Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Haberler - Duyurular / Somali ve mülteci kadınlara destek veriyor

Somali ve mülteci kadınlara destek veriyor

Designers United Initiative (DUI), dünyanın farklı yerlerinde yoksulluğu önlemek için sürdürülebilir gelir kazanma sistemleri kuran, bu amaçla kadınlarla, kadınlara yönelik projeler geliştiren bir kolektif girişim. DUI, Türkiye’de Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla; Suriyeli göçmen kadınlara yönelik iki proje yürütüyor. Projeler, ürettikleri el emeği ürünlerle kadınların ailelerinin gelirine düzenli olarak katkıda bulanabilmesini sağlamayı amaçlıyor.

Dünyanın farklı yerlerinde yoksulluğu önlemek için sürdürülebilir gelir kazanma sistemleri kuran, bu amaçla kadınlarla, kadınlara yönelik projeler geliştiren bir kolektif girişim olan Designers United Initiative (DUI), Türkiye’de sürdürdüğü iki proje ile kadınlara yeni kapılar açmaya devam ediyor. The Poverty Alleviation Fund (TPAF), Anatolian Artisans (AnArt) ve 3030 Yönetim Danışmanlık’ın öncülüğünde kurulan DUI, yerli ve yabancı sivil toplum kuruluşlarını ve tasarımcıları bir araya getiriyor.

Dünyaca ünlü tasarımcılar Claire Burkert ve Susie Vickery’in yanı sıra Suriye’den gelen aileleri ve çocukları hem Türkiye’de hem başka bir ülkede başarılı ve iyi bir gelecek inşa edebilmesi için eğitim faaliyetleri ile destekleyen kuruluş Small Project İstanbul ve tekstil markası ANİİJ bu anlamlı girişime destek veriyor. Projelerden ilki olan Soma Artisans, Soma’daki madenci ailelerinden kadınlarla; Palmyra Design ise Suriyeli göçmen kadınlarla birlikte yürütülüyor.

Aniij Kurucusu Orkide Güngör, “32 kadının çalıştığı proje kapsamında geleneksel elişi detayları günün modası ile harmanlandı. Proje yaklaşık bir ay sürdü. Somali kadınların Aniij için hazırladığı koleksiyonda çocuk ürünlerinin yanı sıra kadınlar tarafından şık aksesuarlar da ortaya çıktı. Kadınlara ürünlerin teknik özellikleri, üretim esnasında dikkat edilmesi gereken kalite standart detayları öğretildi” diye anlatıyor.Tasarıma odaklandı

Soma Artisans projesi; Soma’da 2014 yılında yaşanan facia sonrasında madenci ailelerine sürdürülebilir gelir sağlamayı hedefliyor. Anatolian Artisans tarafından başlatılan ve Anadolu’daki geleneksel sanatların tanıtımını yapan, düşük gelirli el sanatçılarına ekonomik destek sağlamak adına ürün geliştirme, mikro işletme idaresi eğitimi ve pazarlama alanlarında destek sunan projenin finansmanını ise Turkish Philantrophy Fund (TPF) ve The Poverty Alleviation Fund (TPAF) üstleniyor. Palmyra Design Projesi ise bölgelerindeki savaş nedeniyle göç etmek zorunda kalan Suriyeli ailelerinin yaşamlarını yeniden inşa etmesine; mülteci kadınlara ekonomik hayatta yer açarak katkıda bulunmayı hedefliyor. Designers United (DUI) projelerinin ise, ulusal ve uluslararası alanda örnek oluşturan bir iş modeli sunduğunu belirten Orkide Güngör, şunları ekliyor:

“Özellikle kadınların geleneksel el sanatlarını günümüz koşullarında sürdürülebilir gelir elde etmek için kullanmasını amaçlayan DUI, benzer projelerden, tasarıma da odaklanması ve bu konuda eğitimi de çalışmanın bir parçası olarak görmesiyle ayrılıyor.”

Eğitim desteği

Projeler kapsamında atölyeler, eğitim etkinlikleri de gerçekleşiyor. Alanında çok iyi tasarımcılar ve zanaatkarlar ile işbirliği içinde proje başına yılda 2-3 kez düzenlenen atölye çalışmalarıyla yeni ürün gruplan ortaya çıkıyor. Her atölye çalışmasının ardından kadınlar, yeni bir ürün ortaya çıkararak, mevcut e! becerilerine yenilerini ekliyor. Aynı zamanda düşük gelirli el sanatçılarına ekonomik destek sağlamak adına ürün geliştirme, mikro işletme idaresi eğitimi ve pazarlama alanlarında eğitim desteği sunuluyor.

Birçok noktada satışta

Soma Artisans ürünleri; İstinye Park ve Zorlu Genter’daki Beymen mağazalarının çocuk reyonlarında, Bebek Envai’de, Şişhane Adahan Ark of Crafts’da satışa sunuluyor. Aynı zamanda Pacebook ve Instagram’dan da sipariş ve özel sipariş verilebiliyor. Palmyria Design ürünleri de yakında Palmyra Design projesinin sayfasında ve sosyal medya hesaplarında yerini alacak.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Vatandaşını rahat ettiren kentler

Trafikleri rahat, toplu taşıma araçları yeterli, yeşil alanları bol, vatandaşlarının finansal statüleri güçlü, fizik ve …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir