Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün ayrıntılarını belirli bir iletişim stratejisi çerçevesinde düzenliyor. Sektörde bu tür profesyonel danışmanlara yönelik ihtiyaç çok fazla…

BAŞARILI sporcular neredeyse yüz yıldır kamuoyu tarafından birer “yıldız” olarak kabul edilir. Bu durum son dönemde daha da abartılı bir hal almış durumda. Özellikle ünlü futbolcular giydiklerinden kullanıldıkları otomobillere, evliliklerinden sosyal yaşantılarına kadar ünlü, popüler figürler olarak takip ediliyor. Her biri bir marka değer olarak görülüyor. ABD ve Avrupa ülkelerinde bu “marka”nın yönetimi son 40 yıldır genellikle sporcu kariyer yönetim ajansları tarafından gerçekleştiriliyor. Bu ajanslar sporcunun giyim kuşamından başlayarak, dinlediği müziğe, konuşma şekline ve konuşacağı konulara, gündelik hayat içerisindeki ritüellerine varıncaya kadar tüm hayatının planlamasını yapıyor. Türkiye’de bugüne kadar “sporcu marka” yönetimi konusunda çalışan bir ajans yoktu. (Artık var… Uzun yıllar gazetecilik yapan Okan Can Yantır’m fikir babalığım üstlendiği proje ile Türkiye’nin ilk sporcu kariyer yönetim ajansı Possible kuruldu. Şirketin ortaklığı eşit paydalar halinde Okan Can Yantır ve ünlü futbolcu Arda Turanın kardeşi Okan Turan’a ait.

”BU ALANDA YATIRIMA İHTİYAÇ VAR”

Bilgi Üniversitesi Spor Yöneticiliği Bölüm Başkanı Yrd. Doç. Dr. Cem Tınaz kariyer yönetim ajanslarının ilk olarak 1970’li yıllarda ABD’de ortaya çıktığının altını çizerek, “Kariyer yönetim ajansları ilk ortaya çıktıkları andan itibaren daha çok bireysel sporlara destek verdiler. Günümüzde de bu trend halen devam ediyor. Sporcularda sadece yaptıkları işlerde başarılı olma vizyonu var. İşte bu nedenle basınla, sponsorlarla, taraftarlarıyla olan ilişkilerinde zayıf kalıyorlar” diyen Tmaz sözlerine şöyle devam ediyor:

“Bu ilişkilerin işin ehli ajanslar tarafından yönetilmeleri gerekiyor. Türkiye’de bu pazar henüz çok yeni ve yatırıma çok ihtiyaç var. Uluslararası arenada başarılı olacak sporcular yetiştirebilmek için kulüpler bu ajanslarla ortak çalışmalar yapmalı.”

“HER SPORCU POTANSİYEL MARKA”

10-15 yıl önce toplumun manken ve aktör gibi kişileri kendilerine rol model aldığını söyleyen Okan Can Yantır, dünyaca ünlü futbolcu David Beckham’m bu eğilimi değiştirdiğine dikkat çekiyor. İnsanların sporcuları hayatın içinden kişiler olarak gördüğünü hatırlatan Yantır, Beckham’dan sonra markaların sporcuları reklam yüzleri yapmak için sıraya girdiğini belirtiyor. Bu noktada sporcu kariyer yönetim ajanslarının devreye girdiğini aktaran Yantır sözlerini şöyle sürdürüyor:

“Bu sistemin yönetilmesi gerekiyor. Her sporcu potansiyel bir markadır. Bizim yaptığımız iş sadece sporcu için değil markalar için de faydalı. Çünkü marka bir teklifle geldiği zaman işin profesyoneli ile konuşmak istiyor. Sporcunun hem sosyal medyasıyla, hem sponsorluğuyla, hem basın ve taraftar iletişimiyle hem de spor : hayatıyla aynı anda sağlıklı bir şekilde ilgilenmesi mümkün değil.”

SPORCUNUN ÖZEL HAYATIAmerika’da ve özellikle Avrupa’da uzun yıllardır sporcu kariyer yönetim ajanslarının olduğunu söyleyen Yantır bu işle tanışmasını şöyle anlatıyor:

“2003 yılında Sabah Grubu’nda çalışırken David Beckham ile röportaj yapmak üzere Madrid’e gitmiştim. Röportaj esnasında Beckham’m yanında bir beyefendi vardı. Beyefendinin ne iş yaptığını sorduğumda şöyle bir yanıtla karşılaştım: ‘Siz David’in futbol hayatını görürsünüz, sportif menajerini görürsünüz. Sportif faaliyetleri hariç David nereye gidecek, ne yiyecek, ne zaman ne konuşacak, ne giyecek gibi konuların hepsini belirleyen kişi benim.’ Röportajdan sonra bu iş fikrini aklımın bir köşesine yazdım.”

Yıllarca gazetecilik yaptıktan sonra kendi işini kurmaya karar veren Yantır, fikrini Türkiye’de ilk defa Arda Turan’a anlattığını söylüyor. Arda’nın konuyla birebir ilgilendiğini söyleyen Yantır, bunun sebebini Arda’nın Avrupa’da uzun yıllar geçirmesine ve neticesinde bir vizyon sahibi olmasına bağlıyor. Arda’ya bu fikrini anlattığında çok sıcak karşıladığını ve işi kurmak için çalışmalara başladıklarını söylüyor.

Sporcunun saha dışındaki bütün işlerinden kendilerinin sorumlu olduğunu belirten Yantır, “Ofisteki ekibimizle iletişim, pazarlama, sosyal medya, dijital tasarım, yurtdışı ilişkiler gibi konularda danışmanlık veriyoruz. Bunun dışında hukuk, finans ve moda gibi alanlarda dışarıdan yardım alarak sporcularımıza danışmanlık hizmeti sağlıyoruz. Sporcunun medya ve hayranlarıyla olan iletişimi de bizim sorumluluğumuzda. Sporcunun Spotify listesinin düzenlenip paylaşılmasından attığı tweetlere kadar her tür iletişimiyle biz ilgileniyoruz” diyor.

“TÜRK KULÜPLERİ SICAK BAKMIYOR”

Bizde yeni ama yukarıda da dediğimiz gibi sporcu kariyer yönetim ajansları sektörü özellikle ABD’de oldukça eski bir geçmişe sahip. Bu ajanslardan birisi de Worldwide Career Management. ABD’de 20 yıldan fazla bir süredir sporcu kariyer yönetimi hizmeti veren firma basketbol, futbol ve beyzbol oyuncularıyla çalışıyor.

Türkiye’deki ajanstan farklı olarak sözleşme müzakerelerine de müdahil olan ajans beslenmeden sosyal medya yönetimine, sporcunun markalaştırılmasmdan sponsorluk anlaşmalarına kadar birçok alanda hizmet veriyor. Firmanın kurucusu Brian Brundage, kendisiyle yaptığımız görüşmede, “Zaman zaman ilgilendiğimiz ve irtibat kurmak istediğimiz Türk sporcular ve kulüpler oluyor ancak Türkiye’deki kulüpler bu olaya sıcak bakmıyor. Sponsorluktan sosyal medya yönetimine kadar birçok işin yönetimini kendileri yapmak istiyor. Oysa ABD’de hem kulüpler hem de sporcularla yakın işbirliği içinde çalışıyoruz. Türkiye’de bu pazarın önümüzdeki yıllarda potansiyeli olacağına inanıyorum” diyor.

Cruyff’un tavsiyesi

Uluslararası Futbol Tarihi ve İstatistikleri Federasyonu tarafından 1999 yılında “Yüzyılın En İyi Futbolcusu” seçilen HollandalI Johan Cruyff yazdığı “Benim Oyunum” adlı kitabında, “Futbolcular ile finans, pazarlama ve halkla ilişkiler alanındaki uzmanlar arasında daha iyi ilişkiler kurmak gerekiyor” derken aslında sporcu kariyer yönetim ajansları benzer kurumların gerekliliğine dikkat çekmişti.

İlkay SAĞIR / İstanbul Büyükşehir Belediyesi Spor Kulübü Sportif işler Müdürü
“Kariyer yönetimleri eksik”

Kulüpler sporcuların teknik, taktik ve fiziksel gelişimine büyük oranda katkı sağlarken, sosyal hayatla olanÇağlan konusunda gerek eğitimlerinin yetersizliği gerekse maddi imkansızlıklardan ötürü sporcuların kariyer yönetimi ta büyük oranda eksik kalıyor. Sporcularımızın giyim kuşamından başlayarak, dinlediği müziğe, konuşma şekline ve konuşacağı konulara gündelik hayat içerisindeki rıtuellerıne varıncaya kadar tüm hayatının planlamasını yapacak bir kurumun olması önemli. Böylesi bir ajans kulüplerin üzerinden buyuk bir yuk alır ve işleri kolaylaştırırken, sporcuların eksik olan yanlarını tamamlama fırsatı da sunacaktır.

MUSTAFA EMRE SELEK

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir