Cumartesi , Mart 23 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Sepeti.com İnternet Girişimcilerine Fırsat Sunuyor

Sepeti.com İnternet Girişimcilerine Fırsat Sunuyor

18 yılı aşkın zamandır yazılım dünyasının içinde olan Hakan Kadir Erdemir tarafından kurulan sepeti.com, e-ticaret mağazanızı kurmanıza olanak veriyor. Erdemir’in Doğa Girişim A.Ş ile üç melek yatırımcıdan aldığı yatırımla 1 Temmuz’da hayata geçirdiği sepeti.com, şu anda 50’nin üzerinde girişimciye hizmet veriyor. 2013 sonunda 500 mağazaya, 2014’te ise 3 bin girişimciye ulaşılması hedefleniyor.

sepeti

Sepeti.com, Türkiye’de e-ticaret sektörünün hızla büyümesi göz önünde bulundurularak hayata geçirilmiş bir proje. 18 yılı aşkın zamandır yazılım dünyasının içinde olan Hakan Kadir Erdemir tarafından kurulan Sepeti.com, çok kısa bir süre önce hayata geçti. Daha geçen şubat ayında yazılımına başlandı, mart ve nisan aylarında Doğa Girişim A.Ş ile üç melek yatırımcıdan aldığı yatırımla da şirket haline geldi.

1 Temmuz 2013’te de yayın hayatına başladı.

Sekiz yıldır iş geliştirme danışmanlığı çerçevesinde birçok alanda proje geliştirdiğini belirten Erdemir, “Sepeti.com alt alan adı mantığı ile e-ticaret platformu hizmeti vermekteyiz.

Şu ana kadar 50’nin üzerinde bireysel ya da kurumsal girişimciye hizmet verdik. 2013 yılı sonunda 500 mağazaya, 2014 yılında ise 3 bin girişimciye ulaşmayı hedefliyoruz” diyor.

Kendi mağazanızı açın

Sepeti.com alt alan adı mantığı İle e-ticaret platformu hizmeti veriyor. Örneğin; gumus.sepeti.com gibi. Bireysel ya da kurumsal olarak e-ticarete atılmak isteyen herkese 3-4 dakika içerisinde mağazasını otomatik olarak açtırıyor. Diğer rakiplerine göre birçok hizmeti ücretsiz veren Sepeti.com, iki e-ticaret paketi ve iki hizmet paketi ile mağaza sahiplerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veriyor.

Sınırsız ürün, kategori ve resim girişi ile kullanıcılara özgürlük tanıyor. Sepeti.com, kendi alan adının dışında dört farklı alan adı ile daha hizmet veriyor. Bunlar; ‘dukkani.com’, ‘marke-ti.com’, ‘dunyasi.com’, ‘fabrikasi.com’. Dileyen kullanıcı bu alan adları üzerinden de mağaza oluşturabiliyor. Bu durumda ‘oyuncak.dukka-ni.com’ veya ‘cicek.marketi.com’ veya ‘aksesuar.dunyasi.com’ ya da ‘ayakkabi.fabrikasi.com’ gibi mağaza isimleri oluşturmak da mümkün olabiliyor.

Eğer kendi alan adınız varsa, mesela ‘ayakkabicim.com’ gibi, bu alan adını yönlendirerek de mağazanızı açabiliyorsunuz. Erdemir, “Sepeti.com adresinden alt alan adının müsait olup olmadığı kontrol edilir, eğer müsait ise müşteri bilgilerini doldurur ve alt alan adını mağazası ile birlikte açar. Bu, 3 dakika içinde mağazanızı oluşturabileceğiniz çok hızlı ve pratik bir sistem” diyor.Eğitim veriyor

Limitsiz ürün girişi sağlayan Sepeti.com, kullanıcı dostu arayüzü İle çok büyük kolaylıklar sağlıyor. Mağazalarına mobil platformda da satış imkanı veren Sepeti.com, akıllı telefon ve tabletlerle uyumlu olarak çalışabiliyor. Bu da mağazaların mobil platformda da ücretsiz olarak var olabilmelerini sağlıyor. Aynı zamanda da Mobil E-ticaret paketinde müşterilerine ücretsiz I0S ve Android uygulaması da sunuyor. Apple Store ve Google Play’den indirilen uygulamalar için ekstra bir ücret istenmiyor.

Sepeti.com’un adı Türkiye ve Google için marka niteliği taşıyor. Buradan açılan mağazalara son kullanıcının güvendiğini belirten Erdemir, şunları da ekliyor: “Sepeti.com’da mağazaları açarken ince eleyip sık dokuyoruz. Özellikle ürün temini ve siparişin takip edilmesi gibi konularda çok duyarlıyız. Mağazalarının müşterilerine iyi hizmet vermesini hedefliyoruz. Google optimizasyonu konusunda haftalarca geliştirme yapan Sepeti.com, bu konuda mağazalarına eğitim veriyor. Bir e-ticaret sitesini açmak ile kazanç sağlamak aynı anda olamıyor. Mağazayı iyi yönetebilmek, ziyaretçiyi mağazaya çekebilmek oldukça önemli. Sepeti.com bu konudaki eğitimlerinde Google optimizasyonu konusundan logo ve grafiklere kadar mağazalarına tavsiyelerde bulunuyor.”

Paket fiyatı aylık 55 lira

Sepeti.com’un iki paketinde de müşterilerine e-ticarete başlamalarını kolaylaştırmak hedefinde olduğunu dile getiren Erdemir, şöyle devam ediyor: “Aylık 55 liraya gelen e-ticaret paketi ile 7’den 70’e bireysel ya da kurumsal herkese e-ticaret sitesine sahip olma İmkanı tanıyoruz. Çok farklı alanlarda kurulan mağazalar var. Örneğin; Sepeti.com üzerinde ilk kurulan mağaza olan gumus.sepetl.com, herhangi bir reklam yapılmadan ve tanıtılmadan bir kaç hafta içerisinde satış yapmayı başardı. Bunun iki büyük sebebinden biri Sepeti.com’un isminin güvenilirliği, İkincisi de yazılım. Sitenin Google optimizasyonu üzerindeki becerisi sayesnde, kısa sürede ürünler Google’da indeksleniyor ve aramalarda site görünmeye başlıyor. Böylelikle çok fazla reklam bütçesi ayrılmadan satış yapılabiliyor.”

Sistem nasıl işliyor?

■    Şirketler için: Şirketler için Sepeti.com’u kullanmak oldukça pratik. Mağazanızı oluşturduktan sonra, hesabınız da otomatik olarak sistem tarafından oluşturuluyor. Sanal poşunuz varsa Sepeti.com ekibi tarafından entegrasyonu hızlıca yapılıyor. Yoksa (www.payu.com) Payu-Mağaza entegrasyonu için süreç başlatılıyor. Siz ürünlerinizi oluştururken, ekip Payu sürecini yönetiyor ve mağazanız satışa hazır hale getiriliyor.

■    Şahıslar için: Henüz şirketi olmayan müşteriler için de Sepeti.com kullanımı oldukça pratik. Mağazanızı oluşturduktan sonra, Sepeti.com kendi sanal poslarmı kullanmanıza olanak tanıyor. 6 banka üzerinden 12 taksite kadar izin veren Sepeti.com, müşterilerinizin alışveriş kolaylığını ve rahatlığım en üst seviyede tutuyor. Her ayın sonunda mağazanızda biriken paranız, vergiler kesüdikten sonra, hesabınıza gönderiliyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir