Tekstil deneyimini takıya aktardı

Tekstil sektöründeki deneyimini takı işine aktararak kendi markasını yaratan Ayça Sytmen, 2017’de satış noktasını artırıp yüzde 30 büyüme hedefliyor. Sytmen’in hedefi Avrupa’da Türk tasarımcıların ürünlerinin satılacağı bir showroom açmak.

Uzun yıllar profesyonel olarak tekstil sektöründe çalıştıktan sonra kendi işini kurmaya karar veren tasarımcı Ayça Sytmen, içindeki girişimci ruhun sesini dinleyerek kendi takı tasarımı markasını yarattı. 1970 yılında Ankara’da doğan Sytmen, TED Ankara Koleji’nden mezun olduktan sonra bir yıla yakın bir süre Mısır’daki Kahire Amerikan Üniversitesi’ne devam etti. Daha sonra ODTÜ İngiliz Dili Edebiyatı ve Öğretmenliği Bölümii’nü bitiren Sytmen, mezun olduktan sonra tekstil sektörüne girdi. Üç yıl Ram Dış Ticaret’te tekstil bölümünde satış temsilcisi olarak çalışan girişimci, daha sonra üç yıl boyunca birkaç tekstil acentasında müşteri temsilciliği yaptı.

Tekstil sektöründeki deneyimini farklı bir işe aktarmaya karar veren Sytmen, 1998 yılında takı işine girdi. Önce yurtdışından aksesuar getirip butiklere veren girişimci, takı maliyetleri çok yükselince içindeki tasarımları kendisi yapmaya başladı. Takıda klasik ürünlerin dışında farklı tasarımlara yönelmeye başlayan Sytmen, “Kol düğmesi çok kullandığım bir aksesuardı. Profesyonel hayatta bayanlar tarafından kullanılabilecek en asil aksesuarlardan biri olduğunu düşünüyorum. Ben de, daha feminen kol düğmeleri tasarlayarak, bir erkek aksesuarını, bayanların dünyasına sokmayı hedefledim’’ diyor.Kurumlara özel tasarımlar

Bu süreçte Bilsar Yönetim Kurulu Başkanı Selman Bilal’le tanışan Sytmen’in kariyeri de farklı bir yön çizmeye başlıyor. Bilsar’ın Bils markası için konuk tasarımcı olarak kol düğmesi ile birlikte satılan gömlekler tasarlamaya başlayan Sytmen, erkek aksesuarlarındaki boşluğu görerek bu alana yöneliyor. Kol düğmesinin ardından cep mendili tasarlamaya başlayan Sytmen, “Ben çok uzun zamandır cep mendili gibi maskülen aksesuarları kullanırım. Bu yüzden piyasada olmayan farklı cep mendilleri tasarlamak ve bunu kurumsal hediyelik ürün olarak pazarlamak istedim. Kumaş olarak 30 yıllık ipek, kup-ro, keten, koton kullandım ve çift taraflı tasarladım” diyor. Cep mendili tasarladıktan sonra bunu kurumsal hediye olarak pazarlamaya başlayan Sytmen, böylece yeni alana adım atıyor. Sytmen’in tasarladığı cep mendillerinin üstüne isim baş harfleri de eklenip kişiye özel hale dönüşebiliyor. Ürünün hassasiyeti nedeniyle paketlemeye çok özen gösteren Sytmen, ürünü özel tasarım bir kutu içerisinde keten kılıfı ile müşteriye ulaştırıyor.

Hedefinde Avrupa var

Sytmen’in ürünleri Nişantaşı’ndaki showroom’unda ve Bebek’te kişiye özel dikim hizmeti veren Sartoria Napoletana mağazasında satılıyor. Diğer taraftan da talebe göre kurumsal satışları devam ediyor. 2016 yılını yüzde 20’lik: büyümeyle kapatmayı hedefleyen Sytmen’miıedefi ise 2017’de satış noktalarını artırarak yüzde 30 büyümeye ulaşmak. Hatta Türkiye’nin yanı sıra yurtdışma da açılmayı planlayan Sytmen, Avrupa’da hem kendi tasarımlarım hem de Türk tasarımcıların ürünlerini satacağı bir showroom açmayı hedefliyor.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir