Sibel Türker’in Girişimcilik Öyküsü

İhtiyaçtan doğan girişim

Kurumsal görüntü olarak iş kıyafetlerinde koyu renk takımlar içine gömlek ve bluzlar, işe uygun elbiseler kullanması konusunda sıkıntı yaşayan Sibel Türker, 17yıllık profesyonel iş hayatını bırakıp girişimciliğe soyundu. “Monist” markasıyla görüntülü danışmanlık hizmeti veren kadın girişimci, bu alanda Türkiye’de bir ilk yarattı.

Bazı girişimler ihtiyaçtan doğar, işte Monistin öyküsü bir ihtiyaçtan doğmuş girişimlere örnek verilebilir. Monist, ücretsiz görüntü danışmanlığı hizmeti veren bir marka.

Monist’te gömleğin yaka detayları en ince ayrıntısına kadar tasarlanıyor. Kol ölçüleri ve ürün boyları kişiye özel bir hale getirilebiliyor. 36-48 beden aralığında zengin bir ürün gamına sahip Monist’te, gelen talepler doğrultusunda, herhangi bir ürünün farklı bir rengi yapılabiliyor, modeller kullanıcıların talebine göre yeniden yapılandırılabiliyor.

Markanın yaratıcısı Sibel Türker… Aslında Monist’in ilginç bir hikayesi var. Türker, Marmara Üniversitesi İngilizce Bölümü’nden mezun olduktan sonra, Deloitte’da denetim asistanı olarak işe başlamış. Sırayla denetim ekip şefi ve müdürlükten başlayarak, en son denetim ortaklığı pozisyonuna kadar yükselmiş. Kurumsal görüntü olarak iş kıyafetlerinde koyu renk takımlar içine gömlek ve bluzlar, işe uygun elbiseler kullanması gereken Türker’in aslında girişimcilik öyküsü de bu noktada başlamış.

17 yıllık profesyonel hayatı bıraktı

Özellikle bluz ve gömleklerde çektiği sıkıntılar, Türker’de farklı fikirler oluşmasına neden olmuş. “Bluzları ipekten, birinci sınıf pamuklu kumaşlardan, boyları, yaka derinlikleri, tasarımları ile hiç sorunsuz kullanmak üzere üretmek ve ulaşılabilir fiyatlarla buluşturmak bu kadar zor olmamalı” diye düşünmüş Türker…

Bu bluzları organze kumaştan saklama kılıflarına koyarak sunmayı, ne ile nasıl giyileceğini anlatan moda kartları eklemeyi, makyaj bulaşma riskine karşı makyaj önlüğü hazırlamayı ve sürekli vücuda batan yıkama talimatlarını ürünlerin üzerinden kurtarıp ürün askısına iliştirmenin yollarını düşünmeye başlamış. Ve sonunda Monisti yaratmaya karar vermiş. Bu düşüncelerle 17 yıllık profesyonel iş hayatını noktalayarak, yüksek kaliteli ve kullanılabilir tasarımları kadınlarla buluşturmak üzere yola çıkıp, Monist markasını kurmuş.

Yüz şekline uygun model seçiliyorMonist markası, öncelikli olarak çalışan kadınların beklentilerini karşılama amacıyla ortaya çıkmış. Markanın çıkış noktası da buradan geliyor zaten. Türker’in geride bıraktığı 17 yıllık iş hayatı, sürece bu konuda oldukça pozitif katkı sağlamış. Türker, “Çalışan bir kadının yaşadığı sıkıntıları ya da beklentilerini biliyorum. Dolayısıyla her kadına arzuladığı gibi bir hizmet ve kalite sunma amacındayım” diye anlatıyor ilk girişimcilik günlerini…

Monistin en önemli özelliği ücretsiz görüntü danışmanlığı hizmeti vermesi… Deneyimli moda yazarı ve görüntü danışmanı Beril Stock tarafından verilen görüntü danışmanlığı hizmetinde, müşterilerin renk tonlamaları, vücut ve yüz şekillerine uygun model seçimleri, makyaj ve saç biçimi konularında danışmanlık sağlanıyor. Görüntü danışmanlığı hizmeti almak isteyenlerin devamlı müşteri olması da gerekmiyor. Randevu almaları ve mağazayı ziyaret etmeleri yeterli.

Büyükşehirlerde mağaza açacak

Böyle bir hizmetin markalar tarafından verilmediğini belirten Türker, imaj danışmanlarının kendilerinin ücret karşılığında talep edenlere, işlerinin bir parçası olarak bu hizmeti sunduklarını ifade ediyor.

Türker, bu hizmetin amacını “Aslında genelde kulaktan dolma bilgilerle kendimize uygun olanı bulma çabasına son verip, doğru kişiden tek seferde doğru bilgileri alarak kendimize en yakışanı tespit etmek” olarak tanımlıyor. Monist, şimdilik Metrocity AVM’de yer alan mağazada hizmet veriyor. Bunun yanı sıra monist.com.tr adresinden de alışveriş yapılabiliyor.

İkinci mağazayı İstanbul’da Anadolu Yakası’nda açmak istediklerini belirten Türker, uzun vadeli hedefleri arasında ise Ankara, İzmir, Bursa ve gelen talepler doğrultusunda Samsun’da da bir mağaza açmak olduğunu sözlerine ekliyor.

135 farklı Ürün

Mağazacılık anlayışında müşteri memnuniyetini ön planda tuttukları için kişiye özel görüntü danışmanlığı hizmetini daha etkin bir şekilde verebilmek amacıyla yüksek oranlarda mağazalaşma planlarının olmadığını vurgulayan Sibel Türker, şöyle devam ediyor:

“Mağaza sayılarında ve lokasyon seçiminde müşteri memnuniyeti ve ihtiyaç odaklı bir artış yapmayı planlıyoruz. Portföyümüzde gömlek, bluz ve elbiseler ağırlıkta olmak üzere ceket, etek, pantalon, uzun elbiselerle birlikte 135 adet ürün yer alıyor. Yüzde 100 saf ipek tasarım ürünlerin, 36-48 beden aralığında tüm kadınlarla buluştuğu ve ulaşılabilir bir fiyata sunulduğu bir yatırım Türkiye’de yok. Seyrantepe’de bulunan atölyemizde, ayda yaklaşık 400 adet parça üretiyoruz. Yeni yatırım planlarımızla yılda 35 bin adet üretime ulaşmayı hedefliyoruz.”

Sibel Türker, mağazanın 2012 yılının aralık ayında açıldığını, 2013 yılı ciro hedeflerinin ise 950 bin TL’ye ulaşmak olduğunu sözlerine ekliyor.

Müşteri sadakatini artıracak

Sibel Türker, Monist için kısa vadedeki hedeflerinin marka bilinirliğini arttırmak olduğunu söylüyor. Bunun yanı sıra müşteri sadakatini sağlamaya yönelik hedeflerinin de olduğunu vurgulayalı Türker, şöyle devam ediyor: “Mevcut müşterilerimiz ürün kalitesinden çok memnun, iade/değişim oranımız yok denecek kadar az. Gelecek dönemler için hedef, mağaza sayısını arttırmak. Aslında nihai hedef, yurtdışmda da belli şehirlerde mağazalar açmak:. Kumaş kalitemiz, ürün yelpazemiz ve inovatif yaklaşımlarımız ile bu hedefin ulaşılabilir olduğuna inanıyoruz.”

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir