Pilates ve yoga için girişimciler aranıyor

Son yıllann en gözde sporlarmdan biri olan yoga ve pilates merkezlerinin sayısı her geçen gün artıyor. Bu da yeni bir sektör doğuruyor. Şu anda sektör butik olarak tek ya da iki şubeli markalarla büyüse de, franchise vererek büyümeye başlayan markalar da ortaya çıkmaya başladı. Düşük yatırım maliyetiyle kurulabilen pilates ve yoga stüdyolarmda aylık 100 bin TL ciro elde edilebiliyor.

Obezitenin artmasına bağlı olarak son yıllarda sağlıklı yaşam trendi yükselişe geçti. Bu da doğal olarak spor salonlarına olan ihtiyacı artırıyor. Yoga, pilates gibi insanları stresten uzaklaştıran sporlar, artık büyük şehirlerde yaşayan insanlann sıkça tercih ettikleri spor dallarından biri oldu. Amerika’da yapılmış bir araştırmaya göre, 2003 yılında sadece 35 bin insan pilates yaparken, bugün bu rakam 50 milyonu aşmış durumda.

Türkiye’de de yoga ve pilates üzerine eğitim veren merkezlerin sayısı her geçen gün artıyor. Bu merkezler genelde kendileri şube açarak butik büyümeyi tercih ediyor. Ancak girişimcilere kendi salonlarının sahibi olma şansı tanıyan markalar da ortaya çıkmaya başladı. Bu alanda henüz beş şirket franchise verse de önümüzdeki yıllarda bu sayının tıpkı spor salonları gibi artacağı öngörülüyor. Biz de buradan yola çıkarak pilates ve yoga konusunda franchise veren şirketleri araştırdık.

FEDERASYONDAN FRANCHİSE

Uluslararası Pilates Federasyonu (IPF), dünyada pilates yönteminin geliştirilmesini sağlamak amacıyla projeler üretmek, dünya çapında pilates eğitmenlerini bir çatı altında toplamak, yeni pilates eğitmenleri yetiştirmek için eğitimler düzenlemek ve pilates merkezleri, eğitimleri ve pilates materyallari için belli standartlar oluşturabilmek amacıyla Türkiye’de kurulmuş bir dernek. Federasyon, Türkiye genelinde franchise veriyor.

IPF Başkanı Çağdaş Sayılkan, farklı konseptlerde franchise verdiklerini söylüyor. Bu konseptlerden ilki olan IPF VIP Pilates Studio’da ekipmanlar, eğitimler, görsel ve broşür destekleri bulunuyor. Bu konseptin yatırım bedeli 70 bin TL. İkinci konsept olan IPF Klinik Pilates Studio, ekipman ve eğitimleri kapsıyor. Yatırım maliyeti 50 bin TL. 100 metrekare ve altı alanlar için IPF Pilates Studio konsepti mevcut. Bu konsept 30 bin TL yatırım bedeliyle kurulabiliyor. 75 metrekare ve altı alanlar için ise IPF Butic Studio konsepti sunuluyor. Bu konsept de 20 bin TL yatırım bedeliyle kurulabiliyor. Bu stüdyoları mat ve reformer eğitimi almış kişiler açabiliyor.

Çağdaş Sayılkan, şu anda 84 şube ile faaliyet gösterdiklerini ifade ediyor. Sayılkan, hedeflerini şöyle anlatı yor: “2016 yılı sonuna kadar Türkiye genelinde 70 bayilik daha vermeyi planlıyoruz. Şubeler için aylık ortalama 5 bin ile 15 bin TL arasında bir ciro hedefimiz var. Ancak cirolar konusunda bir kısıtlamamız bulunmuyor. Royalty olarak bir defaya mahsus olmak üzere 20 bin TL alınıyor. Şube açacak kişilerin öncelikle belirli eğitimleri bitirmiş olmasını istiyoruz.”

İKİ YILDA GERİ DÖNÜŞ

21 Way Pilates Stüdyoları, Koray Yağmur öncülüğünde 2011 yılında kuruldu. Yağmur, 21 Way Pilates ile vücut koordinasyonu, düzgün postur ve doğru beslenme alışkanlıklarını öğretmeyi sağlayan bir sistem sunulduğunu söylüyor. Şu an dört şube ile faaliyet gösterdiklerini belirten Yağmur, hedeflerinin ise 50 şubeye ulaşmak olduğunu ifade ediyor.Koray Yağmur, Türkiye geneline franchise vermeyi planladıklarını söylüyor. Yağmur, sözlerine şöyle devam ediyor: “Girişimcilerimizin tümüne reklam desteği ve bölgesel reklam stratejilerinin yürütülmesi konusunda destek veriyoruz. Yatırım maliyeti, bölgeye göre değişiklik gösteriyor. Dolayısıyla bu konuda bir rakam telaffuz edemiyoruz. Royalty olarak aylık bin ile 2 bin 500 TL + KDV arasında değişen bir ücret alıyoruz. Yatırım iki yılda geri dönebiliyor. Franchise alacaklarda, girişimci bir ruh ve başarma hırsı, yatırımın gerektirdiği fı-nansal kaynaklara sahip olabilmek, başarılı bir iş geçmişi ve yönetim tecrübesi, sosyalleşme yeteneği ve 20 yaş üzerinde olma özellikleri arıyoruz.”

ULUSLARARASI SERTİFİKA

Pilates Academy International with Gerda, pilates odaklı olarak kişiye özel egzersizler veren bir kuruluş. Ayrıca pilates alanında profesyonel kariyer yapmak isteyen kişiler için eğitmenlik kursları düzenleyen ve uluslararası sertifıkasyon yapabilen bir akademi. Baş eğitmen ve Pilates Academy International Türkiye Kurucusu Gerda Ergül, aynı zamanda sertifıkasyon eğitmeni ve fitness uzmanı. Şirket, 2006 yılından bu yana 800’e yakın kişiyi uluslararası sertifikalı eğitmen olarak yetiştirdi.

Gerda Ergül, İstanbul Göktürk’te ve Los Angeles Newport Beach’te olmak üzere şu an iki stüdyolarının olduğunu söylüyor. Ergül, büyük şehirlerin tümüne franchise verebileceklerini, özellikle İstanbul, İzmir, Bursa, Ankara, Adana ve Antalya’ya öncelik tanıdıklarını belirtiyor. Yatınm maliyeti 75 bin ile 250 bin TL arasında değişiyor. Bir defaya mahsus olmak üzere 15 bin ile 30 bin dolar arasında royalty alınıyor. Ergül, “İşletmecilerimizden beklediğimiz temel özellikler, girişimci bir ruh ve başarma Sy tutkusu. Özellikle insan yönetimi, spor ve finansal yönetimde deneyim, tüm zaman ve gücünü stüdyo yönetimi için harcama isteği ve imkanı da olmalı” diyor.

FARKLI KONSEPTLER SUNUYOR

NewFit Club, 2014 yılında hayata geçen ve bu yıl itibariyle de franchise vermeye başlayan bir pilates merkezi. Fulya Üzer ve Neslihan Mekik tarafından kurulan NewFit Club, dünyaca geçerliliği bulunan sertifika programları ile eğitimler de veriyor. Asıl konseptlerinin mat pilates ve reformer ağırlıklı egzersizlerden oluştuğunu ifade eden Üzer, “Ancak New-Fit Club’lar asıl konsepte bağlı kalmak şartıyla farklı konseptlerde de kurulabilecek esnek bir yapıya sahiptir. Tek bir konsepte bağlı kalmak yerine Mat Pilates ve Reformer stüdyo ya da fitness ve gym özelliğine de sahip salonlarla da hizmet sunulabili-yor” diyor. 150 metrekareden başlamak üzere yatırımcı tarafından istenilen büyüklük ve standarda göre konseptler oluşturulabiliyor. İşletmeler kadınlara veya erkeklere özel ya da karma olarak da kurulabiliyor.

Şu an Kadıköy Kazasker’de ve Üsküdar’da olmak üzere iki şubesi bulunan NewFit Club, 2016 yılı içerisinde mevcut şube sayısını altıya çıkarmayı hedefliyor. Franchise giriş bedeli 55 bin ile 300 bin TL arasında değişiyor. Franchise giriş bedeli haricinde yapılması gereken yatırım yine konsepte göre 65 bin ile 400 bin TL arasında değişiklik gösteriyor. Aylık ciro ise 15 bin ile 100 bin TL arasında değişiyor.

Uygun yer: Şu an için büyük şehirler hedefleniyor. Lokasyonun yoğun olduğu caddelerin sokakları tercih ediliyor. Kurulacak stüdyonun büyüklüğü de önem taşıyor.

İlk sermaye: Bu tamamen kuracağınız stüdyonun konseptine bağlı. Butik bir işletme için 20 bin TL sermaye yeterliyken, büyük bir kompleks için bu rakam 400 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Ciro hedefi: Yine kurulan konsepte göre değişiyor. Butik bir işletmede bu rakam 15 bin TL olarak telaffuz edilirken, büyük bir salonda 100 bin TL’ye kadar çıkabiliyor.

Kâr marjı: Bu da franchise veren kuruluşun uyguladığı ders ücretlerine bağlı. Ancak yüzde 30 ile 40 arasında değişen bir kâr marjı olduğu ifade ediliyor.

Bayilerde aranan özellikler: Eğitimler franchise veren kuruluşlar tarafından veriliyor. Bunun yanı sıra işinin başında duracak girişimciler tercih ediliyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir