Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Şirket girişimciliği seferberliği başlatılmalı!..

Şirket girişimciliği seferberliği başlatılmalı!..

Şirketlerin bağımsız girişimcilerin startup projelerine yatırım yapmaları anlamına gelen şirket girişimciliği uygulaması çok hızlı yaygınlaşıyor. Türkiye iş dünyası bu konuda süratle hareket etmeli…

ABD’DE ve Avrupa’da startup seviyesindeki pek çok girişimcinin temel hedefi büyük bir şirket tarafından yatırım alabilmek. Türkiye’de pek yaygın olmayan bu sistem tüm dünyada aldı başmı gidiyor. Son beş yılda, büyük şirketlerin startup’lara yaptıkları yatırım toplam 134 milyar dolar. Türkiye’de ise rakam belli bile değil.

“Corporate venturing” olarak bilinen, Türkçeye ise nasıl çevirebileceğimi bilemediğim bu sistem şu şekilde işliyor: Dünyada ortaya çıkan bir gerçek var. Şirketler, kendi içlerinde bir inovasyon ve Ar-Ge merkezi kurarak, kurum içi girişimciliği de destekleyerek ancak bir noktaya kadar başarılı sonuç elde edebiliyorlar. Halbuki, uluslararası şirketler, şirket dışında ve şirketle organik bağı olmayan bağımsız girişimcilerin başlattıkları startup projelerine yatırım yaparak ve bu projeleri şirket bünyesine taşıyarak, hem daha kısa zamanda hem daha az maliyetle hem de daha fazla inovasyon yapmanın mümkün olduğunu keşfettiler.

girisimcilik

AYRI BİRİMLER KURULUYOR

Türkçeye şimdilik bu yazım için “şirket girişimciliği” olarak tercüme edeceğim bu sistem artık tüm dünyada en büyük şirketlerden sıradan şirketlere kadar pek çok şirket, kendi içlerinde ancak bağımsız hareket eden ve yenilikçi startup’lara yatırım yapmayı hedefleyen ayrı birimler kurma şeklinde girişimcilik ekosisteminde yerlerini alıyorlar.

Nasıl ki franchising denilince bu işin dünyadaki bayraktarlığını Mc Donalds yapıyor, corporate venture deyince de bu işin dünyadaki bayraktarlığını Google Venture yapıyor. Google Venture’m kurulduğu günden bugüne – yani son beş yıl içinde – startup’lara yaptığı toplam yatırım 100 milyon dolar.Hemem tüm uluslararası şirketlerin inovasyon politikaları içinde bir corporate venture kurmak var. Örneğin, en son Coca-Cola, sadece bu iş için inovasyon ve girişimcilikten sorumlu bir başkan yardımcısını şirketin ABD’deki merkezinde atadı. Cisco, Intel, Samsung, IBM bu sistemle girişimcilere yatırım yapma birimine sahip ilk akla gelen isimlerden. Türkiye’de de yeni yeni anlaşılmaya başlanan bu sistemin ilk örneklerinden biri Vestel Ventures. Ancak, tekrar altını çizmek istiyorum: Avrupa ve ABD’de sıradan şirketler de artık bir corporate venture birimleri kurmaya başladılar.

Bu sistemde aslında üç önemli işlev bir araya getiriliyor:

• Açık inovasyon (Open Innovation)

• Kurum içi girişimcilik (Intrapreneurship)

• Finansman ve yatırım

Aslında ilk ikisi (açık inovasyon ve kurum içi girişimcilik) zaten pek çok şirketin içinde var veya kurulmak üzere. Ancak birkaç yıl içinde bu birimlerin, istenilen inovasyon performansını üretemediklerini görecekler. Örneğin, Türkiye’nin önde gelen bir ticari araç üretim şirketinde geçen aylarda verdiğim konferans sırasında henüz bu birimlerin kuruluş fikirlerinin yeni yeni filizlenme aşamasında olduklarını gördüm ve fazla yorum yapmak istemedim.

İŞİN PÜF NOKTASI…

Halbuki, dünya bu aşamaları hızla tamamlamış ve şu sonunca varmış durumda. Kurum içi girişimcilik kültürü ancak ortada çok iyi işleyen bir iş fikrini destekleme aşamasında çok işe yarıyor ve şirketin üretim, netvvork ve know-how kapasitesi ile bu iş fikri birleştiğinde inovasyon bu durumda çok hızlı ortaya çıkıyor. Demek ki, işin püf noktası, kurum içi girişimciliğin veya inovasyon merkezlerinin kurulmasında değil, işin püf noktası, tüm bu seferberliğe değecek değerli bir iş fikrinin, mümkünse demosuyla beraber ortada olması, işte, Türkiye’deki şirketlerin içine düştükleri hata şu: Bu iş fikrini de şirket kendi çalışanlarının üretmesini istiyor ve bunu şirket içinde teşvik ettiklerinde bu iş fikrinin ortaya çıkacağını düşünüyorlar.

Halbuki, bu konuda atı alıp Üsküdar’ı geçen ABD’li veya Avrupalı şirketler, startup’lardan satın alınan veya onlara yatırım yapılıp şirketin kağıtlarının bu girişimcilere açılması durumunda şirketin bu seferberliğe girmesinin daha doğru olduğunu keşfetmiş dürümdalar.

Önümüzdeki yıl Şubat ayı içinde İstanbul’da Google Venture başkanmm da katılıp şirketlerin nasıl bu sistemi kuracaklarını anlatacağı Dünya Melek Yatırım Forumu’nda da ana konu bu olacak.

Baybars Altuntaş / Para
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir