Uluslararası Berlin Yeşil Hafta Tarım Fuarı

Alanında dünyanın en büyük etkinliği olan ‘Uluslararası Berlin Yeşil Hafta Tarım Fuarı’na bu yıl sağlıklı ve organik ürünler damga vurdu. Üreticiler, yetiştirdikleri ürünlerinin sağlıklı olduğu konusunda ziyaretçileri ikna etmek için ter döktü…

Peki, dünyanın en geniş gıda fuarına ev sahipliği yapan Berlin’in mutfağı nasıl acaba? Fuarın etkisiyle olsa gerek Berlin, dünyanın en çok vejetaryen ve vegan restoranı olan kenti. Kentte organik ürünlere düşkün olanların oranı yüzde 65. Berlinli, geliri ne olursa olsun, organik ürün tüketmeye çalışıyor. Yemek masalarında salatalık, patates, fasulye, bezelye bulundurmaya özen gösteriyor. Gastronomi uzmanlan, Berlin mutfağının göçmenlerden sonra değiştiğine dikkat çekiyor. Çalışmak üzere 1960’lar-da Almanya’ya giden Türkler ve Araplar, mutfağın şekillenmesinde rol oynamış. Berlinli-ler, döner kebap, lahmacun ve falafeli iyi biliyorlar ve çok sık tüketiyorlar. Hatta dönerin modem fast-food versiyonu, 1971’de Berlin’de icat edilmiş.Fakat geleneklerine bağlı orta yaş üstü kesim, Berlin mutfağının sosise bağımlı olduğunda ısrar ediyor. 1949’da icat edilen körili sosis (curr-ywurst), sadece Berlin’in değil bütün Almanya’nın vazgeçilmezi. Gurmeler için Berlin’de Michelin Rehberi’ne dahil edilmiş 12 restoran da var. Michelin yıldızı alıp, rehbere dahil olmak, restoranlar ve şefleri iciıı büyük bir onur. Berlin deyince “Berliner” çöreğinden söz etmemek olmaz. Bu çörek dünyaca ünlü.

Sebebi ise ABD’nin eski başkanlarmdan John Kennedy’nin meşhur etmiş olması. Yıl 1963. Sovyet destekli Doğu Almanya, Berlin Duvarı’nı ördü ve batıya kaçmaya hevesli binlerce Almanı engelledi. ABD Başkanı Kenncdy de Batı Berlin’e desteğini vurgulamak için kente gidip bir konuşma yaptı. Konuşmasının sonunda da çılgınca alkışlandığı “leh bin ein Berliner” (Ben bir Berlinliyim) sözünü söyledi. Boston aksanlı telaffuzu, ‘Berlinli’ sözcüğünden çok bir Berliner çöreğini hatırlattığından mizah konusu oldu ve çörek de dünyaca tanınır hale geldi.

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir