Çarşamba , Haziran 20 2018
Anasayfa / Haberler / Usda Group, anahtar teslimi hayvancılık işletmeleri kuruyor

Usda Group, anahtar teslimi hayvancılık işletmeleri kuruyor

İzmir merkezli Usda Group, inşaat aşamasından yatırım danışmanlığına, projeden ekipmanlara kadar anahtar teslimi hayvancılık işletmeleri kuruyor. Süt sağım robotunun mucidi HollandalI Lel/nin de Ege Bölgesi franchise’ı olan şirket, Türkiye’de modern çiftliklerin sayısını artırmayı hedefliyor. Onur Bekler, Özgür Topuzoğlu ve Özgür Meral ortaklığıyla kurulan şirket, geçen yılki 11,5 milyon TL cirosunu 2017’de 20 milyon TL!ye çıkarmayı planlıyor.

Usda Group, 2009 yılında işletme mezunu Onur Bekler ve Ziraat Mühendisi Özgür Topuzoğlu’nun kendi şirketlerini kurma kararı alması ile tarımsal danışmanlık hizmetleri veren bir şirket olarak kuruldu. Şirket hayvancılık yatırımlarının yoğun olduğu o dönemde; Ziraat Bankası, Deniz-bank gibi bankalara yatırım fizibilite raporları hazırlıyordu.


Bu yapı 2011 yılında Ziraat Mühendisi Özgür Meral’in firmaya ortak olmasına kadar sürdü. Meral’in Usda Group’a katılmasıyla; hayvancılık yatırımlarının projelendirilmesi, anahtar teslim inşaatları, yurt dışından alınan distribütörlükler ile hayvancılık ekipmanları tedariki ve satış sonrası hizmeti konularında çözümler sunulmaya başlandı. Kuruluşundan bu yana 100’ün üzerinde projeye danışmanlık ve çözüm ortaklığı yaptıklarını belirten Özgür Meral, “Projelerin çoğu bizim yönettiğimiz işlerdi. İnşaat ve ekipman işlerinde tüm Türkiye genelinde çalışıyoruz. Yani her yere anahtar teslimi çiftlik kurabiliyoruz. Ancak robot sağım sistemleri işimizde şu anda sadece Ege Bölgesi’ne hizmet verebiliyoruz. Geçen yıl 11,5 milyon TL ciroya ulaştık. Bu yılki ciro hedefimiz ise 20 milyon TL” diye anlatıyor.

Hibe desteği

İzmir merkezli Usda Group, inşaat aşamasından yatırım danışmanlığına, projeden ekipmanlara kadar anahtar teslimi hayvancılık işletmeleri kuruyor. Bugüne kadar gerçekleştirdikleri projelerin çoğunun Ege Bölgesi dışından olduğunu belirten Özgür Meral, şunları anlatıyor: “Son dönemde Avrupa Birliği tarafından desteklenen IPARO olarak bilinen destekleme programı kapsamında, yatırımın yüzde 70’ine kadarı hibe olarak geri alındığından yatırımcıların büyük kısmı bu şekilde yatırım yapmayı tercih ediyorlar. Türkiye genelinde 42 ilde bu hibe programına başvuru yapılabiliyor.”

Süreç nasıl işliyor?

Usda Group öncelikle hayvancılık yatırımı yapmak için kendilerine başvuranların bu alana bakış açısını öğreniyor. Çünkü hayvancılık ile hiç uğraşmamış yatırımcılar, ‘Bir çiftlik kurayım başına bir çiftlik müdürü koyayım, para kazanayım’ mantığı ile hareket ediyor. Yatırımcılara bunun böyle olmadığını, hayvancılığın ilgi, alaka gerektiren bir iş olduğunu anlatmaya çalıştıklarını dile getiren Özgür Meral, bu mantık ile kurulmuş ve başarılı olamamış çok fazla çiftlik örneği olduğunu vurguluyor.

Başarılı olamayacağını düşündükleri için yatırımdan vazgeçirdikleri de olduğunu ifade eden Meral, şunları ekliyor: “Sonucunda başarısız olmuş her yatırım “hayvancılık doğru bir yatırım değil” algısı oluşturuyor ve uzun vadede öncelikle sektöre, devamında da bize zarar veriyor. Bunun için ilk olarak yatırımcıya neler ile karşılaşabileceğini anlatıyoruz. Bunların önüne nasıl geçilebileceğinden bahsediyoruz. Yatırımın geri dönüş süresini minimum zamana çekebilmek için gereksiz inşaat ya da makine ve ekipman atımından kaçınılması gerektiğini anlatıyoruz.’’

Çiftlik yönetimi desteği

Şirket, mevcut araziye yapılabilecek en doğru projeyi hazırlayıp, verimli ve sürdürülebilir yatırımlar geliştiriyor. Robotlu işletme kuran yatırımcılara, işletme hayata geçtikten sonra ‘FMS’ denilen çiftlik yönetim desteği de veriliyor. Robotlu bir işletmenin nasıl yönetilmesi gerektiği, yemleme teknikleri, iş yükünü minimize edecek fikirler gibi konularda yatırımcı bilgilendiriliyor.

Kurulacak çiftliğin maliyetinin bulunduğu bölgeye ve kullanılacak makine ekipmana göre değişiklik gösterdiğini söyleyen Özgür Meral, “Modern bir işletmenin maliyetini çok kabaca sağmal hayvan başına 10 bin dolar gibi düşünebiliriz” diyor.

Robot kullanımı yaygınlaşıyor

Usda Group, temelleri 1948 yılında Hollanda’da atılan, hayvancılık sektöründe hasat ekipmanları ve robotik çiftlik çözümleri sunan Lely markasının da Ege Bölge franchise’ı durumunda. Süt sağım robotunun mucidi olan Lely, şu anda dünyada 60’dan fazla ülkede 25 binin üzerinde çalışan robota sahip. Şirketin beş yıldır Türkiye’de de faaliyet gösterdiğine değinen Özgür Meral, şunları anlatıyor: “Sağım robotunun Avrupa’da kullanılmaya başlaması, aile işletmeleri olan çiftliklerin sahiplerinin kendilerine daha fazla zaman ayırabilmelerini sağladı. Sistem, 365 gün aynı kalitede standart sağım yaparken, aynı zamanda hayvan ile ilgili birçok veriyi elde etmelerini sağlıyor. Bu şekilde yaygınlaşmaya başlayarak bugünlere gelindi. Türkiye’de yaygınlaşmasının birçok sebebi var ancak başlıca sebebi kalifiye eleman eksikliği olarak görüyoruz.’’

Sağım robotlarını yaygınlaştıracak

Şirketin projelendirme ve inşaatlar konusunda istedikleri noktada olduğunu söyleyen Özgür Meral, bu alanda sayı rekoru kırmayı değil, butik ve güzel işler yapmayı hedeflediklerinin altını çiziyor. Meral, şöyle devam ediyor:

“Çiğ süt kalitesinin arttırılması bölgedeki çiftlik sahiplerinin yaşam kalitesini yükselmesi için çok önemli bir araç olan Lely sağım robotları konusunda ise hedefimiz farklı. Bölgemizde bulunan 50 sağmal ve üzeri işletmelerin en az yüzde 10’unu robot sağım ile tanıştırmayı amaçlıyoruz. Bu oran, AB ülkelerinde çok dalıa yüksek. Bizim çiftçilerimiz de bu teknolojileri hak ettiğini düşünüyoruz.

Özlem Bay Yılmaz

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

Ekonomide verilen sözler tutuluyor

Milli İstihdam Seferberliğimde hedef, 2 milyona çıktı. Kamu ve özel sektör kuruluşları verdikleri istihdam sözlerini …

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.