Yabancılar bizden daha iyimser

Son dönemde yaşanan gelişmeler yerlileri olduğu kadar yabancı yatırımcıları da etkiledi. Ancak bu süreçte yabancı yatırımcılar Türklere göre daha iyimser. Genel eğilim, “Yaşananlargeçici, beklemedeyiz” sözleriyle özetleniyor…

TÜRKİYE 2014’e hareketli bir siyasi ve ekonomik gündemle girdi. Yılın ilk ayını geride bıraktığımız bugünlerde Türk iş dünyası biraz ‘tedirgin’. Bu noktada kritik soru, son dönemde özellikle kriz tellallarının dile getirdiği, yabancı yatırımcılar açısından Türkiye cazibesini yitiriyor mu? Bu sorunun yanıtını yabancı yatırımcılarla hem ticaret hem de ortaklık yapan iş dünyasının temsilcilerine sorduk.

îş dünyası temsilcileri yabancı yatırımcıların Türkiye ile ilgili olarak Türk iş insanları kadar ‘pesimist’ yani kötümser olmadığı kanısında. Yaşananları Türkiye’nin demokrasi sınavı yolunda yaşanan gelişmeler olarak görüyorlar.

Kritik yatırım kararları konusunda hem yerli hem yabancı yatırımların “bekle-yip-görelim” tavrı olduğu biliniyor. Kritik kararların seçim sonrasına, yılın ikinci yarısına ertelendiği söyleniyor.

Giz İnşaat Yönetim Kurulu Başkam Can Elgiz bu dönemde yurtiçinde olduğu gibi yurtdışmdaki yatırımcıların bakışında da Türkiye ekonomisiyle ilgili tereddütler olduğunu söylüyor. Kendisine en çok “Türkiye nereye gidiyor?” sorusunun sorulduğunu belirten Elgiz, gelecekle ilgili kötümser değil: “Neticede belirli periyodlarda ekonomide böyle sıkışmalar olabilir ama daha sonra işler daha hızlı devam eder. Ben gelecekte işlerin iyiye gideceğini tahmin ediyorum. Evet, herkesin yatırımları ve projeleri konusunda yavaş hareket etme eğilimi var. Ama bu 2014’ün tümü için geçerli değil. Yerli ve yabancı yatırımcılarda seçimler sonrasına kadar bekleme eğilimi var. Ondan sonra işler açılacaktır. Esasında Türkiye ekonomisi eskiye göre siyasetten daha az etkilenir hale geldi. Ümidimiz siyasetten sıfır etkilenme noktasına gelmesi…”Erciyas Çelik Boıu Sanayi Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Erciyas’ın görüşü de Can Elgiz’in yabancılarla ilgili paylaştığı tabloyu destekliyor. Yabancıların Türkiye ile ilgili karamsar olmadıklarını söyleyen Erciyas, “Yabancılar, ‘Hazirandan sonra bardağın yarısı dolacak’ diyorlar. Yabancı yatırımcı lar beklentilerini yerel seçimler sonrasına almış durumda. Bize, ‘Siz Türkler daha pesimistsiniz. Biz sizin kadar gelecek konusunda karamsar değiliz’ görüşünü paylaşıyorlar” diye konuşuyor.

“BUNLARI AŞABİLİRİZ”

Sun Tekstil Yönetim Kurulu Başkam Şükrü Ünlütürk kendi iş yaptığı yabancı işadamlarının Türkiye konusunda endişeli gözükmediklerini belirtiyor. ‘Bizim bire bir iş yaptığımız insanlardan negatif bir geri bildirim yok’ diyen Ünlütürk, yabancılarla paylaştığı fikirlerini şöyle açıklıyor: “Türkiye ile ilgili konuştuğumuzda, yaşananların bizim demokrasimizin iç sorunu olduğunu söylüyorum. ‘Bunu demokrasimiz aşabilecek güçte’ diyorum. Ben zaten buna inanıyorum” diyor.

Şükrü Ünlütürk. gelecek yıllarda doğrudan yabancı sermaye girişinde sorun ya şanabilcccğini düşünüyor. Bu yıl dünyadaki konjonktürün gelişmekle olan ülkelerin aleyhine olduğunu söyleyen Ünlütürk. yabancıların bazı yatırım kararlarında yılın ikinci yarısına kadar bekleme eğiliminde olduklarını vurguluyor.

“GÜVEN ARTIRILMALI”

DE1K Avrasya îş Konseyleri Başkanı olan Tuğrul Erkin ise, yaşanan gelişmeler konusunda “Türkiye’ye güven duygusunun biraz zayıfladığını hissediyorum” diyor. Erkin, bu durumun yatırımlara olumsuz olarak yansıyabileceği uyarısını yapıyor. Erkin görüşlerini şöyle özetliyor: “Dışarıdan gelen para hareketleri azalabilir. İçerdeki yatırımcıların da yatırım cesareti kırılabilir. Bu riskler ekonomi yönetimi açısından dikkate alınmalı. Dolar kurunun bu kadar değişmesini gerektirecek ekonomik göstergeler yok. ‘Ben paramı da ha sağlam bir paraya yatırayım’ diye düşünülüyor. Güvensizlik duygusu azaltılmalı.”

üye

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir