stratejilerine, fizibiliteden etkin sunum tekniklerine kadar farklı konularda eğitimler aldılar. Sonrasında TÜSİAD üyeleri Metin Akman, Leyla Alaton, Ümit N. Boyner, Aylin Somersan-Coqui, Ahmet Güvenek, Öget Kantarcı, İpek Ilıcak Kayaalp, Ebru Özdemir, Mustafa E. Say, Yeşim Sümerkan Toraman, Defne Tozan ve Şükrü Ünlütürk ile eşleşen 12 yarı finalist ekip rehberleri ile iki ay çalışarak projelerini geliştirme fırsatı buldular. Final jürisi değerlendirmesi ile 17 Mayıs tarihinde sahnede iş fikri sunumlarım gerçekleştirerek büyük ödül için yarışacak beş finalist ekip belirlendi.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir