Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Sezon Pirinç, lisanslı depoculuk işine giriyor

Sezon Pirinç, lisanslı depoculuk işine giriyor

mehmet erdoganSezon Pirinç, lisanslı depoculuk işine giriyor. Şirket, Trakya’nın ilk ye tek lisanslı deposunu 3 milyon dolarlık bir yatırımla İpsala’da açacak. Ekim ayında faaliyete geçmesi planlanan depo 22 bin 500 ton kapasiteye sahip olacak. Bu sistemin vadeli işlemler piyasasına geçişin ilk adımını oluşturacağını vurgulayan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, “Şimdi çiftçi isterse ürününü satacak, isterse depolarmuzda emanete bırakacak” diyor.

Sezon Pirinç, vadeli işlemler için önemli bir aşama olan lisanslı depoculuk işine yatırım yaptı. Şirket, Trakya Bölgesi’nin ilk ve tek lisanslı deposunu 3 milyon dolarlık bir yatırımla Edirne’nin İpsala ilçesinde açmaya hazırlanıyor.

Sezon Pirinç’in lisanslı deposu, 14 dönüm arazi üzerine kurulacak. Ekim ayında faaliyete geçmesi planlanan lisanslı depo, 22 bin 500 ton kapasiteye sahip olacak. Sezon Pirinç, saatte 12 ton çeltik işleyerek 7-7,5 ton pirinç elde edilen Türkiye’nin ilk ve tek entegre pirinç işleme tesisine sahip. Bu tesis de İpsala’da bulunuyor.

ÇİFTÇİ İÇİN AVANTAJLI

Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, lisanslı depoculuk sisteminin üreticiye önemli avantajlar getireceğine dikkat çekiyor. Erdoğan, bu sistemin vadeli işlemler piyasasına geçişin ilk adımını oluşturacağını da vurguluyor.Lisanslı depoculuğun devletin kontrolünde olan bir depolama sistemi olduğunu hatırlatan Erdoğan, şöyle devam ediyor: “Üretici ürününü getirip devletin kontrolünde lisanslı depomuza teslim edecek. Biz teslim aldığımız ürüne karşılık üreticiye bir ürün senedi tanzim edip vereceğiz. Üretici isterse ürün senedine karşılık bankadan kredi alabilecek. Ürün bizde durmaya devam edecek. Bu sistemde üretici ürünü satarken senedini de satıyor. Senedini ciro ediyor, bize gelip senedini veriyor ve malını alıyor. Aslında bu vadeli işlemler piyasasına geçişin ilk adımı ve doğru bir uygulama.”

ÜRETİCİYE DESTEK OLACAK

Sezon Pirinç’in açacağı lisanslı depo bölgede bir ilk olacak. Genel olarak Trakya, özel olarak ise şirketin fabrikasının da bulunduğu İpsala, önemli bir pirinç üretim havzası durumunda.

Üreticinin ürününü zaten her yıl kendilerine satmak zorunda kaldığım söyleyen Erdoğan, “Şimdi isterse satacak, isterse depolarımızda emanete bırakacak. Bu yatırıma girerken asli amacımız bir anlamda üreticiye destek vermekti. Artık bölgemizdeki çiftçi acil para ihtiyacından dolayı ürününü hasadın başında düşük fiyattan satmak zorunda kalıp, bir süre sonra fiyatlar yükseldiğinde zarar etmeyecek” diyor.

LİSANSLI DEPOCULUK NEDİR?

Lisanslı depoculuk, tarım ürünleri ticaretini kolaylaştırmak, ürünlerin depolanması için yaygın bir sistem oluşturmak, ürün sahiplerinin mallarının emniyetini sağlamak ve kalitesini korumak amacıyla Gümrük ve Ticaret Bakanlığı izniyle yürütülen bir faaliyet. Özellikle finansman sıkıntısı çeken küçük çiftçiler, lisanslı depolara verdikleri ürünleri karşılığında aldıkları ürün senetleri aracılığıyla bankalardan kredi ve finansman sağlayabiliyor. Tarım ürünleri ticaretinin belli standartlar üzerinden yapılması, kaliteli üretimin teşvik edilmesi ve güvenli bir piyasanın oluşturulması açısından önem taşıyan lisanslı depoculuk sayesinde, Türkiye’de halen uygulanmakta olan tarım reformunun başarıya ulaşması ve tarım ürünleri ticaretinde özel sektör katılımının artırılması da hedefleniyor. Lisanlı depoculuk, emtia piyasalarında vadeli işlemler için vaz geçilmez bir aşama. Böylece, lisanslı depolarla, gıda emtialarında vadeli işlemler yapılabilecek.

ÖZLEM BAY YILMAZ / Ekonomist
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir