Pestil ve köme e-ticaret ile kapınızda

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmiş ve 2004’te coğrafi işaret almış olan geleneksel ürünleri’pestil’ve’köme’nin markalaştırılması amacıyla kurulan Pestil Dükkanı, internet üzerinden toptan ve perakende satışa başladı. Kadın istihdamını artırmayı da hedeflediklerini belirten tekno girişimci Hülya Meral, “Komşu ülkelerden ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan da ciddi bir talep var. Önümüzdeki yıl yurtdışına da gönderim yapmayı planlıyoruz” diyor.

Gümüşhane’nin Türk Patent Enstitüsü’nce tescillenmiş olan coğrafi işaretli geleneksel ürünlerinden ‘pestil’ ve ‘köme’nin markalaştırılması amacıyla bir tekno – kadın girişimci olan Hülya Meral tarafından kurulan Pestil Dükkanı, ‘yerel güzeldir’ mantığıyla beslenenlere hitap ediyor. Pestil Dükkanı, içerisinde herhangi bir katkı maddesi bulundurmayan pestil ve kömenin yanı sıra dut pekmezi, keçiboynuzu pekmezi, fındık ezmesi, tuzlanmış kabuklu fındık, dut, ceviz, iç fındık, kuşburnu marmeladı, kuşburnu çayı, alıç marmeladı gibi ürünlerin satışını da gerçekleştiriyor.

Projenin bir sosyal sorumluluk projesi olarak geliştiğini aktaran Pestil Dükkanı kurucusu Hülya Meral, “E-ticaret sitemizin Gümüşhane’nin geleneksel lezzetlerinin bilinirliğini artırmak gibi bir kuruluş amacı var. Ayrıca kişilerin ve özellikle çocukların, sağlıklı ve doğal gıdaya ulaşımını kolaylaştırmak, Gümüşhane’deki kadın istihdamının artışına katkı sağlayarak kırsal alanda kadının güçlendirilmesine aracı olmak gibi bir misyonu da var” diyor.Kadın istihdamına katkı

Hülya Meral, birinci yıllarını tamamladıklarında Gümüşhane sironu, geleneksel Gürnüşhane ekşi mayalı ekmeği, erişte gibi lezzetlerin üretimi için Gümüşhane’de, sadece kadınların istihdam edildiği bir üretim tesisi kurmayı da planladıklarını dile getiriyor. Meral, şunları anlatıyor:

“Her geçen yıl sağlıklı gıdaya ulaşma konusunda bilinç ve farkındalık artıyor. Tüketiciler aldıkları ürünün etiketini, içeriğini okuyor, sorguluyor. Kendileri ve sevdikleri için vücuda maksimum fayda sağlayacak gıdalara yöneliyor. Bu durumda sağlıklı gıdaya ulaşmak çok önemli hale geldi.”

Yurtdışına da açılacak

Pestil Dükkam’nın ana ürün gamında 10 çeşide yakın pestil ve köme var. Kısa bir süre sonra çeşitli kahve zincirleri, oteller, organik gıda mağazaları ve marketlerde bu marka ürünleri görmek mümkün olacak. Siteden satışın yanı sıra horeca-ya ve çeşitli alışveriş noktalarına toptan satışının da olduğunu söyleyen Hülya Meral, “Komşu ülkelerden ve Almanya’da yaşayan vatandaşlarımızdan da ciddi bir talep var. 2018’de yurtdışına da gönderim yapmayı planlıyoruz.

5 bin tonluk üretim

Hülya Meral, geleneksel yöntemlerle fabrikada, içeriğinde hiçbir katkı maddesi kullanılmadan, gıda mühendislerinin gözetiminde üretilen pestil ve kömenin, hem sağlıklı ve zinde bir beden için hem de günlük eneıji ihtiyacım karşılaması sebebiyle tercih edilebilecek en nitelikli atıştırmalıklardan biri olduğunu söylüyor. Gümüşhane’de her yıl 5 bin ton pestil ve köme üretildiğini ve üretimde sadece dut meyvesinin kullanıldığını da vurgulayan Meral, “Gümüşhane dut pestili ve kömesi, geçtiğimiz yıl Metro Türkiye’nin Coğrafi İşaretli ü riııierin yok olmamaları, bozulmama-lan, oldukları gibi korunmaları için kayıt altına alınmalarına destek verdiği “Coğrafi İşaretli Ürünler” projesiyle gündeme gelmişti” diye anlatıyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir