Türkiye’de e-spor pazarı nihayet meyvelerini vermeye başladı

Türkiye’nin sahip olduğu genç nüfus potansiyeli e-spor da karşılık buluyor. Firmaların ilgisinin yüksek olduğu çok sayıda organizasyon gündemde, Bu etkinliklere sponsor olanlar yarışta bir adım öne geçiyorlar…

2018 sonunda büyüme işaretleri veren Türkiye’de e-spor pazarı nihayet meyvelerini vermeye başladı. Çok sayıda farklı alandan ulusal ve çok uluslu şirket sektörü finanse etmeye başladı. Aralarında bir umut ışığı olmasa asla adım atmama tavrını prensip edinmiş, alanında dünyanın en büyüğü perakendecileri de var. Dikkat çeken husus, müşteri potansiyelinin son derece başarılı analiz edilmiş olması. Kitlenin yaş ve cinsiyet bağlamında hangi tip oyunları oynadığı gibi konuların iyi okunduğu görülüyor. Ama gözler yerel devleri de görmek istemiyor değil. Genellikle yan sponsorlukları tercih eden yerli üreticilerimizin bu konuyu artık vakit kaybetmeksizin gündemine alması gerekiyor. Burada katılım olmazsa, ihracat potansiyeli olan komşu ülkelerdeki organizasyonlara da eğilim gösterilebilirler. Sonuçta e-spor küresel anlamda büyümesine devam ediyor. Bulgaristan, Yunanistan, Rusya gibi ülkelerdeki sistemlerin yakından takip edilip; çok geç olmadan sektörlerin domine edilmesi gerekiyor. Büyüme evresindeki sektörden kapılabilecek her bir koltuk, reklam ve pazarlama harcamalarında çok daha isabetli sonuçlar elde edilmesini sağlayacaktır.

Türkiye’de e-spor

MÜŞTERİSİ HAZIR SEKTÖRDE ETKİNLİK RÜZGÂRI

E-spor sadece oyun oynamaktan ibaret değil. Top olmadan futbol ne olacaksa, oyun olmadan e-spor da o olacaktır. Sponsorlar bunun farkında. Bu yüzden, düzenlenen her türlü e-spor faaliyetinin ardından, oyun üreticilerini de sübvanse etmekten çekinmiyorlar, özellikle konsol üreticileri açısından konuşursak; daha yeni ürün ortaya çıkmadan sipariş üzerine sponsorlarla şekillendirilmiş oyunların üretimi bile söz konusu. Ama öteki taraftan, bunun bir de tanıtım ve pazarlama ayağı var. îşte, e-spor denildiği zaman akla gelen en büyük pazarlama unsuru olan eğlenceye yönelik etkinlikler bunu sağlıyor.

Etkinliklerin, oyun pazarı içerisinde kullanılan bir sergileme aracı olduğunu söyleyebiliriz. Turnuvalar, konserler, kostüm yarışmaları, film gösterimleri ve daha birçok eğlenceye yönelik çabayı kapsayan bu organizasyonlarda göze çarpan en önemli taraf, bu yapıyı kimin üstlendiği. Kimin ana sponsor olarak adını yukarıya yazdırdığı. Bunun marka bilinirliği için öneminin yanı sıra oyunlara yönelik yapılan araştınmalardan elde edilmiş sonuçları da bulunmakta. Oyuncuların, oyunlar içerisine ya da çevresine konuşlandırılmış birincil sponsorlara, satın alım refleksleri açısından daha yatkın oldukları yönünde yapılmış çalışmalar mevcut. Bunu sürekli ilgili isme ya da görsele maruz kalmakla bağlantılı olarak açıklamak mümkün. Diğer taraftan, özellikle yiyecek-içecek sektöründeki devlerin 20 yıldan fazla bir süredir bu uygulamayı gerçekleştirdikleri hepimizin malumu. Yerli üreticilerimizin dikkat kesilmesi gerekiyor. Hem de mümkün olduğunca çabuk bir biçimde.

ASUS VE HP’DEN E-SPOR HAMLESİ

Bilgisayar ve çevre donanım üreticilerinin e-spora yaptıkları yatırımlar oldukça doğal. Çünkü en nihayetinde müşteri kitlesi büyük bir oranla bu kısımdan geliyor. Türkiye’de defalarca benzer tipte teknoloji fuarlarına yatırım yapmış teknoloji firmaları, bu sefer e-spora yönelik yatırım kanallarını piyasaya sunmaya çalışıyor. Bunlardan iki büyüğü Asus ve HP, hemen göze çarpanlar arasında. Asus, Wolfteam isimli oyuna sponsor olmuş durumda. Onun sponsorluğunda düzenlenen turnuvada, Fenerbahçe ve Galatasaray’ın e-spor takımları final için 26 Ocak’ta mücadele edecek. HP ise, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği tarafından organize edilen Gaming İstanbul’da 31 Ocak-3 Şubat tarihleri arasında yer alacak. Firma, PUBG oyun turnuvasına sponsorluk yapıyor ve ana hedefinde OMEN isimli oyun bilgisayarlarının aktif tanıtımının yapılması yer alıyor. Bir diğer büyük organizasyon ise Gillette’in ana sponsorluğunda gerçekleşen ve Multip-layer isimli yerli e-spor platformunun yedinci kez düzenleyecek olduğu etkinliği. 26 Ocak’ta başlayacak bu etkinliğe de onlarca yayıncı ve binlerce oyuncunun katılması bekleniyor.

Görüldüğü üzere, Ocak sonu ve Şubat ayı çok hızlı geçeceğe benziyor. Diğer taraftan, gözler bir üretim etkinliği de aramıyor değil. Genelde sadece geliştiriciler için hazırlanan üretim etkinliklerinin bir benzeri konuya ilgi duyup bilgi sahibi olmayan gençler için de pekâlâ düzenlenebilir. Gelecek hafta bu konudaki temel fikirler ve Avrupa’dan gelen bazı uygulama haberlerinden bahsedeceğiz.

Güzel bir hafta geçirmenizi dilerim…

Ali Efe İralı

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir