Teb Girişimcilik Ekosistemini Güçlendiriyor

TEB Girişim Bankacılığı, Wake Up, Let’s Up, Step Up, Level Up, Grow Up, Start Up gibi programlarla girişimcilere fikirlerinin hayata geçirilmesinden projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada destek veriyor. Kurum, 2018 yılında hayata geçirdiği projelerle çok sayıda fikre sahip çıkarak onların yerel ve global birçok yatırımcıyla bir araya gelmelerini sağladı.

Ülke genelindeki girişimcilere ulaşmak, teknolojik girişimci sayısını artırmak ve onların yenilikçi iş fikirlerini ekonomiye kazandırarak sağlıklı büyümelerini sağlamak amacıyla TEB Girişim Bankacılığı ile hizmet veren TEB, yenilikçi ve katma değerli fikre sahip girişimcilere projelerini işe dönüştürebilmeleri için destek olmaya devam ediyor. 2018 yılında hayata geçirdiği projelerle çok sayıda genç ve dinamik fikre sahip çıkarak onların yerel ve global birçok yatırımcıyla bir araya gelmesini sağlayan TEB Girişim Bankacılığı, tüm süreçlerde girişimcilere destek oluyor.

Bu kapsamda ilkini 2013’te İstanbul Ataşehir’de açtığı TEB Girişim Evi’nde ücretsiz eğitim, danışmanlık ve mentorluk hizmeti veren TEB, aynı zamanda girişimcilere ofis desteği sağlıyor, yatırımcı ve müşteri buluşmalarıyla projelerini tanıtma imkanı sunuyor.

TEB ve Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) iş birliğiyle Anadolu’nun birçok ilinde açılan TİM-TEB Girişim Evi ile girişimcilere destek veriliyor. 2018 sonu itibariyle İstanbul, İzmir, Konya, Gaziantep, Denizli, Bursa, Trabzon, Edirne, Mersin ve Erzurum olmak üzere 10 ilde TÎM-TEB Girişim Evi bulunuyor.

TEB Girisim Evi

YURTDIŞI DESTEĞİ

TİM-TEB Girişim Evleri çatısı altında Wake Up, Let’s Up, Step Up, Level Up, Grow Up, Start Up ve Level Up gibi programlar hayata geçiriliyor. Bu programlara giren girişimciler, fikirlerinin hayata geçirilmesinden projenin tanıtımına, müşteri bulunmasından yatırımcılara sunulmasına kadar her aşamada destek görüyor. İhracat potansiyeli olan projelerin yurt dışına taşınması konusunda girişimciler, TİM’in network’ü ve bilgi birikiminden yararlanabiliyor.

TİM-TEB Girişim Evleri kurulan teknoloji şirketlerinin sürdürülebilirliğini ve hızla büyümesini sağlamaya yönelik inkübasyon, hızlandırma ve büyüme aşamalarındaki özgün programlan ile ekosisteme de yön veriyor. Start up seviyesindeki şirketlere iş planı metodolojisini oluşturan bakış açısıyla yaklaşmanın avantajıyla özgün, yerel ve etkili modellerle hizmet veren TİM-TEB Girişim Evleri, artıkTeknokcnt ve TTO gibi yapıların destek verdikleri tekno girişimlerin güvendikleri ve katılmak istedikleri ileri bir gelişim programı konumunda yer alıyor.

VERİLEN EĞİTİMLER

Wake Up ve Let’s Up programlan ile üniversitelerde girişimcilik programlan yürüten TİM-TEB Girişim Evleri, girişimciliği kariyer olarak gören genç girişimci adaylarını ekosisteme kazandırmak için çalışıyor. TIM-TEB Girişim Evi eğitmenleri, akademik müfredat doğrultusunda “Girişimcilik ve Proje Yönetimi” başlığının 7 üniversitede ders içeriğine girmesinin önünü açarak öğrencilere girişimcilik vizyonu aşılarken, onların iş fikirlerini hayata geçirmeleri konusunda gerekli eğitimleri de veriyor.

Teknokentlerde yerleşik şirketlerin yeni bir atılımla “Start Up” ve “Level Up” programları altında hızlı ticarileşmesini hedefleyen TİM-TEB Girişim Evleri, şirketlerin cirolarını ölçeklenebilir seviyede artırmayı hedefleyen bu yeni büyüme yaklaşımında etkili pazarlama yöntemlerine, verimli AR-GE ve ürün geliştirme süreçlerine, fıyatlamadan başlayan yepyeni fınansal bir bakış açısına yönelmelerini sağlıyor.

BÜYÜK BULUŞMA

Türkiye’de teknoloji şirketleri, bulundukları sektörlerde Start Up, Level Up programları kapsamında hızla büyümeye çakşırken, teknolojik girişimcilik ve inovatif ürün yaratma dışında, büyümeye uygun kurumsal şirket yapılarını da kurmayı başarmak zorunda. TİM-TEB Girişim Evleri bu amaçla Türkiye’nin en başarılı teknoloji girişimci şirketlerini davet ettiği Grow Up İleri Büyüme Destek programlan ile kurumsal ve sürdürülebilir büyüme modellerini oluşturmaya yönelik destek başlatarak, Türkiye’nin unicorn teknoloji şirketlerini global büyüme yönünde desteklemek için önemli bir adım attı. TİM-TEB Girişim Evleri’nin bu çabaları sadece teknoloji girişimcileri tarafında değil kurumsal şirketler tarafından da hızla karşılık buldu. Start up’lar ile kurumsal şirketlerin buluşmasını sağlayan “Start up to corporate” modeli ilk defa Grow Up programı altında TİM-TEB Girişim Evleri’nde başlatıldı. Teknolojide öncü kurumsal şirketlerin iş birliği yaptığı, teknoloji girişimcilerinin büyüme yönetiminde destek istediği bir program halini aldı. Girişimcilere özel destekler sunan TİM-TEB Girişim Evleri, teknoloji şirketlerinin ihtiyaçlarını takip ederek 2018 yılında girişimcilerin ihracat potansiyelini artırmak ve global pazarlara ulaşmalarını sağlamak amacıyla da Global Up programını hayata geçirdi.

Start up’ları kurumsal yapılarla bir araya getirerek iş birliği fırsatlarının çıkmasına öncülük eden TEB Girişim Bankacılığı, Startup2Corporate buluşmaları kapsamında gerçekleştirdiği etkinliklerle kuramların teknolojik trendleri yalandan takip etmesine ve yeni teknolojik ürün ve hizmetlere ulaşmasına olanak sağlarken, girişimcilerin de hedef müşterilerine erişebilmesine fırsat tanıyor.

KOBİ Bankacılığı çatısı altında teknolojik gelişmelere olan farkındalığı artırmaya olanak sağlayan ve teknolojik girişimcilerin kendilerini tanıtabildiği ‘Meet Up’ buluşmalarını başlatan TEB Girişim Bankacılığı, yıl içinde 8 farklı girişimci teknoloji şirketinin yöneticilerini bir araya getirdi.

9,6 MİLYON TL HİBE

TEB, TÜBİTAK’ın Genç Girişim (BiGG) Programı kapsamında akredite kuruluşlar arasında yer alan tek özel fınans kuruluşu olarak dört yıldır girişimcilerin başvurularını kabul ediyor. Ayrıca TEB, 2018 yılında program kapsamında 30 uygulayıcı kuruluş arasında en fazla hibe kullandırılmasına aracılık eden ilk 3 kuruluş tan biri oldu. Yıl boyunca 64 ilden binin üzerinde teknolojik iş fikri başvurusu alarak, ticarileşebilmeleri ve hibe desteğinden faydalanabilmeleri için girişimcilere destek olan TEB, bugüne kadar toplamda 64 teknolojik iş fikrinin 9,6 milyon TL hibe desteği kazanmasında köprü rol oynadı.

GLOBAL HIZLANDIRMA PROGRAMI

TEB, Türkiye’deki girişimcilik ekosistemini büyütmenin yanı sıra girişimcilerine verdiği desteği global seviyelere ulaştırmayı ve böylece Türkiye’den dünyaya inovatif ve teknolojik iş fikirlerinin ihracatını artırmayı hedefliyor. Bu doğrultuda TEB Girişim Bankacılığı, Türkiye’nin en global hızlandırma programı Growth Circuit için ODTÜ ile işbirliği yaptı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir