Selçuklu Belediyesi, yeni sporcular yetiştirmek için kolları sıvadı

KONYA Selçuklu Belediyesi, şehrin alt ve üst yapı ihtiyaçlarını karşılamaya yönelik yatırımların yanı sıra, sosyal, kültürel ve spor alanlarında gerçekleştirdiği organizasyonlarla da dikkat çekiyor. 13 bin 596 lisanslı sporcusuyla Türkiye’nin en büyük amatör spor kulüplerinden birisine sahip olan Selçuklu Belediyesi, “Şampiyonlar AŞK’la Yetişir” sloganıyla bir proje başlattı. Projeye göre, uzman heyet tarafından yetenek analizleri yapılacak olan çocuklar, elde edilen veriler doğrultusunda yeteneklerine uygun branşlara yönlendirilecekler.

Projenin tanıtımında konuşan Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, “Çocuklarımızın fiziksel, sosyal ve psikolojik gelişimi için sürekli faaliyetler üretiyoruz. Selçuklu Belediyespor bünyesinde düzenlediğimiz yaz spor okullarımızda 13 binin üzerinde, kış spor okullarımızda ise 3 binden fazla çocuğumuz hizmet alıyor. Spor tesislerimizde yaz-kış spor yapma imkanı var” dedi.

KONYA Selçuklu Belediyesi

39 ÜLKEDEN 222 SPORCU

Spora her alanda destek veren Selçuklu Belediyesi, Dünya Satranç Olimpiyatı’na da ev sahipliği yapıyor. 39 ülkeden 16 yaş altı 222 sporcunun katıldığı organizasyon, Selçuklu Kongre Merkezi’nde düzenleniyor. 2 Aralık Pazar günü sona eren organizasyonun açılışına Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak, Konya Büyükşehir Bclediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Selçuklu Kaymakamı Ömer Hilmi Yamlı, Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Avrupa Satranç Birliği Başkanı Zurab Az-maiparashvili, Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay, Satranç Federasyonu Yönetim Kurulu Üyeleriyle Türkiye Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş’un da aralarında bulunduğu çok sayıda davetli katıldı.

Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatlarıma ev sahipliği yapmaktan dolayı mutlu olduklarını ifade eden Pekyatırmacı, şunları söyledi:

“Spor, insanları birleştiren, dostluğu kardeşliği pekiştiren ve farklı coğrafyalardan farklı renkleri, farklı toplumları bir araya getiren çok önemli bir unsur. Selçuklu Belediyesi olarak farklı branşlarda 26 bin sporcuyu bünyemizde barındırıyoruz. Gençlerimizin ve çocuklarımızın hem yaz döneminde, hem de kış döneminde spor yapabilmeleri için 16 branşta, 35 tesisimizde ve 56 salonumuzda gelecek kuşaklarımıza en güzel imkanları sunmaya çalışıyoruz. Bireysel sporlarda ve takım sporlarında çok sayıda ulusal ve uluslararası başarılara da imza atmış durumdayız. Dünya 16 Yaş Altı Satranç Olimpiyatları’nı, Mevlana şehri olan ve sevginin, barışın, dostluğun dünya çapında temsil edildiği Konya’mızda yapmaktan dolayı mutluluk duyuyoruz.”

Türkiye Satranç Federasyonu Başkanı Gülkız Tulay ise organizasyona Türkiye Satranç Federasyonu olarak 5 takımla katıldıklarını belirtti. Tulay, “3 takımımız altyapıdan gelen milli sporcularımız, 1 takımımız kızlardan, diğeri de Selçuklu Belediyespor Kulübü’nden oluşuyor. Organizasyon boyunca her masadan dünyanın her tarafına canlı yayın bağlantısı yapılıyor. Burada sporcularımızın bu vesile ile Konya’yı tanımalarım da sağlıyoruz” diye konuştu.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Konya’nın geçmişten bugüne Türkiye’nin önemli bir şehri olmaya devam ettiğini söyledi. Alta)’, “Şöyle etrafınıza baktığınızda geçmişteki görkemi ve bugünü bir arada görebilirsiniz. Günümüzde de Selçuklu Kongre Merkezi’nde olduğu gibi uluslararası birçok organizasyona ev sahipliği yapıyoruz” dedi.Bu organizasyon vesilesiyle Konya’da olmaktan dolayı çok mutlu olduğunu ifade eden Avrupa Satranç Birliği Başkanı Zurab Azmaiparashvili ise Mevlana’nın sevgisi ve hoşgörüsü ile dünyanın her tarafında bilinen ve anılan bir bilim adamı olduğuna dikkat çekti. Konya Valisi Cüneyt Orhan Toprak da konuşmasında sporun insanları bir araya getirmesindeki önemine değindi.

TROPİKAL KELEBEK BAHÇESİ

Konya sadece spor organizasyonlarıyla değil, gezilecek mekanlarıyla da ilgi çekiyor. Selçuklu Belediyesi tarafından Konya’ya kazandırılan ve şehrin en büyük parklarından olan Kelebekler Vadisi Parkı içerisinde yer alan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, Selçuklu Çiçek Bahçesi ve Macera Kulesi ile 2018 yılının en gözde ziyaret mekanları arasında yerini aldı. Kelebek figüründeki yapısı ile şehrin sembol ziyaret mekanları arasında olan Konya Tropikal Kelebek Bahçesi, yerli ve yabancı turistlerin favori ziyaret mekanları arasına girdi. Açıldığı günden bu yana yoğun ilgi gören Kelebek Bahçesini 1 milyon 236 bin 195 kişi ziyaret etti.

Konya için önemli bir turizm destinas-yonu olan Tropikal Kelebek Bahçesi 7 bin 600 metrekare alanda 3 bin 500 metrekarelik gezi alanından oluşuyor. Yaz-kış 26 derece sıcaklık ve yüzde 80 nem koşullarının sağlandığı bahçe 150 türe ait 20 binden fazla tropikal bitki ve 45 türde binlerce kelebeğe doğal yaşam alanı sunuyor.

SELÇUKLU YA 3 ÖDÜL BİRDEN

Türkiye gayrimenkul sektörünün en önemli ödüllerinden olan “Sign of the City Avvards” 2018’de ödüller sahiplerini buldu. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum’un da katıldığı ödül gecesinde Selçuklu Belediyesi, Selçuklu Kongre Merkezi ile En tyi Sosyo-Ki’ıltürel Yapı, Tropikal Kelebek Bahçesi ile En İyi Mimari Tasarım, SOBE ile de En İyi Sosyal Sorumluluk Projesi ödülüne layık görüldü.

Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pek-yatırmacı, gecede Selçuklu Belediyesi’nin ödülünü Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkam Mevlüt Uysal’ın elinden aldı.

Alman ödüllerle ilgili açıklama yapan Başkan Pekyatırmacı, “Selçuklu Kongre Merkezi’miz açıldığı günden bu yana kültürel ve sosyal alanda farklı yüzlerce organizasyona ev sahipliği yaptı. Türkiye’nin en büyük ve en nitelikli salonlarına sahip olan merkezimiz Konya’ya değer katarken, Anadolu’nun yeni ve en önemli çekim merkezi haline geldi. Bu organizasyonda aynı zamanda ödüle layık görülen diğer bir eserimiz olan Tropikal Kelebek Bahçemiz de mimari tasarımıyla Konya’mızın sembol mekanlarından biri oldu” şeklinde konuştu.

Selçuklu Belediyesi’nin sosyal sorumluluk projeleriyle de Türkiye’ye örnek bir belediye olduğunu ifade eden Pekyatırmacı, “Selçuklu Otizmli Bireyler Merkezi’mizle sadece şehrimizdeki otizmli çocuklarımız için değil, ülkemizdeki tüm otizmli çocuklar ve aileleri için umut olduk. Türkiye’nin en kapsamlı ve en güzel otizm merkezlerinden olan SOBE ile otizmli çocukların hayatlarını kolaylaştırıyor, ailelere verdiğimiz destek ile onların çocukları ile birlikte sosyal hayata dahil olmalarını sağlıyoruz. Yaktığımız bu umut ışığının bütün Türkiye’de yaygınlaşarak bu bilincin örnek teşkil etmesini hedefliyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇOCUKLARA TRAFİK BİLİNCİ

Selçuklu Belediyesi tarafından hayata geçirilen “Trafik Eğitim Parkı” da ilkokul öğrencilerinin uğrak yeri olmaya devam ediyor. Selçuklu Değerler Eğitimi Programı (SEDEP) kapsamında 4’üncü sınıf öğrencilerine park içerisinde trafik şube ekiplerince belirli periyotlarla eğitimler veriliyor. Selçuklu Belediyesi, Selçuklu İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ve İl Emniyet Müdürlüğü organizasyonunda gerçekleştirilen teorik ve pratik eğitimler ile trafik kültürünü güvenli bir ortamda öğrenen öğrenciler etkinliğin sonunda trafik deneyimi mutluluğunu yaşıyorlar. Şu ana kadar 1000 öğrenci eğitimini tamamlayarak sertifika aldı. Eğitimlerden dönem sonuna kadar 5 bin 500 öğrencinin faydalanması hedefleniyor. Selçuklu Belediye Başkanı Ahmet Pekyatırmacı, Akşemsettin İlkokulu öğrencilerinin trafik eğitiminde yaşadıkları heyecana ortak oldu. Öğrencilerle birlikte simülasyon merkezindeki teorik eğitime katılan Pekyatırmacı, daha sonra pratik eğitimini başarıyla tamamlayan öğrencilere sertifikalarını verdi.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir