Perşembe , Haziran 21 2018
Anasayfa / Girişimcilik / Vahapoğlu, Fit21 markasını yarattı

Vahapoğlu, Fit21 markasını yarattı

İtalya’da işletme, Fransa’da uluslararası ilişkiler okudu. Üç yıl Garanti Bankası’nda çalıştıktan sonra medya sektörüne girdi, işletme eğitimi, üzerine bankacılık deneyimi Ece Vahapoğlu’nun ekonomi muhabirliğine yönelmesine neden oldu, iş adamlarıyla röportajlar, televizyon programları, gazete röportajlarının yanı sıra genel konularda da yazmaya başladı. Her zaman hayatının içinde olan sporla profesyonel anlamda ilgilenmeye başlayınca kariyerinde yeri bir dönem başladı Vahapoğlu’nun.

Herkes için Spor Federasyonundan well-ness eğitmenlik sertifikası alan, kendini geliştirerek kitaplar yazmaya, seminerler vermeye başlayan Vahapoğlu, Fit21 markasını yarattı. Bu marka çatısı altında spor pazarına yönelik projeler geliştiren Vahapoğlu, kısa bir süre önce spor giyim işine adım attı. Aynı zamanda uzun yıllardır devam ettiği iş dünyasının önemli organizasyonlarında sunum, moderatörlük ve sunuculuk yapan Vahapoğlu’yla sporun hayatına kattıklarını ve yeni dönem projelerini konuştuk.

Son yıllarda sporcu kimliğinizle dikkat çekiyorsunuz. Bu yönünüz nasıl ortaya çıktı? Kısaca hikayenizi anlatabilir misiniz?

Yurtdışında üniversite okumaya başladığımdan beri spor hayatımda aslında. Yıllardır spor salonlarına giderim. Fakat gazetecilik, yazarlık ve sunuculuk derken medya sektörüyle birlikte çok seyahat eder oldum. Bu yoğun seyahatlerde de düzenli spor yapmaya ve formumu korumaya dikkat ediyordum. Beş sene önce bu işin içine daha fazla girmeye başladım. Bilgimi ve uzmanlığımı artırdım; resmileştirdim. Herkes için Spor Federasyon’undan wellness eğitmenlik sertifikası aldım. Bununla birlikte hem kendim bilinçlendim hem de kitaplar yazmaya, seminerler vermeye başladım. Ve bugün geldiğim noktada heyecanını paylaşmaktan mutluluk duyduğum Fit21 markamı yarattım.

Fit21 fikri nasıl ortaya çıktı? Özellikle 21 sayısının anlamı nedir?

21’in bir felsefesi, özel bir anlamı var. Evrenin döngüsünde, alışkanlıklarımızı geride bırakmamızda 21 önemli bir anlama işaret ediyor. Bilimsel araştırmaların sonuçları, insan zihninin bir davranışı alışkanlığa dönüştürmek için yalnızca 21 güne ihtiyacı olduğunu gösteriyor. Çoğu insan zayıf olmayı sağlıklı olmakla eş değer görüyor. Oysa ki sıkı, fit bir bedene sahip olmak önemli olan. Fit kelimesinin spordaki sağlıklı bedene karşılık geldiğini düşündüğüm için sağlıklı yaşam adına Fit21’i bir marka haline getirdim. fit21 markamın içeriğinde, seminerlerim, wor-koutlarım, kampım ve son gelişme olarak tasarımından kumaşına tüm süreçleriyle kendim ilgilendiğim Fit21 koleksiyonum yer alıyor.

Fit21 koleksiyonu yeni çıktı. Nasıl bir farklılık yaratıyorsunuz sektörde?

Ürünlerimin özelliği öncelikle spor yaparken son derece rahat hissedebilmeniz. Kaliteli kumaş yapısı, dikim modeli gibi teknik özelliklerin tümünde kullanıcının spor yaparken yaşayacağı konforu ön planda tutuldu. Spor yaparken nefes alan ve esneyen kumaş çok önemlidir. Ürünlerimi deneyenler şöyle diyor: ‘Spor yaparken de gayet güzel ve şık gözüküyorum aynı zamanda kıyafetlerin içinde çok da rahat edebiliyorum.’ Çevre dostu ambalajımız ve etitketlerimiz de çok beğeniliyor. Hiç plastik kullanmıyoruz. Ürünün geldiği file ambalajı daha sonra çorap, kişisel eşya koymak için de kullanabilirsiniz.

Ürünleriniz nerede satılıyor? Yeni satış kanallar var mı gündeminizde?

Ürünlerim şu an online olarak lidyana.com’da satışta. Çok da iyi satılıyor. Ancak yeni ürünler anlaşacağım her yerde satılabilecek. şimdilik online ilerleyip önümü görmek istiyorum. Yine de yazın Bodrum’da belli yerlerde pop up storelarda da bulunabilecek. Bence markanın en az altı aylık satış raporlarından sonra kanallara karar vermek daha doğru olur.

Üretimi nerede yaptırıyorsunuz? Türkiye’de üretim konusunda yeterli fırsatları barındırıyor mu?

Üretim İstanbul’da yapılıyor. Giriş proje ortağım lidyana’nın bulduğu, yabancı spor markalarını da üretim yapan bir firma aracılığıyla üretim yaptırdık. En az 10 kez numuneler gitti geldi. Spor giyimde kumaş çok önemli; aylarca doğru kumaşı bulmak için uğraştık. Türkiye’de teknik spor giyim ürettirmek çok kolay değil ama işten anlıyor ve titizseniz bir yolu bulunuyor. Yeni koleksiyonda üreticimi değiştirerek başka modellere geçmeyi planlıyorum.

2018 yılına kadar ne kadarlık bir büyüme hedefliyorsunuz?

2017 yılı herkes için her açıdan zor bir seneydi. Yine de sezonu kaçırmadan koleksiyonumu çıkarmak istedik. Güzel de ilgi gördü. Hatta yurtdışından bile soranlar var. ilk koleksiyonum kadın ürünleri ama erkekler ve çocuklar için de seneye ürünler çıkaracağım. 2018 yılında satış kanallarının da artmasıyla ve koleksiyonun ürün gammının çeşitlenmesiyle büyüme bekliyorum.

Yurtdışına ürün satmayı düşünüyor musunuz? Bu konuda çalışmalarınız var mı?

Koleksiyonumun tanıtımından çok kısa bir süre sonra yurtdışındaki ünlü blogger ve moda sitelerinden de güzel bir ilgiyle karşılaştım. Yurtdışında satış noktası olmak isteyenler de mail attı. Koleksiyonuma dair olumlu dönüşlerin olması beni ayrıca mutlu ediyor. Bu konuda da çalışmalarım ilerleyen zamanlarda olacak. Zaten marka ismimi düşünürken uluslararası kullanılabilecek bir kavram tasarlamıştım.

2017-2018 yılı için yeni projeleriniz var mı?

Bu yıl iki en büyük hayalimi gerçekleştirdim; biri kendi spor markam Fit21’i çıkarmaktı; diğeri de dünyanın en zor ve yüksek maratonu olan Everest Maratonu’na katılan ilk Türk olmaktı. Çok şükür ikisini de gerçekleştirdim. Yeni dönemde spor ve sağlıklı yaşam alanında projelerim olacak; youtube kanalım devreye girecek.

Sporun iş hayatınıza nasıl bir katkısı oldu?

Sporun iş hayatıma katkısından ziyade, işimin kendisi haline geldiğini söyleyebilirim. Profesyonel olarak vvellness eğitmenliği yapmaya başlamamla büyük resmi görmeye başladım; hayattan çok daha güzel bir tat alabildiğimi fark ettim. Hepimizin yaşamı kıymetli, biricik… Ve bu hayatı çok daha pozitif ve kaliteli bir şekilde yaşayabilmek için spor, hayatımın ayrılmaz bir parçası. Spor, kendine güvenini tazeleyen, işinde verimini artıran ve en önemlisi de kendini mutlu hissettiren bir güce sahip. Başarma hissini yaşayabileceğin, sınırlarını aşabildiğini görebileceğin bir alan. Bu yüzden sadece iş hayatıma değil, bir bütün olarak yaşamıma etki eden en güzel şeylerden…

Bu Makalede İlginizi Çekebilir

İkinci el online araç girişimi

Ototrink.com, kişiye ya da kuruma özel online fiyat teklifi alma, ücretsiz ekspertiz ve sonrasında hızlı …

Bir yorum

  1. Başarılı bir girişim örneği bu zamanda marka olmak ve marka yaratmak hem zor hemde şans gerektirir. Çalışmak ve hedef belirlemek başaracağına da inanmak en önemli unsurdur bence.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.