Pazarlıklı Online Satış Sitesi Girişimi Pazarliklaal.com

İnternette satışta ‘pazarlık’ devri başladı

Neredeyse her gün yeni bir e-ticaret sitesinin açıldığı Türkiye’de, e-ticarete ilk defa’pazarlık’kavramını getiren pazarliklaal.com, diğer rakiplerinden farklı birkonsept sunuyor. Bir yıldır faaliyette olan pazarliklaal.com’un üye sayısı 10 bine dayanırken, şirket kısa bir süre içinde aylık 100 bin TL ciroya ulaşmayı hedefliyor.

Her geçen yıl büyüyen e-ticaret sektörü artık büyük bir eko sistem yaratmış durumda. Öyle ki neredeyse her gün yeni bir e-ticaret sitesinin açıldığına tanık oluyoruz. Hal böyle olsa da son zamanlarda e-ticaret sitelerinde farklılıklar da oluşmaya başladı. Buna en son örnek, Türkiye’de bir ilk olan pazarlıklı online satış sitesi pazar-liklaal.com.

1988 Bursa doğumlu genç girişimci Emrah Gürbüz, Türkiye’deki e-ticaret sitelerine baktıklarında böyle bir boşluk gördüklerini ve bu alana girme kararı aldıklarını söylüyor. Online ticarete yeni bir soluk getirdiklerini söyleyen Gürbüz, şimdiden yeni ortaklık ve yatırımlara hazırlandıklarını da belirtiyor.

Online pazarlık

Türkiye’deki bilinen online alışveriş sitelerinin tümü, ‘hemen al’ mantığı ile sabit fiyatlı olarak faaliyet gösteriyor. Böylesi bir ortamda farklı bir şey düşündüklerini dile getiren pazarliklaal.com Genel Müdürü Emrah Gürbüz, online alışverişte pazarlığın yapılmadığını gördüklerini dile getiriyor. Gürbüz, “Bunu fark ettiğimizde böylesi bir alanda farkındalık ortaya koymak ve online alışverişe yeni bir soluk getirmek istedik. Biz Türkler’in genel yapısı pazarlığa çok yatkın ve hemen her yerde bu özelliğimizi kullanmaktan çekinmeyiz. Dolayısıyla ‘Bunu neden online platforma taşımıyoruz?’ diye sorduk kendimize ve ortaya böyle bir sonuç çıktı” diyor ve Türkiye’de bunu yapan ilk ve tek şirket olduklarını da belirtiyor. Site ile pazarlık yaparken ‘En son ne olur?’, ‘Akşam pazarı böyle olsun’ ve ‘Öğrenci indirimi yapar mısınız?’ gibi günlük hayatta çokça kullanılan ve akılda kalıcı ifadeler yer alıyor.

Verilen ilk tepki‘şaşkınlık’2010 yılında yazılım ve altyapı çalışmaları başlayan pazarliklaal.com, 2012 yılı içerisinde tamamlandı. Yedi banka ile ayrı ayrı sanal POS anlaşmaları yaptıktan sonra da faaliyete geçti. Farklı danışmanlık firmalarına pazarlık fikirleriyle ilgili araştırmalar yaptırdıklarını belirten Gürbüz, benzer bir girişim olmadığı sonucuna vardıktan sonra, çeşitli fizibilite etütleri ve iş planları ile girişimlerine başladıklarını kaydediyor.

Gürbüz, “Projemizin altyapı çalışmalarından bu zamana kadar aldığımız tepkilerin yüzde 90’ı şaşırma niteliğinde idi. Bilinenin dışına çıkıp farkındalık ortaya koyduğumuz için kullanıcılarımız önce bizim kültürümüze uygun bir sitenin yapılmış olabileceğine inanamadılar. Çünkü genelde Türkiye’de faaliyet gösteren online alışveriş siteleri yurtdışında bilinen sitelerin farklılaşmış birer klonu” diyor. Gerek basında gerek sosyal medyada izledikleri stratejiler ile yavaş yavaş bu şaşırma ve inanamamanın yerini merak duygusunun aldığını da söylüyor.

Sistem nasıl işliyor?

Sitedeki pazarlık, ‘pazarlık algoritması’ adlı sistemle gerçekleşiyor. Manuel olarak, standart olarak bir indirim ya da müdahale sözkonusu değil. “Projemizdeki pazarlık algoritmasının gizli koşulları mevcut. Bu koşulların bir araya gelme sayısına göre pazarlık algoritması kullanıcıya daha fazla bir indirim imkânı tanıyor. Örneğin daha önce ürün satın almış olan bir kullanıcı ile ilk defa ürün satın alacak müşterinin indirim oranı farklı oluyor” diyen Gürbüz, gizli koşullardan bir tanesinin bu olduğunu belirtiyor. Yani kullanıcı siteden ne kadar fazla ürün alırsa, sonraki alışverişlerinde daha fazla indirim ya da pazarlık gücüne sahip oluyor.

Gürbüz, “Algoritma içerisinde bunun gibi birçok gizli koşul mevcut ve bu pazarlık algoritması da altı ayda tamamlandı. ‘Her şey 1 TL’ bölümümüz dışındaki tüm ürünlerde pazarlık yapmak mümkün’’ diyor.

Yaklaşık 200 tedarikçi firma ile çalıştıklarını söyleyen Gürbüz, bu zamana kadar tedarik veya sitenin işleyişi konusunda olumsuz bir tepki almadıklarını da özellikle belirtiyor.

Aylık ciro 100 bin TL olacak

Önümüzdeki aylarda TV reklamlarına ağırlık vermeyi planlayan site, bunun için profesyonel bir reklam ajansı ile çalışmalarına devam ediyor. Yıl sonunda aylık cirosunu 100 bin TL’ye çıkarma hedefi bulunan pazarliklaal.com, şu an üye sayısını 10 bine dayandırdı. Üyelerin yüzde 65’i ise kadınlardan oluşuyor.

Emrah Gürbüz, sitedeki ödeme şekillerini İse şöyle sıralıyor: “Üyelerimize dört farklı şekilde ödeme imkânı sunuyoruz. Bunlardan ilki kredi kartı. Yedi banka (Akbank, Garanti Bankası, iş Bankası, Yapı Kredi, Finansbank, Bank Asya ve Kuveyt Türk) ile ayrı ayrı sanal P0S anlaşmaları gerçekleştirdik. Üyelerimize vade farksız taksit imkânı sunuyoruz. Ayrıca kapıda ödeme yoluyla da üyelerimiz ürünü teslim alırken ödemesini yapabiliyor.”

Bunun dışında mobll ödeme ve Paypal İmkânlarının da bulunduğu sitede ‘Her şey 1 TL’ ürünler, dışındaki tüm ürünler ücretsiz kargo ile gönderiliyor.

Melek Yatırımcılarla görüşüyor

Sektördeki melek yatırım organizasyonlarına başvurularda bulunduklarım söyleyen Emrah Gürbüz, birkaç yatırımcı ile görüşmeler gerçekleştirdiklerini ama nihai sonuca ulaşamadıklarını anlatıyor.

Gürbüz, “Yatırımcılar ile görüşmelerimiz devam ediyor.

İlerleyen zamanlarda satm alma değil de bir ortaklık ya da yatırım haberi duyabilirsiniz. Projemiz, geri dönüşüm süresi oldukça kısa olduğu için yatırımcıların ilgisini çekiyor. Yatırımcılarla görüşmelerimize meblağdan çok yatırımcı ile ilgileniyoruz” diyor. Gürbüz, öncelikli olarak yatırımcının projeyi kendileri kadar sahiplenip sahiplenemeyeceği ile ilgilendiklerinin altım çiziyor.

üye

3 thoughts on “Pazarlıklı Online Satış Sitesi Girişimi Pazarliklaal.com

  1. kesinlikle hiçbirşey almayın dolandırıcılar telefonlarına ulaşmak imkansız maillere mesajlara dönüş yok ne ürün gönderiyorlar nede para iadesi savcılığa suç duyurusunda bulunacağım haklarında

  2. Pazarlıkla al.com güvenilr bir sitedir.Kendilerinden çamaşır makinesi almıştım fakat yanlışlıka tek çekim yapıldı.BU HATA YI 1-2 GÜN İÇERSİNDE DÜZELTTİLER kredi kartıma iadesini yaptılar.Hiç bir şüphe duyulmadan alışveriş yapılır.Çalışmalarında başarılar dilerim..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir