Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / Girişimcilik / Taze sebze meyve suyu fabrikası kuracak

Taze sebze meyve suyu fabrikası kuracak

Haldengelsin.com’la Türkiye’de ilk defa halden toptan fiyatlarla sebze, meyve ve yeşillik çeşitlerini satmaya başlayan Sencer Muratoğlu, şimdi de günlük sıkılmış taze sebze ve meyve suyu fabrikası kurmaya hazırlanıyor. 2016 hedef cirolarının 30 milyon TL olduğunu söyleyen Muratoğlu, ihracat için de çalışmalara başladıklarını söylüyor.

Ayakkabı, elbise, bilgisayar derken sonunda taze sebze meyveleri de internetten almaya başladık. Uzun yollardan hale oradan da marketlere kadar gelen meyve sebzenin tazesine ulaşmak imkansız hale gelince metropol insanı siparişini internetten vermekte buluyor. Bu açığı gören genç girişimci Sencer Muratoğlu da hem bireysel tüketiciye hem de restoran gibi işletmelere bir çözüm sunma fikriyle kuruyor haldengelsin.com’u…

1987 Kadıköy doğumlu Muratoğlu, babası çay işi yapmasına rağmen bu sektörde gelecek gördüğü için kardeşi Sezer Muratoğ-lu’yla birlikte giriyor sebze meyve sektörüne, ilk önce 2014 yılında Ayser Gıda’yla toptan hizmet vermeye başlıyor girişimci. Sebze meyve işinde kurumsallaşan yapıların çok az olduğunu görüp bu işe yatırım kararı aldığını söyleyen Sencer Muratoğlu, “Biz Türkiye’de ilk defa halden toptan fiyatlarla sebze, meyve ve yeşillik çeşitlerini satmaya başladık. Türkiye’nin dört bir yanından her gece depoya gelen ürünler aynı günün sabahı müşterilere teslim ediliyor. Böylece besin ve vitamin değerlerini yitirmemiş taze sebze ve meyveler müşterilerine ulaşıyor” diyor.

Haldengelsin

Markaya 100 bin TL yatırım

Ayser Gıda’nın ardından yeni bir marka oluşturma kararı alan Muratoğlu’nun ikinci atılımı ise kısa bir süre önce kurduğu hal-dengelsin.com oldu. Haldengelsin.com için 100 bin liraya yakın yatırım yapan girişimci, siteyle internetten sipariş imkanı sunmaya başladı.

Günlük tazelikteki sebze ve meyveleri en lezzetli haliyle tüketmek ve bundan sağlık yönünden fayda sağlamak isteyen herkesi hedefleyen Muratoğlu, ilk olarak sipariş veren herkese teslimat yapmaya başladı. Ancak aşırı yoğun talep nedeniyle ev tüketicilerine hizmet vermeyi durdurdu. Şu an yalnızca ev dışı tüketim yani ticari işletmelere hizmet verdiklerini söyleyen Muratoğlu, ev dışı tüketim noktalarının haricinde market ve manavlara da ürün tedarik ettiklerini belirtiyor.

Yatırımcılar ilgi gösteriyorÜrünleri internetten sipariş imkanı sunan haldengelsin.com kısa sürede yatırımcıların ilgisini çekmeye başladı. İlkiz iş Geliş-tirme’den 3 milyon liralık teklif aldıklarını ancak hisse payları konusunda anlaşamadıklarını söyleyen Muratoğlu, “Bir tedarikçimizden 400 bin TL teklif aldık ancak internet sektörüne çok uzak olmalarından dolayı anlaşamadık. Boğaziçi Üniversitesi’nin Mezunlar Derneği (BÜMED) tarafından kurulan melek yatırımcı ağı BÜMED Business Angels (BUBA) ve Garanti Partners taraflarınca desteklenmekteyiz” diyor. Bu destekler sayesinde işleyiş stratejilerini doğru kurguladıklarını belirten Muratoğlu, yatırımcıların projeye ilgi duymalarının en önemli etkenlerinden birinin BUBA ve Garanti’nin sağladığı imkan ve destekler olduğunu söylüyor.

Halden Gelsin Türkiye’de ilk defa halden toptan fiyatlarla sebze, meyve ve yeşillik çeşitlerini satıyor. Türkiye’nin dört bir yanından her gece depoya gelen ürünler aynı günün sabahı müşterilere teslim ediliyor. Böylece besin ve vitamin değerlerini yitirmemiş taze sebze ve meyveler müşterilerine ulaşıyor. Ürünler depolarda, tezgahlarda beklemiyor. Taze sebze ve meyvelerin beklemeye başladıkça besin değerlerini yitirdiğine dikkat çeken Muratoğlu, “Böylece sağlık için hiçbir faydası bulunmayan meyve ve sebzeleri tüketmiş olursunuz. Bir markette veya online taze gıda sitelerinde bulabileceğiniz çeşitler oldukça sınırlıdır. Bizde ülkemizde ve dünyada yetişen yüzlerce çeşit sebze ve meyveyi bulabilirsiniz” diyor. Halden Gelsin, 75 TL ve üzeri siparişlerde İstanbul – Avrupa yakasında bulunan tüm bölgelere, 250 TL ve üzeri siparişlerde ise İstanbul – Anadolu yakasında bulunan tüm bölgelere hizmet verebiliyor.

Hedefi meyve suyu fabrikası

Girişimcinin şimdiki hedefi ise günlük sıkılmış taze sebze ve meyve suyu fabrikası kurmak. Yaklaşık 500 bin TL’lik yatırım planladıklarını söyleyen Muratoğlu, “Bu ürünlerin içerisinde su dahil hiçbir koruyucu ve katkı maddesi bulunmayacak. Sadece meyvenin ve sebzenin kendi suyu bulunacak. Meyve sebze suyu fabrikasını 2016 yılının ilk çeyreğinde kurmayı planlıyoruz” diye konuşuyor.

2016 hedef cirolarının 30 milyon TL olduğunu söyleyen Muratoğlu, ihracat için de çalışmalara başladıklarını söylüyor. Ana site olan www.ayser.com.tr’yi dokuz farklı dilde hizmet vermek için yeniden yapılandıklarını belirten Muratoğlu, “ihracat orta vadedeki hedeflerimiz arasında bulunuyor. Halden Gelsin! de ihracata uygun bir hale getirip çok dilli faaliyet göstermesini sağlayacağız” diye konuşuyor. İstanbul dışına bayiliklerle açılmayı planlayan şirket, Halden Gelsin adıyla faaliyet gösterecek hal şirketleriyle işbirliği yapacak. Bu hal şirketleri bulundukları bölgelerde standartlara uygun ürünlerin sevkıyatını yapacak.

Muratoğlu projesiyle aynı zamanda bir sosyal sorumluluk projesine imza atmış. Şirketteki bir ekip barınaklarda sahiplenmeyi bekleyen hayvanların yemek ihtiyaçlarım karşılamak için ürün dağıtımı yaptığı işletmelerin yemek atıklarım yalnızca bu iş için talısis edilmiş frlgo-frik soğuk hava tertibatlı araçlarla alarak İstanbul Hadımköy ve İstanbul Ataşehir’deki hayvan barınaklarına teslim ediyor. Araçların pazar hariç her gün İstanbul’un tüm bölgelerinde bulunan müşterileri periyodik olarak gezdiğini söyleyen Muratoğlu, “Atığınızın alınmaya başlanması için barinakyardirni@ayser.com.tr adresine e-posta gönderiniz” diyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

E-spor etkisindeki tekstilin büyüklüğü muazzam

Cosplay, tekstil perakendecileri başta olmak üzere pek çok üreticiyi etkisi altına almış durumda. Özelleştirilebilir kıyafetler …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir