Pazar , Mart 24 2019
Anasayfa / İş ve Kariyer / Ürün çeşidini 5 e katlayacak

Ürün çeşidini 5 e katlayacak

Sağlıklı beslenmenin yanı sıra vitamin ve diğer gıda takviyelerine olan ihtiyaç konusunda tüketicilerin bilinç düzeyinin artması sayesinde Türkiye OTC pazarı, üç yıldır çift haneli büyüyor. 750 milyon TLlık büyüklüğe ulaşan sektörde faaliyet gösteren Euro OTC Pharma, geçen yıl yüzde 100 büyüdü. Geçtiğimiz yıl 100 bin kutuluk satış gerçekleştiren şirket bugün, 10 olan ürün çeşidini yılsonuna kadar 50’ye çıkarmayı planlıyor.

OTC Pharma Türkiye

Son yıllarda insanlar, hastalıklardan korunmak, günümüzün zor koşullarına karşı dirençlerini artırmak, yorgunluğun önüne geçmek, daha iyi hissetmek ve yaşlanmayı olabildiğince geciktirmek için OTC (reçetesiz ilaç sektörü) ürünlerden daha fazla yararlanmaya başladı. OTC ürünlerinin kullanımının artmasında, dünya çapında yayılan ve ülkemizde de yükselen sağlıklı yaşlanma bilincinin etkisi büyük. Dünyadaki vitamin ve besin desteği pazarına bakıldığında, en büyük pazarların sırasıyla ABD, Güney Kore ve Çin’de olduğunu görülüyor. 322,5 milyonluk nüfusu barındıran ABD’de, yaklaşık 25 milyar dolarlık bir sektör söz konusu.

79 milyona yaklaşan nüfusuyla Türkiye’de ise henüz çok küçük bir vitamin ve besin desteği pazarı var. Pazarın yaklaşık olarak 750 milyon TL civarına yaklaştığını öngörülüyor.

Çift haneli büyümeSağlıklı beslenmenin yanı sıra vitamin ve diğer gıda takviyelerine olan ihtiyaç konusunda tüketicilerin bilinç düzeyinin artması Türkiye OTC pazarını üç yıldır çift haneli büyütüyor. Bu yıl da yüzde 10-15’ler seviyesinde büyümesi beklenen sektörde yabancı markaların ağırlığı var. Ancak son yıllarda yerli şirketlerin de bu alana yatırım yaptığı gözleniyor. Alman Euro OTC Pharma da sektörün yabancı oyuncularından. 2012 yılında pazara giriş yapan şirketin şu anda piyasada 10 adet ürünü tüketicilerle buluşuyor. Bu yıl ürün portföylerini iki katına çıkarmak gibi iddalı bir planları olduğunu söyleyen Euro OTC Pharma Türkiye Sorumlusu Oya inceoğlu, “Almanya’da 50’ye yakın ürün çeşidimiz var ve AR-GE çalışmalarımız sürekli olarak devam ediyor. Türkiye’de de yaklaşık 50 ürünle var olmamız gerekiyor” diyor.

İlk5’i hedefliyor

Vitamin ve besin desteği pazarının büyümesi, çift haneli sayılarla devam ediyor. Pazar, doygunluk noktasına henüz yaklaşmış bile değil. Türkiye’deki tüketici trendlerinin, öncelikle ABD’yi adından Avrupa’yı 3-5 yıl geriden takip ettiği görülüyor. Tüketici bilinci arttıkça pazarın büyümesinin de artacağı görüşünde olan inceoğlu, “Türkiye’de yatırımlarımızı arttırarak devam ediyoruz. Ayrıca depolarla ve eczanelerle olan ticaretimizin hacmi de artmaya devam ediyoruz. 2012 yılından itibaren Türkiye’deyiz, birincil hedefimiz Türkiye pazarındaki penetrasyonu arttırmak ve markalaşma yolunda uzun vadede en sağlam adımları atmak” diye anlatıyor.

1,5 yıldır aktif satış kadrosuna sahip olan Euro OTC Pharma, önümüzdeki beş yıl içinde alanında Türkiye’deki ilk beş markadan biri olmayı hedefliyor. Sektörde EuRho Vital markası ile varlık gösteren şirket, geçtiğimiz yıl Türkiye’de 100 bin kutuluk satış gerçekleştirdi, inceoğlu, bu oranın yüzde 100’lük büyümeye karşılık geldiğini belirtiyor.

3 bin eczanede satılıyor

EuRho Vital sadece eczanelerde satılıyor. Marka, şu ana kadar 3 bin eczaneye girmiş durumda. Türkiye operasyonlarında ilk olarak İstanbul, Ankara ve İzmir’de büyümeye öncelik verdiklerinden bahseden İnceoğlu, “Üç büyük şehir İle ilgili hedeflerimizi tutturduk. Bursa, Eskişehir, Aydın, Antaiya, Kocaeli, Sakarya, Tekirdağ, Konya ve Amasya illerine giriş yaptık. Yakında bu penetrasyonlar da tamamlanacak. Ardından Adana ve Samsun’u da portföyümüze katacağız. Birkaç yıl içinde Türkiye’nin her iline ulaşmayı hedefliyoruz” diye anlatıyor.
İlginizi Çekebilecek Benzer Konular


üye

Bunu da İnceledinizmi ?

Sporcu Kariyer Yönetim Ajansı Kurmak

Türkiye’de de sporcu kariyer yönetim ajansları kurulmaya başladı. Bu tür ajanslar sporcunun özel yaşamının bütün …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir