Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Haberler / Ulaştırma / lojistik sektörü 2023 hedefleri

Ulaştırma / lojistik sektörü 2023 hedefleri

Türkiye ekonomisi büyürken lojistik şirketleri de geleceğe yönelik ciddi büyüme hedeflerine sahip. Lojistikçiler peş peşe yatırım yapıyor. Sektördeki birçok firma 2023 vizyonu çerçevesinde dünyanın lojistik devleri arasına girmeyi hedefliyor…

TÜRKİYE ekonomisi 15 yılda önemli mesafeler kaydetti. Milli geliri 230 milyar dolarlardan 800 milyar dolara yükseldi. Dış ticaret ise beş kat arttı. İhracat 150 milyar doların üzerine çıkarak büyümenin lokomotifi oldu. 2023 hedefleri ise çok daha büyük. 500 milyar dolarlık ihracat, 2 trilyon dolarlık milli gelir hedefi bulunuyor. Türkiye ihracatının dünya ticaretinden aldığı pay 2016’da yüzde 0.89’a çıktı. Hedefimiz 2023’te dünya ticaretinden aldığımız payı yüzde 1.5’a yükseltmek. 2023’te 500 milyar dolarlık ihracat gerçekleştirip, G-20 ülkeleri içinde ilk 10’da yer almak istiyoruz.

Tabii bu iddialı hedefler için en olmazsa olmazların başında lojistik sektörü geliyor. Ülkede üretilen malların pazarlara ulaşması yaşamsal önemde. Bu anlamda lojistik sektörü stratejik öneme sahip. Ticaretin gelişmesi demek lojistik sektörünün de gelişmesi anlamına geliyor. Üç tarafı denizlerle çevrili Türkiye, Asya ile Avrupa kıtası arasında bir köprü olurken, Avrupa ve Ortadoğu arasında coğrafi olarak doğal bir hub konumunda. Dünya ticareti ve kendi ticaretimizin gelişme hedeflerine uygun olarak lojistik altyapımızı geliştirebilirsek, Türkiye’nin bölgesinde önemli bir ‘lojistik üs’ olması kaçınılmaz.

Lojistik sektörü 2023 hedefleri

 • Büyük ölçekli 16 yeni lojistik merkezi
 • 36.500 km’lik bölünmüş yol
 • 7.500 kilometrelik otoyol
 • 70 bin kilometrelik bitümlü sıcak karışım asfalt
 • 2019 yılında Boğaz’da bir denizaltı tüp geçit
 • Çanakkale Boğazı’nda köprü
 • 10 bin kilometrelik hızlı tren demiryolu, 4 bin kilometrelik ilave demiryolu
 • Türkiye’yi Kafkaslar, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’ya bağlayacak demiryolu projelerinin desteklenmesi
 • Yeni havaalanları, 400 milyonluk yolcu kapasitesi
 • İstanbul’a üç yeni havaalanı
 • 750 uçaklık filo (200 bölgesel)
 • Ana limanların demiryollarına bağlanması
 • Ege/Akdeniz/Marmara ve Karadeniz’de transfer limanları
 • 2019 yılında dünyanın en iyi 10 limanından en az birine sahip olmak
 • Konteynır taşımacılığı için 32 milyon TEU’luk elleçleme kapasitesi
 • 500 milyon ton katı, 350 milyon ton sıvı yük elleçleme kapasitesi
 • 10 milyon DWT’lik gemi inşaatı kapasitesi
 • 50 bin yat kapasiteli 100 marina.

Türk lojistik sektörü bugün sahip olduğu 1.500 şirket ve 46 bin araçla Avrupa’nın en büyük filosuna sahip. Gayri Safi Yurtiçi Hasılası içerisinde yüzde 12-13 gibi bir paya ulaşan lojistik sektörünün hacminin 100 milyar TL’ye ulaştığını söyleyebiliriz. Türkiye’nin 2023 yılı hedefi olan 500 milyar dolarlık ihracat hedefine uygun bir ivme sergileyen sektörün 2023 yılında 50 milyar dolarlık ciro sağlaması bekleniyor.

Sektörün bu hedeflere ulaşması için lojistik şirketlerinin de yatırım yapması gerekiyor. Para Dergisi olarak sektörün önde gelen firmalarının gelecek planlarını sorduk. Sektörün önde gelen birçok firması yeni yatırımlarla büyüme planları yapıyor. Bu planları sadece Türkiye ile sınırlı değil, ihracatın yapıldığı birçok ülkede ofisler açıp, lojistik merkezleri ve depoları kuruyorlar. Sadece Türkiye’nin değil birçok ülkenin mallarını taşıyorlar. Lojistik şirketlerinin gelecek hedeflerini bakarsak, 2023 yılında dünyanın ilk 10’u arasına girmeye aday şirketler olduğunu söyleyebiliriz. îşte, lojistik sektöründe yatırım planı yapan firmaların gelecek hedefleri…

BARSAN GLOBAL LOJİSTİK
Hedefi dünyanın ilk 10’u arasına girmek

1982 yılında gümrükleme hizmetleri veren bir şirket olarak kurulan Barsan Global Lojistik bugün entegre hizmet veren bir yapıda. 35 yıl önce 10 metrekarelik ofiste başlayan yolculuk bugün dünyanın 24 noktasında 4 binin üzerinde çalışanı ile sektörlerinin lider firmalarına hizmet veren dev bir lojistik firması olarak devam ediyor.

Şirketin sahibi Kamil Barlın, işe gümrükleme ofisiyle başlamış. 1990 yılında ise entegre gümrük hizmeti veren şirket haline gelmiş. Dünyanın birçok yerinde ofisleri bulunan firmanın 2023 hedefi, dünyanın ilk 10 lojistik şirketlerinden biri haline gelmek. Bunun için de şirketi yeniden yapılandırırken bir taraftan da depo yatırımları yapmaya devam ediyor. Şirketin yeniden yapılandırma yatırımları 2018 yılında tamamlanacak. Bu tarihten sonra ise çok iddialı büyüme hedefleri mevcut. Şirket her bölgede bağımsız franchising sistemine benzer bir modellemeye geçiyor. Yeniden yapılanmanın tamamlanmasından sonra 2019 ve 2020 yıllarında yüzde 100 büyüme hedefleri var. Şirketin Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı ise Cengiz Çaptuğ yapıyor. Çaptuğ, Barsan Global’in gelecek hedefleri ile ilgili şu bilgileri veriyor:

“Öncelikle hedefimiz, yüzde 100 Türk sermayeli bir Türk şirketi olarak dünyanın önde gelen lojistik firmaları arasında yer almak. Yenilikçi bir firma olarak inovatif yazılımlar, özel çözümler geliştiriyoruz. Geniş ve uzman IT kadromuz ve geliştirdiğimiz yenilikçi ve öncü yazılım çözümleri ile İTÜ Tekno-kent’te konuşlandık. Burada pek çok projeye imza atmaya devam edeceğiz. 2017 yılında da büyüme hedeflerimizi ve yatırım planlamamızı eksiksiz olarak uygulamaya devam edeceğiz. 22 ülke ve 59 lojistik merkezde yürüttüğümüz faaliyetlerimizi, 20 yeni merkez daha açarak artan bir ivmeyle sürdüreceğiz. Barsan’ın kimliğinin ve hizmet anlayışının en önemli unsuru, yenilikçiye öncü olmasıdır. İş süreçlerimizde ve müşterilerimize sunduğumuz hizmetlerde getirdiğimiz yenilikler, sektörde örnek teşkil ederken, biz daima daha farklı yeniliklerle bir adım daha öne çıkmaya odaklanıyoruz. Bu nedenle teknolojiye ve inovasyona güçlü yatırımlar yapıyoruz. Böylece her zaman daha hızlı, güvenli, takip edilebilir ve anlık ihtiyaçlara özel çözüm üretilmesini talep eden müşterilerimize en iyiyi sunmayı hedefliyoruz. Amacımız, dünya ekonomisinin yoğun olduğu ülkelerde ülkemizi temsil ederek büyümek, aynı zamanda ‘en kaliteli hizmeti’ vermede de en iyi olabilmek.”

MNG KARGO
220 ülkeye hizmet ulaştırıyor

MNG Holding iştiraki olarak kumlan MNG Kargo 800’den fazla şubesi, yedi tanesi Teknolojik Aktarma Merkezi olmak üzere toplam 26 aktarma merkezi, 15 bölge müdürlüğü, 8 bin 500’ü aşkın çalışanı, 2 bin 500 kara taşıma aracı ve altı uçağıyla hizmet veriyor. MNG Kargo, Türkiye’nin bir ucundan diğer ucuna ve dünyada 220 farklı ülkede, günde 600 bin adrese dünya standartlarında hizmet ulaştırıyor.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkan Vekili ve Genel Müdürü Aslan Kut, 2016 hedeflerim tutturduklarını, 2017 yılma umutla girdiklerini söylüyor. Türkiye’nin kargo sektöründe ilk ve tek Ar-Ge merkezini kurduklarını belirten Kut, teknolojiye önemli yatırımlar yaptıklarını belirtiyor. Kut, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Son yıllarda kargo, kuıye ve lojistik hizmeti veren şirketler insan kaynaklarını geliştirmeye, teknoloji altyapılarım güçlendirmeye, imajlarım yenilemeye hız ve güven artıncı yeni hizmetler sunmaya önemli kaynak ayırmaya başladı. Sektörde yer alan firmalarımız her alanda dünya ile rekabet edecek kapasiteye ulaştı. Bundan sonra yapılması gereken, değişen global rekabet koşulları içinde sektörde zaman ve işgücü tasarrufu kazandıracak otomasyon teknolojilerine geçilerek bu teknolojik altyapıyı destekleyecek nitelikli personel imkanlarının oluşturulması, teknolojinin merkezine insanı koyarak, nitelikli işgücü ve hizmete esas üretim yaklaşımına yönelik eğitim faaliyetleriyle, çalışanların motivasyonunun teknoloji ve gelişmeye paralel olarak ivme kazandırılmasıdır.”

MARS LOGİSTİCS
Yeni lojistik merkezi açıyor

1989 yılında kurulan Mars Logistics, tüm lojistik hizmetlerini sağlayan bir şirket. Kara, hava, deniz ve demiryolu taşımacılığı, fuar ve etkinlik lojistiği, proje taşımacılığı, gümrükleme, sigorta, depolama ve diğer tüm lojistik hizmetlerini veriyor. 1200 çalışanıyla hizmet veren Mars Lojistik Grubu içinde beş ayrı şirket bulunuyor: Mars Lojistik Grup, Mars Lojistik Uluslararası Taşımacılık Depolama Dağıtım, Mars Hava ve Deniz Kargo Taşımacılığı., Mars Sigorta Aracılık Hizmetleri Ltd. Şti ve Mars Logistics S.A.R.L.. Grubun merkezi İstanbul Yenibosna’da. Ambarlı ve Tuzla başta olmak üzere, Bursa, İzmir, Adana, Ankara, Mersin, Denizli, Atatürk Havalimanı, Adnan Menderes Havalimanı, Şa-kirpaşa Havalimanı ve Esenboğa Havalimam’nda şubeleri var.

2016 yılım yüzde 16 büyüme ile kapattıklarını belirten Mars Logistics Genel Müdürü Ali Tulgar, 250 milyon euro ciroya ulaştıkları söylüyor. 1900 araçlık filoya sahip olduklarını belirten Tulgar, 2017 ikinci çeyreğinde 30 milyon euro’luk bir yatırımla Hadımköy’deki yeni yeni lojistik merkezini hizmete açacaklarını söylüyor. Tulgar, 2017 yılına dönük hedefleriyle ilgili şu bilgileri verdi: “2017 yılı ve önümüzdeki dönemde de büyümemizi sürdüreceğiz. Filo sayımızı artıracağız. Yeni pazarlan çok önemsiyoruz. Geçtiğimiz yıl, Avrupa’nın yanı sıra doğu pazarma da açıldık. 2017’de bu trafiğimizi artırmayı planlıyoruz. Diğer yandan Almanya ve Türkiye arasındaki yeni intermodal hattımızı 2017’de daha da geliştirmek için çalışmalar yürütüyoruz”

HOROZ LOJİSTİK
Beş kıtada 155 ülkede

1942 yılmda Gaziantep’te Mehmet Emin Horoz tarafından kurulan Horoz Lojistik, uluslararası ortaklıkları, istihdamı, yarattığı ekonomi ve sağladığı katma değeriyle lojistik sektörünün lider kuruluşları arasında yer alıyor. Lojistik sektöründe 75 yıldır faaliyet gösteren Horoz bugün, beş kıtada, 105 ülkede, 601 noktada 850 çalışanı ile entegre lojistik çözümler üretiyor. 2016’da 675 milyon TL ciroya sahip olan Horoz, ana faaliyet konusu olan lojistik hizmetler alanında iki büyük şirketiyle faaliyet gösteriyor. Horoz Lojistik, yurtiçi komple taşıma, depolama ve dağıtım, uluslararası karayolu ve demiryolu taşımacılığı hizmetleri sunuyor. Horoz Bollore Logistics ise, denizyolu-havayolu for-warding, konteyner dahili taşımacılık ve proje kargo taşımacılığı alanlarında müşterilerine hizmet veriyor.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkanı Taner Horoz, Türkiye’nin yaşadığı bütün sıkıntılara rağmen büyüdüklerini belirtiyor. “2015 yılında 628 milyon IL olan ciromuzu 675 milyon TL’ye çıkardık. 2017 yılma büyük hedeflerle başladık” diyen Taner, Türkiye’nin büyümesiyle doğru orantılı olarak ilerlediklerini ancak temelde, Türkiye’nin büyümeşinin yaklaşık iki buçuk, üç katı büyümeyi hedeflediklerini belirtiyor. Yatınmlarını bu yıl da devam ettireceklerini belirten Taner, gelecek planlan ile ilgili şu değerlendirmeyi yapıyor:

“İşimize bu sene de yatırım yapmaya devam edeceğiz. Bizim yatırım şeklimiz genel olarak, yeni işlere, yeni coğrafyalara girme ve oraya servis ulaştırmaya yönelik oluyor. Bu sene bizim için çok özel bir sene. Kuruluşumuzun 75. yılını kutluyoruz. Bu sene yurtiçi taşımacılık alanında e-ticaret hizmetimizle ön plana çıkıyoruz. Uzun zamandır, beyaz eşya sektörü tarafından, gerek yurt içindeki üretim fabrikalarından sevk edilen, gerekse yurt dışından ithalat yoluyla ülkemize getirilen ürünleri, bayi, depo, mağaza ve zincir market kanallarına yüksek performans düzeyinde sevk ve teslim ediyoruz. Dağıtım süreçlerinde elde ettiğimiz başarı sayesinde, sektörün önemli bir ihtiyacına daha karşılık vererek ‘ev teslimatı’ projesini müşterilerimize sunuyoruz. Bu hizmet kapsamında satın alman ürünlerin, son kullanıcıların adreslerinde evlerinin içine kadar teslim edilmesiyle, hem gönderici firmanın hem de alıcı müşterilerin lojistik beklentilerine önemli bir çözüm kaynağı oluyoruz.”

ARKAS LOJİSTİK
Doiar bazında yüzde 15 büyüyecek

Lojistik hizmetlerin temeli ilk olarak 1989 yılında Arkas Ulaştırma’nın kurulmasıyla atıldı. Deniz taşımacılığında müşteri memnuniyetini artırmak amacıyla kara nakliyatının gerekliliğinden yola çıkarak, konteyner ön ve son taşımalarını yapmak üzere kuruldu. Arkas Lojistik Hizmetleri Grubu altında bulunan Arkas Ulaştırma, Arkas Anadolu Lojistik, Ardep depoculuk ve Arfor şirketlerinin müşterilerine daha hızlı hizmet verebilmek amacıyla 2015 yılında Arkas Lojistik adı altında toplandı. Bugün deniz, kara, hava ve demir yolu alanlarında, konteyner, parsiyel konteyner, multimodal,  açık yük, proje taşımaları, konteyner terminal, yurtiçi dağıtım ve depolama W hizmetleri veriyor.

Onur Arkas Lojistik, İstanbul, İzmir, Denizli, Bursa, Mersin, İskenderun, Ankara, Eskişehir, Gaziantep Kayseri, Konya, Samsun, Trabzon ve Antalya başta olmak üzere Türkiye’de kendilerine ait 14 ofisle faaliyet gösteriyor. Yurtdışmda ise Rusya, Ukrayna, Gürcistan, Azerbaycan, Yunanistan ve Çin’de ofisleri bulunuyor. Diğer ülkelerde ise 100’e yakın acenteden oluşan ağımıyla tüm dünyaya ulaşım sağlıyor. 300’e yakın nakliyecisi ile Türkiye’nin 81 iline hizmet sunuyor. Arkas Lojistik Genel Müdürü Onur Göçmez, “2016’da küresel ekonomide yaşanan belirsizlikler ve yavaşlamaya rağmen dolar bazmda yüzde 15, TL bazında ise yüzde 31 karımızı arttırdık. 2017 için dolar bazmda en az yüzde 15 büyümeyi hedefliyoruz” diyor.

ALIŞAN LOJİSTİK
Kimyasal madde taşımasında uzman

1985 yılında 20 araçlık filo ile bir uluslararası nakliyat firması olarak kurulan Alışan Group, 32 yıllık tecrübesiyle bugün lojistik inşaat, sigorta ve kimyasal yıkama sektörlerinde faaliyet gösteren bir şirketler topluluğu halini aldı. Bugün 450 özmal araç filosuna, 950 çalışana sahip olan Grup, 2005 yılında HollandalI ortağıyla kurdukları Alışan Den Hartogh ile kimyasal madde taşımacılığı alanında uzmanlaştı. Ağırlıklı olarak kimya ve FMCG sektörlerine hizmet veriyor.

Alışan Lojistik, Avrupa’da daha çok Be-nelüks ülkeleri, Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya sevkiyatlar yapıyor. Alışan Lojistik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Damla Alışan, geçen yıl depolama alanlarına önemli yatırımlar yaptıklarını belirterek, şu bilgileri veriyor:

“2016 yılı Mart ayı başı itibariyle Güzeller Organize Sanayi’de 20 bin paletlik yeni bir depo açılışı gerçekleştirdik. Yaz başında da Gebze Güzeller Organize Sanayi Bölgesi’nde 15 bin palet kapasiteli yeni bir depolama tesisini devreye aldık. Bunlar ek olarak yurtiçi nakliye alanındaki dağıtım hizmetlerimize Konya’da açtığımız yeni operasyon merkezini ve 5 bin palet kapasiteli 3 bin 500 metrekare kapalı alan ve 5 bin metrekare açık alanı kapsayan yeni depomuzu da ekledik. Böylelikle 2016 yılı itibariyle toplam 255 bin palet depolama kapasitesi ile Marmara, Trakya, Ege ve Çukurova Bölgesi’nden sonra, tüm İç Anadolu Bölgesi’ne hizmet vermeye başladık.”

BORUSAN LOJİSTİK
Ar-Ge’ye özel önem veriyor

LOJİSTİK sektörünün güçlü oyuncularından Borusan Lojistik ağırlıklı olarak otomotiv ve demir çelik sektörlerine hizmet veriyor. 2016 yılını zorluklara rağmen iyi bir performansla tamamlayan firma, dijitalleşme ve inovasyona büyük önem veriyor.

Genel Müdür İbrahim Dölen, “2016’da süreçlerimizin verimliliğini artırarak kuvvetlendirdik, borçlarımızı azalttık, işletme sermayemizi iyi kullandık, kârlılığımızı koruduk ve yatırımlarımızı yaptık” diyor. Ar-Ge’nin Borusan için en önemli konuların başında geldiğini belirten Dölen, şunları söylüyor:

“2017’de hem grup hem de firma olarak dijitalleşme ve inovasyonel öncelikli alanlarımız. Tüm dünyadaki teknolojik gelişmeleri yakından ta kip eden ve uygulamaya koyan bir şirketiz. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından ‘Ar-Ge Merkezi’ olarak 2016 yılı içinde onay aldık. Merkezimizi kurduğumuz günden bugüne 100 milyon TL seviyesinde yatırım tamamladık. Önümüzdeki dönem ise yapacağımız yatırımların 20 milyon dolarlık kısmı Ar-Ge ve inovasyon üzerine olacak. Yine biri İstanbul’da diğeri İzmir’de iki depomuzu hizmete almayı planlıyoruz. Otomotiv lojistiği alanında da Borusan limanımız Türkiye’nin en fazla araç ihraç edilen, en çok araç elleçle-nen limanlarından biri haline geldi. Geçen sene otomotiv satışları 1 milyonun hemen altında kalarak rekor kırdı. Geçen sene liman kapasitemizi 250 bin araçtan 350 bin adede çıkardık. Genel kargo hizmetlerinde ise geçen sene 3 milyon ton genel kargo elleçlemiştik. Bu yıl bunun 3.5 milyon tona çıkacağım öngörüyoruz. Bu yıl hedefimiz reel anlamda yüzde 10 büyümek.” Borusan Lojistik, kıta Avrupası, Irak, İskandinavya coğrafyası ve deniz aşırı ülkelerde geniş acente ve partner ağı bulunuyor. Ortadoğu ve Orta Asya’da da kendi yapılanması ile uluslararası taşımacılık hizmetleri veriyor. Firmanın Uluslararası Taşımacılık birimi, Almanya, Avusturya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Fransa, Hollanda, İngiltere, İskandinavya, İspanya, İsviçre, İtalya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Yunanistan başta olmak üzere tüm Avrupa ülkelerine haftalık tarifeli seferleri ile karayolu taşımacılığı hizmeti sunarak, komple ve parsiyel yükleri kapıdan kapıya ulaştırabiliyor.

EKOL LOJİSTİK
Sektörün “Ekol”ü oldu

Ekol Lojistik’in kuruluşu tam bir başarı hikayesi. 1987 yılında İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi’nden mezun olan Ahmet Musul, kısa bir süre Unok Uluslararası Nakliyat’ta çalıştıktan sonra 1990 yılında sıfır sermaye ile Ekol Lojistik’i kurmuş. 19901ı yıllarda adım adım büyüyen firma, 2000 yılında Boyner Grubu ile çalışmaya başlamış ve bu tarih de şirket için en önemli dönüm noktası olmuş. Büyüme bundan sonra başlamış. 2000 yılında 20 milyon euro ciroya sahip olan şirket bugün 565 milyon euro ciroya ulaşmış durumda.

Firmanın Yönetim Kurulu Başkam lâhw Ahmet Musul, “Bugün taşımacılık, kontrat lojistiği, dış ticaret, gümrük ve tedarik zinciri yönetimi alanında 15 ülkede kusursuz hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren entegre bir lojistik şirketi haline geldik” diyor. Altı Ro-Ro gemisi, haftalık 48 sefer yapan blok trenleri ve 5 bin 500 aracıyla Ekol, Avrupa’nın önde gelen lojistik sağlayıcıları arasında. Firma Avrupa’nın üçüncü büyük filosuna sahip. Musul, “Ancak, ulaşım ağıyla birlikte kendi network’ünü ve özmal filosunu kullanan şirket ölçütlerim bir araya getirdiğimiz takdirde, Avrupa’daki en büyük transport şirketi olduğumuzu söyleyebiliriz” diyor.

5 bin 500 araçlık filoya sahip Ekol, iki yıl içinde bu sayıyı 10 bine çıkarmayı planlıyor. Şirkette 6 bin 500 çalışan var. Şirket ağırlıklı olarak otomotiv, imalat, perakende, tekstil, FMCG, sağlık, elektronik, e-ti-caret gibi sektörlere geniş bir yelpazede hizmet sunuyor.

REYSAŞ
Çıkrıkçılar Yokuşu’nda başlayan hikaye

Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, ticaret hayatına 1978 yılında küçük bir sermaye ile başlamış, henüz 16-17 yaşlarında lise ikinci sınıf öğrencisiyken, bugün iş dünyasındaki birçok holding ve önemli şirketin geldiği yer olan Ankara Çıkrıkçılar Yoku-şu’nda ilk ofisini açmış. 1990 yılında araç taşımacılığı ile başladığı lojistik sektöründe kısa zamanda büyüyüp araç taşımacılığı, otomotiv milk-run ve otomotiv üretim bandı beslemesi, yurtiçi ve yurtdışı taşımacılık, akaryakıt, uçak yakıtı, LNG, LPG, CNG, madeni yağ taşımacılığı, FMCG soğuk zincir dağıtımı, gıda taşımacılığı, konteyner ve tank konteyner taşımacılığı, sigara, alkollü ve alkolsüz içecek dağıtımı, uluslararası ve yurtiçi demiryolu taşımacılığı, denizyolu taşımacılığı, gümrüklü/gümrüksüz depolama hizmetleri ile ek servisleri vermeye başladı. Reysaş Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Durmuş Döven, firmasıyla ilgili şunları söylüyor:

“Ciro olarak 2016 yılını yaklaşık yüzde 15 büyüme ile kapattık. Özellikle son 10 yıldır devam eden depo yatırımlarımız son beş yılda artarak devam etti. Bunlara ilave olarak demiryolunda üstyapı ekipmanları, vagon, istasyon ve özellikle de yeşil lojistik kapsamında karbon sa-lmımmı azaltan depolarımızın çatılarında güneş enerjisinden elektrik üretimi ve doğal gazın ağır ticari vasıtalarda kullanımı ile ilgili yatırımlarımız halen sürüyor. Gelecekte de büyümeye devam edeceğiz.”

ASSAN LOJİSTİK
Yüzde 20 büyüyecek

Assan Lojistik A.Ş., 1996 yılında Kibar Holding iştiraki olarak kuruldu. Özellikle son üç yılda grup dışı satışlara odaklanarak hızlı bir büyüme elde etti. Uluslararasında parsiyel ve komple kara, hava, deniz ve intermodal taşımacılık; yurtiçinde ise antrepo, serbest depolama, komple yük taşımaları, liman hizmetleri veriyor. Ağırlıklı olarak, otomotiv, alüminyum, demir-çelik, gıda, tekstil ve ambalaj sek-törlerine hizmet veriyor.

Assan Lojistik Genel Müdürü Halil Özendi, 2016 yılında alacakların tahsüatımn her zamankinden zor oldıığunu belirterek. “Zorunlu trafik mali mesuliyet sigortası, asgari ücret ile köprü geçişlerindeki yeni düzenlemeler, müşteri kontratlarımızda ön görülmeyen/yer almayan maliyet artışlarıydı. Alacaklarımızın tahsilatı her zamankinden zordu. Dolayısıyla karlılıkta umduğumuz bulamadık. Tüm bölgesel ve ülkemizde yaşanan olumsuz gelişmeleri de dikkate alırsak bütçemizdeki satış gerçekleşmelerinden yine de memnunuz” diyor. 2017 yılını yüzde 20 büyüme hedefi koyduklarını belirten Özendi, şu değerlendirmeyi yapıyor;

“Bu yıl kazanılan yeni kontratlarla, bizi 2017’de yüzde 20’ye varan bir ciro artışı bekliyor. Katma değer yaratabileceğimiz alanlarda satış çabamız devam edecek. Kesinleşmiş yeni hacmi daha doğru yönetebilmek için yurtdışı acente ağı, bilgi teknolojileri, organizasyon, süreç iyileştirmelerine odaklanacağız.”

MOBİLJET
Lojistiğe farklı bir yorum

Mobiljet A.Ş, 2009 yılında İstanbul’da kuruldu ve 5 bin metrekare kapalı alanda hizmet vermeye başladı. Bugün geldiğimiz noktada 70 bin metrekare kapalı alanda, dokuz lojistik üssü ile 35 ilde hizmet veriyor. Mobiljet A.Ş, kurulmadan önce uzun süre yurtiçi ve dışındaki lojistik sektörlerinin, farklı iş modellerinin incelenmesi ve değerlendirmesi sonucunda oluşturulan fizibilite ile tamamen inovasyon ve teknoloji odaklı bir şirket olarak kurgulandı. Bu bağlamda da Türk lojistik sektöründe yeni bir alan ve sektör inşa etti. Sadece mobilya lojistiği yapan Mobiljet A.Ş., lojistik hizmetinin yanı sıra ürün depolama, taşıma, kurulum (bina kat sayısı fark etmeksizin), ürünlerin garanti süreleri boyunca teknik servis hizmetinin verilmesi ve markalar adına CRM yaparak, kurum ve markaların sadece kendi iş süreçlerine odaklanmalarını sağlıyor.

Mobiljet Yönetim Kumlu Başkanı Ahmet Öz-tekin, hızlı bir büyüme performansı gösterdiklerini belirterek, “Kurulduğumuz günden bugüne kadar her yıl yüzde 70-80 büyüme kaydettik. 2016 büyümemizin devam ederek, atılım yapmaya başladığımız yıl oldu. 2017 yılı hedefimiz ise dokuz lojistik üssümüz ile 35 ilde verdiğimiz hizmeti, yılın ikinci çeyreğine kadar 81 ile çıkarmak. Firmamızın 5-10-15 ve 20 yıllık sürdürülebilir hedefleri vardır. Bu bağlamda da 2023 hedefimiz uluslararası bir şirket olmak ve yurtdışı yatırımı yapmak” diyor.

Cengiz Çaptuğ / Barsan Global Lojistik Yönetim Kurulu Başkanı
“20 yeni merkez daha açacağız”

22 ülkedeki 59 lojistik merkezde faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Bu ülkeler Avrupa kıtasında Almanya, Hollanda, Fransa, Belçika, İngiltere, İspanya, Macaristan, İtalya, Polonya, Romanya, İrlanda, Belarus; Amerika kıtasında ABD, Brezilya, Kanada; Asya kıtasında Hong-Kong, Çin, Güney Kore, Kazakistan, Kuzey Irak… 2016 yılı içinde Almanya’da Münih, Hannover ve Stuttgart, Macaristan’da Györ, Belçika’da Gent, Hollanda’da Rotterdam, Romanya’da Timişoara, İrlanda’da Dublin’de lojistik merkezlerimizle hizmet vermeye başladık.

Ülkemizde de İstanbul Şamandıra, Antalya ve son olarak Ereğli Bölge Direktörlüğü’nü kurarak, hizmet ağımızı genişlettik. Merkez ofisimiz, TIR İşletme Direktörlüğümüz, 20 bölge direktörlüğümüz ve 36 gümrük ofisimizle hizmet veriyoruz. 22 ülke ve 59 lojistik merkezde yürüttüğümüz faaliyetlerimizi, 20 yeni merkez daha açarak artan bir ivmeyle sürdüreceğiz.

İbrahim DÖLEN / Borusan Lojistik Genel Müdürü
“Endüstri 4.0’a hazır olmalıyız”

Orta ve uzun vadeli baktığımızda Endüstri 4.0 dediğimiz yeni endüstri devrimi, teknolojinin ve mobilitenin gelişmesi ile teknoloji şirketlerinin lojistik sektörü için geliştirdikleri fark yaratan, fayda sağlayan yaklaşımları aracılığıyla lojistik şirketlerine rakip konuma geldiğini görüyoruz.. Özellikle Avrupa ve ABD’de teknoloji platformları dijital teknolojiler kullanarak, daha yüksek verimlilik ve düşük maliyetlerle rekabete girecekler. Örneğin ABD’deki bir internet sitesi halen buradaki toplam konteyner forwarding işinin yüzde 20’sini elektronik ortam üzerinden yapıyor. Hiç kuşkusuz bu durum birkaç yıl içinde Avrupa ve Türkiye’ye de yansıyacak. Lojistik sektörünün bu teknoloji dalgasına hazır olması ve djjitalleşme sürecini hızlandırması gerekiyor. Borusan Lojistik olarak bu alana herkesten önce girdik ve yoğun bir şekilde çalışıyoruz. Örneğin, 2011 yılında teknopark Ar-Ge merkezinde başlattığımız ilk projelerimizden ETA bugün ticarileşerek gurur duyduğumuz bir marka haline geldi.

Taner HOROZ / Horoz lojistik Yönetim Kurulu Başkanı
“75’inci yılımızı kutluyoruz”

“2017 bizim için çok özel bir yıl. Kuruluşumuzun 75. yılını kutluyoruz. Bu yıl yurtiçi taşımacılık alanında e-ticaret hizmetimizle ön plana çıkıyoruz. Dünyayı 24 saat açık küresel bir pazar haline dönüştüren internetin sahip olduğu imkanlar, e-ticaret aracılığıyla işletmelere fayda sağlarken, müşteriler için de hızlı ve kaliteli bir hizmet anlamına geliyor. 75 yıl gibi derin bir geçmişi ardımıza alarak yeni yatırımlarımızla son kullanıcıların adreslerine kadar yapılan ürün teslimini e-ticaret sistemiyle devreye aldık. Dağıtım süreçlerinde elde ettiğimiz başarı sayesinde, sektörün önemli bir ihtiyacına daha karşılık vererek ‘ev teslimatı’ projesini müşterilerimize sunuyoruz. Bu hizmet kapsamında satın alınan ürünlerin, son kullanıcıların adreslerinde evlerinin içine kadar teslim edilmesiyle, hem gönderici firmanın hem de alıcı müşterilerin lojistik beklentilerine önemli bir çözüm kaynağı oluyoruz.”

İDRİZ ÇOKAL

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Yat tekstilindeki 2017 trendleri

Tekne ve yatlar seyahat amaçlı olmaktan çıktı ve bir yaşam biçiminin mekanı oldu. Marin modası …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.