Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda finale gelindi

Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda finale gelindi. 18 Eylül’de gerçekleştirilecek törenle, Türkiye’nin kadın girişimcileri, dört farklı kategoride ödüllerini almaya hazırlanıyor.

Garanti Bankası, Ekonomist dergisi ve Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) işbirliğiyle, kadın girişimcileri cesaretlendirmek amacıyla düzenlenen “Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışmasının 7’ncisine başvurular tamamlandı. Kadın girişimcilerin nefes tutarak beklediği sonuçlar, 18 Eylül’de gerçekleştirilecek ödül töreninde açıklanacak. ‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’, ‘Gelecek Vaad Eden Kadın Girişimci’, ‘Yöresinde Fark Yaratan Kadın Girişimci’ ve ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ kategorilerinin birincilerine ödülleri takdim edilecek.

Yarışmaya, Türkiye’de yaşayan ve hakim ortak olduğu işletmenin yıllık cirosu 40 milyon TL’nin altında kalan tüm kadın girişimciler başvurabiliyor ya da aday gösterilebiliyor. Bu çerçevede bu yıl da başarılarını milyonlarla paylaşmak isteyen girişimci kadınlar yarışmaya başvuruda bulundu.

Hizmet, gıda ve tekstil

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, dört kategorinin birincileri dışında her başvuru sahibinin de, hem faaliyetleriyle ilgili detaylı değerlendirme yaptığı başvuru sürecinde, hem de farklı insanlarla tanışma ve iş ilişkisi kurma fırsatı bulduğu başvuru sonrasında, iş hayatında faydalı olacak kazanımlar elde ettiğini söylüyor.Yarışmanın bu yılki başvuruları arasında en çok dikkat çeken sektörlerin hizmet, gıda ve tekstil olduğunu ifade eden Karadere, bunun yanı sıra yine her zamanki gibi, özellikle de kadınların yaygın varlık göstermediğini düşündükleri sıradışı sektörlerden de başvurular bulunduğunu belirtiyor. Karadere, “Ancak tabi ki bizim için değerlendirme sürecinde, girişimci kadınlarımızın faaliyet gösterdikleri sektörden çok, o sektörde yarattıkları farklılık önem arz ediyor” diyor.

Teknoparkiarda faaliyet gösteriyorlar

Gösterilen ilginin her seferinde olduğu gibi bu yıl da motivasyonu bir kez daha perçinlediğini söyleyen Karadere, bu yılki başvuruları değerlendirirken dikkatlerini çeken bir diğer konuyu ise şöyle anlatıyor: “Ülkemizin gelişmesinde önemli rolü olduğuna inandığımız sektörlerde kadın girişimcilerin sayısının arttığını görüyoruz. Bu yılki adaylar arasında, örneğin tarım sektöründe yeniliklere imza atan ve teknoparklarda Ar-Ge faaliyetlerinin yanında yaptıkları çalışmaları ticari ürüne dönüştüren kadın giıişimcilerimizin olduğunu görmek hepimizi sevindirdi. Kadın girişimcilerimizin desteklenmesini, daha fazla rol modeli ortaya çıkmasını sağlayan bu proje, sadece yurtiçinde değil yurtdışında da beğeniyle karşılandi”

Sosyal girişimci seçiliyor

Yarışmanın yeni kategorisi olan ‘Türkiye’nin Kadın Sosyal Girişimcisi’ ile, bir sosyal sorunun veya ihtiyacın farkına vararak girişimcilik anlayışıyla ürettiği çözümlerle, sosyal değişim yaratmayı hedefleyen adayların başarılarına ışık tutulacak. Böylece, çevre, insan hakları, sağlık, yoksulluk gibi alanlarda fayda yaratmak amacıyla sürdürülebilir iş fikirleri geliştiren girişimciler ayrı bir çerçevede değerlendirilecek ve desteklenecek.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir