Pizzada girişim fırsatı

Gurme pizza konseptiyle yola çıkan Bafetto Pizza, franchise vererek büyüyecek. Önce İstanbul’da ardından Anadolu’da franchise verecek olan markanın rotasında yurtdışı da var. Bafetto’da şubeler için aylık 150 bin ile 180 bin TL arası ciro hedefleniyor.

Bafetto Pizza, girişimci Aktuğ Birinci ve Burak Sümer’in konseptini yaratarak uygulamaya koyması, Lacivert, Hayal Kahvesi gibi mekanların ortaklarından Önder Köse’nin de yatırımcı ortak olarak işe dahil olmasıyla doğan bir ‘gurme pizza’ markası.

Bafetto

2012’de kurulan şirketin genel müdürlüğünü ise Zafer Eryalçın yapıyor.

Sadece pizzada profesyonelleşerek lüks segmenti dengeli fiyatla birleştirmek amacıyla yola çıkan Bafetto, ‘Kuzey İtalya’ya özgü otantik lezzette gurme pizza’ konseptiyle faaliyet gösteriyor. Şu anda İstanbul’da, üçü Anadolu Yakası’nda biri de Avrupa Yakası’nda olmak üzere toplam dört şube ile hizmet veriyor.

Burak Sümer, Bafetto’yu tamamen franchise modeli ile büyütmeye odaklandıklarını söylüyor. Önce yurtiçinde sonra ise yurtdışmda etkin olacaklarını belirten Sümer, 20l6’da hedeflerinin üç şube daha açmak olduğunu ifade ediyor. Şirketin önceliği ‘sokak pizzacısı’ olarak büyümek olsa da AVM’lerde var olmak da önemseniyor.

ÖNCE YURTİÇİ SONRA YURTDIŞI

Bafetto’nun önceliği, 2016 yılında İstanbul Avrupa Yakası’ndaki şube sayısını artırmak. En iyi aksiyon alınabilecek noktalar olarak, Etiler, Ulus, Beşiktaş, Nişantaşı ve Bakırköy belirlenmiş durumda. Aynca sonraki yıllarda, potansiyeli yüksek olduğu için Anadolu’da da yer almak özellikle hedefleniyor.

Yurtdışı için de istekli olduklarını belirten Burak Sümer, “Hedef pazar olarak pizza açısından çeşitliliğin olduğu ve pizza kültürünün oturduğu ülkeleri değil, bu konuda daha bakir olan Kazakistan, Azerbaycan gibi Orta Asya ülkeleri ile Yunanistan gibi Balkan ülkelerini düşünüyoruz” diyor.

Bafetto’da franchise giriş bedeli olarak, metrekare başına bin 300 dolar alınıyor. Şubeler için 100 metrekarelik alanlar tercih ediliyor. Kısacası, yaklaşık 130 bin dolarlık giriş bedeli ve ek olarak 35 bin dolarlık isim hakkı bedeliyle yatırımcıya dönüş yapılıyor. Reklam bedeli ise yüzde 2 olarak belirlenmiş bulunuyor.

180 BİN TL CİRO HEDEFİ

Franchise şuteler için şube başına hedeflenen aylık ciro 150-180 bin TL arası. Aynca bu hedef için bir tablo da hazırlanmış durumda. Burak Sümer, bu tabloyu ; şöyle açıklıyor: “Franchise şubenin kirasının, o şubenin aylık cirosunun yüzde 10’una denk gelmesi gerekiyor. Personel ödemeleri cironun yüzde 25’ini, mal maliyetleri ise yüzde 25-28’sini geçmemeli. Diğer giderler için cironun yüzde lO’u kadar bir pay ayırmış durumdayız. Kâr marjını ise yüzde 22-25 olarak belirledik. Ciro hedefimizi yatırımcıya bu şekilde sunarak, en baştan tüm faktörleri düşünmesini ve öyle hareket etmesini sağlamaya çalışıyoruz.” Ağırlıklı olarak restoran konsepti ile çalışan Bafetto, paket servise de önem veriyor ve bunu daha da geliştirmek istiyor. Şube başına aylık cirodan restoran yüzde 75, paket servis ise yüzde 25 pay alıyor.

Burak Sümer, yatırımcılarda aradık-lan özellikleri, “Ticari deneyime sahip, paylaşıma açık, franchise sistemine hâkim ve markanın büyüme hedeflerine katkı sağlayacak kişiler” olarak belirtiyor. Aynca, yatırımcılara eğitim verdiklerini ve franchise verdikten sonra da ilk üç ay boyunca şubede onlarla beraber yer aldıklarını söylüyor. Sümer, haftalık tuttuklan P&L raporunun şube verimliliğini olumlu etkilediğini de sözlerine ekliyor.

İŞİN AYNASI

Uygun yer: Ulaşım imkânlarının kolay olduğu işlek caddeler üzerinde, mümkünse bahçeli 100 m21ik alanlar tercih ediliyor.

İlk sermaye: Metrekare başına yaklaşık bin 300 dolar.

Ciro hedefi: Aylık yaklaşık 150-180 bin TL

Kâr marjı: Yüzde 22-25 arasında. Bayilerde aranan özellikler: Ticari deneyime sahip, paylaşıma açık, franchise sistemine hâkim ve markayı geliştirebilecek kişiler.

Başvuru için: bestpizza@bafetto.com

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir