Start up’Ları Silikon Vadisi’ne açıyor

Silikon Vadisi’ne açılan Türk şirketleri için Google ile ITÜ ARI Teknokent işbirliğine gitti. Bu kapsamda, Google’ın girişimcileri desteklemek amacıyla oluşturduğu Google Launchpad Programı, İTÜ GATE tarafından San Francisco’ya götürülen Türk firmalarına mentorluk deste^ vermeye başladı, ilk olarak, İTÜ GATE’in dördüncü 4’üncü Silikon Vadisi’ne ofis açmaya ve Türkiye’den teknoloji ihracatı yapmayı hedefleyen dokuz firmaya mentorluk desteği verildi.

İTÜ ARI Teknokent’in Türk girişimcilerini dünya pazarlarına hazırlamak üzere 2015’den bu yana yürüttüğü İTÜ GATE Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı, San Fransisco’da Google’ın girişim hızlandırıcısı Google Launchpad ile önemli bir işbirliğine imza attı.

Bu kapsamda, Google’ın girişimcileri desteklemek amacıyla oluşturduğu Google Launchpad Programı, İTÜ GATE tarafından San Francis-co’ya götürülen Türk firmalarına mentorluk desteği vermeye başladı, ilk olarak, İTÜ GATE’in dördüncü dönemiyle Silikon Vadisi’ne ofis açmaya ve Türkiye’den teknoloji ihracatı yapmayı hedefleyen 9 firmaya mentorluk desteği verildi ve böylece Go-ogle’ın yanı sıra önde gelen teknoloji firmaları Cisco ve Intel Capital gibi kuruluşların yönetici ve uzmanlarından geri bildirim ve danışmanlık aldılar.

Teknolojik seviyeleri iyi

Google Launchpad iş Geliştirme Yöneticisi Dan Feld görüştüğü İTÜ GATE firmalarının olgunluğundan ve teknolojik seviyelerinden etkilendiğini belirterek, şöyle devam etti:“Görüştüğüm İTÜ GATE firmaları buraya yalnızca akıllarında birfikir ve ürün prototipi ile gelmemişler. Aksine ürünlerinin hangi ihtiyacı karşılayacağı, hangi müşteri kitlesini hedeflediği, müşterilere hangi değeri katacağı ve bu kitleye nasıl ulaşacağı dahil olmak üzere tüm planlamalarını çok net bir şeklide yaparak gelmişler. Bu birikim ve algı girişimcilerde çok tanık olduğumuz bir durum değil. Ürettikleri değer ve pazara yaklaşımları gerçekten çok profesyonelce. Bununla birlikte dinlemeye ve öğrenmeye çok açıklar. Karşılaştığım bu yaklaşımdan çok etkilendiğimi söylemek isterim.’’

27 firma ABD’ye gitti

İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Doç. Dr. Deniz Tunçalp, “İTÜ GATE olarak bugüne kadar toplam 27 firmayı ABD’ye götürdük, 13 firmanın da ticari faaliyetlerini ABD’ye taşımasını hızlandırdık. Yeni dönemdeki dokuz firmamızın da önemli işbirlikleri kuracağına inanıyoruz. Türkiye’nin örnek gösterilen destek programlarından biri haline gelen İTÜ GATE Uluslararası Hızlandırma Programı’nı önümüzdeki yıllarda da sürdürerek, yüzlerce teknoloji firmamızın uluslararası arenada yer alması için çalışmalarımıza devam edeceğiz” dedi.

Uluslararası açıtımı hızlandıran program

İTÜ GATE Uluslararası Girişim Hızlandırma Programı süreci iki kısımdan oluşuyor. Öncelikle programa seçilen firmalar, Türkiye’de özellikle ABD pazarına giriş stratejileri, pazar araştırması, ürünün rekabetçi avantajlarım konumlandırma, fiyatlandırma ve iş modeli gibi pek çok konuyu kapsayan iki aylık bir eğitim dönemi geçiriyor. Ardından da iki aylık ABD kampına almıyor. Amerika’da Chicago 1871 ve San Francisco’da Galvanize kuluçka merkezlerinde firmalar uluslararası yatırımcılarla, potansiyel müşteriler, partnerler ve diğer girişimcilerle bir araya geliyor. Firmaların uluslararası bağlantılara açılmasını hızlandıran program, firmaların ürünleri için satış ve pazarlama merkezlerinin neresi olacağım belirlemelerinin ardından 6 ayı aşkın bir süre devam ediyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir